reklama Grodzisk Mazowiecki
TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja

16

08 2023

Mieszkańcy pytają o park w Szczęsnem. Burmistrz odpowiada


Grodzisk News

podziel się na Facebooku podziel się na Twitterze podziel się na Pinterest podziel się na WhatsApp

foto: grodzisk.plMieszkańcy pytają o park w Szczęsnem. Burmistrz odpowiada - Grodzisk News


Budowa nowego parku w miejscowości Szczęsne budzi spore zainteresowanie wśród lokalnej społeczności, którzy dopytują o tę inwestycję. W odpowiedzi burmistrz Grodziska Grzegorz Benedykciński wystosował list do mieszkańców.


Niewiele ponad tydzień temu publikowaliśmy wizualizacje nowego parku, który ma powstać na tyłach nowej szkoły w Szczęsnem tutaj. Co istotne obiekt pełnił będzie nie tylko funkcję rekreacyjną dla mieszkańców, lecz także jako ostoja licznych gatunków ptaków, płazów i owadów. Informacja spotkała się ze sporym zainteresowaniem mieszkańców, którzy dopytują o tę inwestycję. Burmistrz Grodziska Mazowieckie Grzegorz Benedykciński postanowił odpowiedzieć na te pytania w liście otwartym do mieszkańców.

REKLAMA
reklama Grodzisk Mazowiecki

Włodarz podkreśla w nim, jak istotne jest to miejsce na mapie gminy. – Jest to szczególnie ważne miejsce dla gminy. Bogactwo przyrodnicze, lokalizacja bezpośrednio przy placówce oświatowej to są główne aspekty, które brałem pod uwagę przy założeniach koncepcyjnych – tłumaczy burmistrz.

Dalej włodarz zdradza jak wyglądały przygotowywania do tej inwestycji. – W celu zachowania naturalnego środowiska w tej dzielnicy, a także mając na uwadze konieczność retencjonowania wody, zasilania kolejnych gminnych zbiorników gmina Grodzisk Mazowiecki w 2017 r. zakupiła tzw. „Staw Wąsowskiego”. W  roku 2021 został przejęty teren zadrzewiony i zaprojektowany ciąg pieszo-rowerowy tak, aby kompleksowo planować nowy obszar rekreacyjno-edukacyjny. Projektowane rozwiązania pozwolą interaktywnie prowadzić lekcje w terenie, a także stworzyć przestrzeń do odpoczynku na łonie natury – zaznaczył Grzegorz Benedykciński.

W maju tego roku gmina wybrała wykonawcę dokumentacji projektowej - lokalną firmę LS-PROJECT, która za przygotowanie koncepcji, projektu wraz uzyskaniem niezbędnych pozwoleń otrzyma niecałe 140 tys. zł. Pierwsze efekty jej prac mogliśmy podziwiać w opublikowanych wizualizacjach parku w Szczęsnem. Natomiast zgodnie z zamówieniem kompletna dokumentacja projektowa ma być gotowa w ciągu 240 dni od daty podpisania umowy z wykonawcą, czyli w przyszłym roku.

Burmistrz w liście do mieszkańców podkreślił, że gmina na budowę parku będzie się starała pozyskać dotację. – Jako gmina będziemy szukać środków zewnętrznych, które umożliwią nam realizację nowej zielonej inwestycji – czytamy.

Pełna treść listu od burmistrza do mieszkańców znajduje się poniżej.

Drodzy mieszkańcy,
pytacie na kiedy zaplanowana jest realizacja nowego parku w Szczęsnem w gminie Grodzisk Mazowiecki, podkreślacie również potrzebę tworzenia oraz zachowania tego typu miejsc, co nas bardzo cieszy.
Jest to szczególnie ważne miejsce dla gminy. Bogactwo przyrodnicze, lokalizacja bezpośrednio przy placówce oświatowej to są główne aspekty, które brałem pod uwagę przy założeniach koncepcyjnych.
W celu zachowania naturalnego środowiska w tej dzielnicy, a także mając na uwadze konieczność retencjonowania wody, zasilania kolejnych gminnych zbiorników gmina Grodzisk Mazowiecki w 2017 r. zakupiła tzw. „Staw Wąsowskiego”. W  roku 2021 został przejęty teren zadrzewiony i zaprojektowany ciąg pieszo-rowerowy tak, aby kompleksowo planować nowy obszar rekreacyjno-edukacyjny. Projektowane rozwiązania pozwolą interaktywnie prowadzić lekcje w terenie, a także stworzyć przestrzeń do odpoczynku na łonie natury.
Mając na uwadze powyższe aspekty, gmina ogłosiła przetarg na wyłonienie wykonawcy dokumentacji projektowej. Wstępne wyniki prac projektowych przedstawiliśmy Państwu, kolejny etap to faza projektowa, pozyskanie wszelkich pozwoleń na realizację. Jako gmina będziemy szukać środków zewnętrznych, które umożliwią nam realizację nowej zielonej inwestycji.
Dziękujemy firmie LS-Project Pracownia architektury krajobrazu, która wygrała przetarg nieograniczony i obecnie projektuje dla nas nową przestrzeń. Warto również wspomnieć o przyrodnikach, z którymi została skonsultowana koncepcja. Dziękujemy za współpracę dr. Piotrowi Mędrzyckiemu oraz Stowarzyszeniu Przyrodników Ostoja, a także Kseni Bukowskiej, dyr. Szkoły Podstawowej w Szczęsnem.

