TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja

13

10 2021

Nowa Stacja muzycznie. Koncert znakomitego pianisty jazzowego Łukasza Ojdany w Pruszkowie


Grodzisk News


foto: PixabayNowa Stacja muzycznie. Koncert znakomitego pianisty jazzowego Łukasza Ojdany w Pruszkowie - Grodzisk News


W najbliższy piątek o 18.30, w strefie relaksu centrum handlowo-rozrywkowego Nowa Stacja odbędzie się koncert Łukasza Ojdany. Podczas koncertu artysta zagra utwory ze swojej autorskiej płyty Kurpian Songs & Meditations. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.


reklama Grodzisk Mazowiecki

Na początku października w Strefie Relaksu na parterze Nowej Stacji pojawił się piękny instrument - eleganckie pianino akustyczne firmy Kingsburg, model Colorado. Jest ono ogólnodostępne, więc każdy może pochwalić się swoim talentem i zagrać na nim na żywo. Wielbiciele muzyki z pewnością docenią piękny dźwięk tego instrumentu, a będą mieli ku temu znakomitą okazję już w najbliższy piątek 15 października, o godzinie 18.30. Wtedy będzie miało miejsce pierwsze z cyklu wydarzeń muzycznych w Nowej Stacji z pianinem w roli głównej. Inauguracyjny koncert zagra znakomity pianista jazzowy Łukasz Ojdana, mieszkaniec Pruszkowa.

REKLAMA
reklama Grodzisk Mazowiecki

Łukasz Ojdana to pianista i kompozytor znany jazzowej publiczności przede wszystkim ze znakomitego trio RGG z którym nagrywa i koncertuje od 2013 roku, choć to oczywiście tylko część jego artystycznej aktywności. Ojdana przez trzy lata był członkiem ostatniego kwartetu Tomasza Stańko, obecnie współtworzy także kwintet Zbigniewa Namysłowskiego. Jego dotychczasowa dyskografia liczy 10 wielokrotnie nagradzanych i wyróżnianych albumów. Sam artysta jest również laureatem wielu prestiżowych konkursów.

Kurpian Songs & Meditations to pierwsza w pełni autorska płyta Łukasza Ojdany, na której muzyk mierzy się z tradycyjnymi melodiami kurpiowskimi. Jak sam wyjaśnia: Zastanawiając się nad swoją muzyczną tożsamością doszedłem do wniosku, że najbardziej inspirującą i naturalną dla mnie materią są treści wywodzące się z dziedzictwa kulturowego mojego kraju. Wybór takiej właśnie tematyki – choć może wydawać się dość oczywisty – nie był pozbawiony wyzwań. W pieśniach kurpiowskich zainteresowało mnie to, że z racji ograniczonego stroju mojego instrumentu nie mogę ich w pełni odwzorować.

Tradycyjny sposób wykonania tych melodii wykorzystuje skale zbudowane z ćwierćtonów, które są niemożliwe do uzyskania przy konwencjonalnie nastrojonym fortepianie... Aura tej muzyki, wynikająca z bardzo wyrafinowanego materiału źródłowego, a jednocześnie spora podatność na jej połączenie z moim językiem harmonicznym, spotęgowała u mnie fascynację tym właśnie obszarem – dodaje pianista. Utwory Song I-X oraz Ending to interpretacje tradycyjnych pieśni kurpiowskich. Meditation I-X to autorskie kompozycje i improwizacje Łukasza Ojdany inspirowane muzyką Kurpiów. W utworze Song IV gościnnie zaśpiewała Mariia Ojdana.
Wstęp na koncert jest bezpłatny. Serdecznie zapraszamy.

Więcej informacji na temat Nowej Stacji i bieżących wydarzeń znajduje się na www.nowastacjapruszkow.pl oraz na Facebooku https://www.facebook.com/nowastacjapruszkow/.
Dodaj komentarz

Regulamin

akceptuję regulamin komentarzy na GrodziskNews.pl


Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii użytkowników oraz tych, które nie są ich własnością. Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania treści naruszających „netykietę” lub treści niepożądanych.

Za treści i działania niepożądane w portalu GrodziskNews.pl uznaje się:
– pornografię
– wulgarne, ordynarne i chamskie wypowiedzi, również takie, które stanowią zaprzeczenie pojęcia dyskusji na dobrym poziomie oraz obrażają kluby, osoby czy instytucje
– treści o charakterze prowokacyjnym
– wklejanie linków innych stron w oderwaniu od kontekstu dyskusji.
– rażące i celowe łamanie zasad języka polskiego

Informacje i materiały nadsyłane przez czytelników do redakcji portalu GrodziskNews.pl mogą być wykorzystywane według uznania członków zespołu redakcyjnego na potrzeby pracy nad publikacją oraz w samym artykule; chyba że w korespondencji z osobą nadsyłającą zaznaczono inaczej.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.

Portal GrodziskNews.pl zastrzega sobie prawo do wprowadzania zmian w regulaminie.Treść komentarza
Podpis

reklama Grodzisk Mazowiecki


📰︎ NAJPOPULARNIEJSZE💬︎ NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANEodwiedź nasz profil na FB

Copyright © 2014-2021 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.