reklama Grodzisk Mazowiecki
TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja

21

09 2022

Nadarzyn bardzo ograniczy zużycie energii?


Grodzisk News

podziel się na Facebooku podziel się na Twitterze podziel się na Pinterest podziel się na WhatsApp

foto: PixabayNadarzyn bardzo ograniczy zużycie energii? - Grodzisk News


Władze gminy Nadarzyn rozważają wprowadzenie planu oszczędzania energii. Wśród pomysłów jest m.in. wyłączanie oświetlenia ulicznego na kilka godzin w środku nocy.


Galopujące ceny energii powodują, że coraz więcej samorządów będzie zmuszonych do jej oszczędzania, aby ograniczyć koszty z tym związane. Taki też plan ma gmina Nadarzyn, której wójt Dariusz Zwoliński nakreślił jakie mogą zostać poczynione ruchy, aby środków na energię wydać możliwie najmniej.

REKLAMA
reklama Grodzisk Mazowiecki

Włodarz podał, że w przypadku gminy Nadarzyn za gaz samorząd płaci około 600 procent więcej niż na początku 2021 r., a od lipca 2023 koszt energii elektrycznej wzrośnie o 400 procent. Dlatego też, aby ograniczyć możliwość wyłączenia prądu, czy dostawy gazu do mieszkań prywatnych rozważane są poważne oszczędności w korzystaniu z tych mediów m.in. w budynkach użyteczności publicznej. – Kierownicy jednostek podległych gminie mają przygotować plan oszczędzania energii eklektycznej i cieplnej w podległych sobie budynkach publicznych: szkoły, świetlice, oczyszczalnie, stacje uzdatniania wody, przedszkola, budynek urzędu gminy, hale sportowe, stadion, strażnice OSP – napisał w mediach społecznościowych wójt Zwoliński.

Dodał również, że rozważana jest także możliwość wyłączania oświetlenia ulicznego i parkowego w godzinach od 1.00 do 4.00 do czego już przygotowywane są systemy sterowania oświetleniem. Jeżeli chodzi o iluminacje świąteczne, to jeżeli w ogóle się pojawią, to będą zainstalowane na krótszy okres niż zwykle. Jednak to nie wszystko, bowiem gmina zamierza przyspieszyć wymianę starych opraw oświetleniowych na bardziej energooszczędne.

Jak długo będzie trzeba oszczędzać? Według Dariusza Zwolińskiego, prawdopodobnie długo... – Sygnały jakie wysyła rząd oraz media, a także chłodna obserwacja rzeczywistości pozwalają sądzić, że bez względu na to jak „sroga” będzie nadchodząca zima, to będzie to czas niełatwy dla nas wszystkich, a konieczność oszczędzania energii eklektycznej, gazu, czy wody zostanie z nami na dłużej… jeśli już nie na zawsze – podsumował.

💬︎   dodaj komentarz

To zły pomysł, bo uderza w bezpieczeństwo Nas mieszkańców. !!!
Lepiej nie włączać oświetlenia obiektów użyteczności publicznej (w tym ratusza) lub unikać długiego włączania ozdób świątecznych . Mieszkańcy powinni czuć się bezpiecznie, a takie pomysły tylko podchwycą amatorzy cudzej własności (i złodzieje).

Mieszkaniec
22-09-2022 10:33

Bardzo dobry pomysł.
Burmistrz Grodziska powinien przemyśleć takie same plany w naszej miejscowości i zostawić tylko część oświetlenia na głównych ulicach. Mniejsze uliczki powinny być czasowo wyłączane albo zapalona tylko połowa oświetlenia.
Chyba wszyscy Grodziszczanie zdają sobie sprawę że trzeba zacząć oszczędzać.

Marcin
22-09-2022 13:51

Niestety, takie działanie będzie się wiązało ze zmniejszeniem bezpieczeństwa. Czemu mieszkańcy mniejszych ulic mają być dyskryminowani?

Koko
23-09-2022 01:10


reklama Grodzisk Mazowiecki


📰︎ NAJPOPULARNIEJSZE💬︎ NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANEodwiedź nasz profil na FB

Copyright © 2014-2023 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.