Grzegorz Benedykciński, burmistrz Grodziska Mazowieckiego


ZOBACZ TEŻ
💬︎   dodaj komentarz

Czyli bogactwo naturalne tego miejsca będzie zniszczone.

turysta
16-08-2023 13:12

Mieszkańcy Grodziska również mieszkają w Lakach i tez pytają się od wielu lat kiedy powstanie jakiś sensowny park po tej zapomnianej stronie,tak wiem jest park Ordona na końcu Grodziska oraz to cos na tyłach oczyszczalni.

Daniel
16-08-2023 13:41

Zgodnie z logiką postępu i opatrznie rozumianej ochrony przyrody każde miejsce które jest ostoją dzikich zwierząt należy zrewitalizować doprowadzając do jego degradacji i zubożenia. Mieszkańcy będą szczęśliwi, dzieci będą miały się gdzie bawić, a zwierzęta będą musiały szukać nowego siedliska więc może się okazać że niebawem na interaktywne wycieczki lekcji w terenie trzeba będzie zabierać ze sobą zdjęcia zwierząt które kiedyś zamieszkiwały ten teren. Ale to człowiek i jego potrzeby są najważniejsze, wiec "róbta co chceta" póki jeszcze można cokolwiek psuć.

Czy wycinka zdrowych drzew okalających staw (podczas trwania okresu lęgowego ptaków!!!!) była elementem przygotowawczym pod nowy kompleks edukacyjny?

Mieszkaniec Grodziska Mazowieckiego
16-08-2023 15:14

A może jednak pomyśleć o Chlebni jakiś zbiornik wodny upały będą coraz większe a tutaj tylko te mikro stawy walczewskiego.3/4 Grodziska jest na zalewem żyrardowskim!!!!!.Niby taki ten Grodzisk rozwinięty ale chyba pod względem deweloperski i budowania bezsensownych galerii,w centrum miasta.

Zico76
16-08-2023 15:41

Prawda

Mieszkanka
16-08-2023 18:28

No ale przecież 51ha kupiono w 2019r pod zalew na Chlebni- tylko to gigantyczna inwestycja Dom mały buduje sie 2 lata a Zalew...A to że była pandemia i to że od 2 lat nie możemy dostać dotacji przez zablokowane KPO na zbiornik retencyjny to pretensja nie do burmistrza tylko do władzy rządowej- Budowa miala sie rozpocząć w 2022 Może za rok? Jak wybudują to to Żyrardow z swojego stawu bedzie do nas przyjeżdżał :)

Mądry mieszkaniec
17-08-2023 11:23

Co byś nie zrobił to zawsze jest źle. Żenada. Wyprowadźcie się na bezludną wyspę. Tam będzie wam dobrze. Najlepiej nic nie robić i wrócić do epoki kamienia łupanego. Bardzo dobrze że jest rozwój i postęp.

Stanley
16-08-2023 20:18

Grodzisk już i tak zadłużony jest i mamy inwestycje robić nie zarabiająca na siebie

Jg
16-08-2023 20:45

Starzy mieszkańcy pamiętają że dawno temu w tym miejscu były tzw. "doły", najpierw wykopano stamtąd piach do budowy wiaduktu, potem wprost do ziemi była wylewana tam zawartość szambiarek i wywożone różne śmieci. Sam pamiętam jak walały się tam plastiki z Grodziskiej polfy. Dopiero później trochę teren zrekultywowano i posadzono drzewa. Ciekawe czy podczas budowy parku dokopią się do tych śmieci. Chociaż osobiście popieram budowę tego parku, trochę to ucywilizuje okolicę.

Grodziszczanin
17-08-2023 14:25
📰︎ NAJPOPULARNIEJSZE💬︎ NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANEodwiedź nasz profil na FB

Copyright © 2014-2023 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.