reklama Grodzisk Mazowiecki
TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja

13

07 2022

Mieszkańcy Grodziska i Żabiej Woli oszukani na kilka tysięcy złotych


Grodzisk News

podziel się na Facebooku podziel się na Twitterze podziel się na Pinterest podziel się na WhatsApp

foto: PixabayMieszkańcy Grodziska i Żabiej Woli oszukani na kilka tysięcy złotych - Grodzisk News


Grodziska policja odnotowuje w ostatnim czasie istotną liczbę zgłoszeń od mieszkańców o oszustwach w internecie. Poszkodowani to osoby, które wystawiły przedmioty na sprzedaż w internecie. Zamiast otrzymać zapłatę za sprzedany przedmiot, z ich konta zniknęły duże sumy pieniędzy. Jak się przed tym uchronić?


Mechanizm działania oszustów za każdym razem jest podobny. Poszkodowani wystawiają przedmiot do sprzedaży, po czym z komunikatorów otrzymują korespondencję od osób rzekomo zainteresowanych zakupem, które deklarują przelanie pieniędzy przez portal aukcyjny. Należność ma trafić bezpośrednio do sprzedającego. Ale...

REKLAMA
reklama Grodzisk Mazowiecki

Po wejściu w link ma być wygenerowany kod do paczkomatu lub płatności. W celu potwierdzenia formularza trzeba się zalogować na konto bankowe. W ten sposób oszust zdobywa dane służące mu do zrealizowania wypłaty środków z konta nieświadomej osoby – mówią policjanci.

Do kilku takich oszustów doszło w naszym powiecie. Na policję zgłosiły się dwie mieszkanki Żabiej Woli. Podczas sprzedaży ubrań obie straciły po trzy tysiące złotych. –  Oszust, pod pretekstem przesłania opłaty za oferowany towar i wysłaniu linku, wyłudził od nich kody BLIK i dokonał kilku transakcji z ich kont bankowych – wyjaśnia asp. sztab. Katarzyna Zych, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Grodzisku Mazowieckim.

Dwie inne osoby to mieszkańcy grodziskiej gminy. W tym przypadku poszkodowani zalogowali się do bankowości internetowej, przez fałszywy link. Podali kody BLIK i tym sposobem stracili pod tysiąc złotych.

Jak nie dać się oszukać w przypadku sprzedaży na portalach aukcyjnych?
– bądź czujny, gdy otrzymasz wiadomość od kupującego, że już wpłacił, bądź wpłaci pieniądze za sprzedawany przez Ciebie przedmiot, a Ty jedynie poprzez wejście w link i podanie danych karty bankomatowej będziesz miał pieniądze na swoim koncie;

– nie należy podawać numeru karty i specjalnego kodu CVV2/CVC2 zapisanego na karcie obok podpisu;

– czytaj każdą wiadomość z kodem autoryzacyjnym, którą dostajesz z banku, zanim go wykorzystasz,

– każde finalizowanie transakcji poza portalem aukcyjnym czy to przez wiadomości mailowe, SMS-y i komunikatory, które zawierają linki, powinno wzbudzić Twoją czujność;
zwróć uwagę na pisownię w wiadomości – jeśli to oszustwo często zawiera błędy i literówki;
każdy sposób wywarcia na Ciebie presji czasu, pośpiechu, szybkiego sfinalizowania transakcji powinno wzmóc czujność, jeśli masz wątpliwości, czy transakcja jest uczciwa, lepiej z niej zrezygnować.


ZOBACZ TEŻ
💬︎   dodaj komentarz
📰︎ NAJPOPULARNIEJSZE💬︎ NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANEodwiedź nasz profil na FB

Copyright © 2014-2022 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.