TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja
wyłączenia prądu
jacuzzi ogrodowe

01

12 2023

Nie daj się zaskoczyć czadowi. To cichy zabójca!


Grodzisk News

podziel się na Facebooku podziel się na Twitterze podziel się na Pinterest podziel się na WhatsApp

foto: PixabayNie daj się zaskoczyć czadowi. To cichy zabójca! - Grodzisk News


Sezon grzewczy w pełni, a to oznacza, że powracają poruszane kwestie bezpiecznego korzystania z urządzeń do ogrzewania naszych mieszkań. Nie do końca sprawne instalacje lub niewłaściwe z nich korzystanie mogą doprowadzić do tragedii.


Każdego roku z powodu zatrucia tlenkiem węgla, potocznie zwanego czadem, ginie kilkaset osób. Bardzo często nie ma to związku z powstaniem pożaru, a wynika jedynie z niewłaściwej eksploatacji budynku i znajdujących się w nim urządzeń grzewczych, zwłaszcza gazowych.

REKLAMA
reklama Grodzisk Mazowiecki

W tym sezonie również mieliśmy już w regionie przypadki interwencji strażackich związanych z wydzieleniem się tlenku węgla czy sytuacjami podtruć czadem.

Jak tego uniknąć? Przede wszystkim powinniśmy regularnie wykonywać przegląd instalacji grzewczej. Nie tylko samego pieca, ale też przewodów wentylacyjnych, które mogą okazać się nieszczelne. Tlenek węgla powstaje w związku z niecałkowitym procesem spalania czyli przy braku odpowiedniej ilości tlenu. Pamiętajmy więc by nie zatykać, ani nie zaklejać niczym otworów wentylacyjnych. Strażacy apelują również do mieszkańców, aby zakupili czujniki natężenia CO w powietrzu, te nieskomplikowane urządzenia pozwolą w porę zareagować gdyby działo się coś złego.

Jakie są objawy zatrucia czadem? Mogą występować duszności, bóle i zawroty głowy, nudności, wymioty, oszołomienie, osłabienie, przyśpieszenie czynności serca i oddychania. W takiej sytuacji należy natychmiast przewietrzyć pomieszczenie, w którym się znajdujemy i zasięgnąć porady lekarskiej.





💬︎   dodaj komentarz








📰︎ NAJPOPULARNIEJSZE



💬︎ NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE



odwiedź nasz profil na FB

Copyright © 2014-2024 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.