reklama Grodzisk mazowiecki

15

11 2020

Masterplan określi szczegółową lokalizację CPK. Trzech chętnych do jego wykonania


Grodzisk News


Masterplan określi szczegółową lokalizację CPK. Trzech chętnych do jego wykonania - Grodzisk News


Przed końcem roku spółka Centralny Port Komunikacyjny zamierza podpisać umowę z wykonawcą masterplanu tej inwestycji. Zgłosiły się trzy firmy chętne podjąć się tego zadania.


Czym ma być ten masterplan? – To kluczowe opracowanie przedprojektowe, od którego zależą m.in.: parametry techniczne, ostateczna lokalizacja i koncepcja finansowania nowego portu lotniczego. To postępowanie to jeden z kamieni milowych potrzebnej Polsce inwestycji, jaką jest CPK.  Cieszę się, że oferty w postępowaniu złożyły firmy z tak bogatym międzynarodowym doświadczeniem w realizacji inwestycji infrastrukturalnych – mówi Marcin Horała, pełnomocnik rządu ds. CPK.

reklama Grodzisk mazowieckiPonadto opracowanie będzie zawierało m.in. prognozy ruchu lotniczego, analizę przepustowości planowanej infrastruktury, zaawansowane analizy kosztowe i specjalistyczne. Uwzględni ono integrację portu z infrastrukturą kolejową i drogową oraz koncepcję Airport City.

Masterplan określi szczegółową lokalizację CPK. Trzech chętnych do jego wykonania - Grodzisk News


Swoje oferty złożyły: Francusko-hiszpańskie konsorcjum ADP i IDOM, holenderska grupa NACO oraz niemiecko-austriacki ILF. Są to duże konsorcja świadczące usługi inżynieryjne i projektowe. Zajmują się także zarządzaniem i nadzorem nad budowami portów lotniczych. Spółka CPK wymagała od kandydatów na master plannerów doświadczenia w przygotowaniu podobnej dokumentacji dla dużych lotnisk przesiadkowych (czyli: hubów), dla inwestycji infrastrukturalnych typu greenfield (projektowanych i budowanych od podstaw), a także dla lotnisk obsługiwanych transportem kolejowym. Spółka sprawdzała też zdolności finansowo-ekonomiczne do realizacji zamówienia o tej skali, co CPK.

Równolegle toczy się drugie postępowanie przetargowe na doradcę strategicznego, który ma zapewnić wiedzę operacyjną i komercyjną dotyczącą projektowania, budowy i efektywnego zarządzania dużym lotniskiem przesiadkowym. Tutaj oferty złożyły dwa azjatyckie porty lotnicze: Incheon w Seulu i Narita w Tokio. Zwycięzca postępowania również będzie znany pod koniec roku.Ciekawe jaki rząd zakończy tak miodną inwestycje. Przecież żadna partia rządząca nie odetnie się od tak pięknych stołków. A lotnisko? Po co komu?

Retert, 16-11-2020 09:52

Tam obok można by zbudować kosmodrom, czemu nie? Jak już puszczamy wodzę fantazji to na całego.

Tak się ludzie dorabiają fortun na działaniach pozorowanych. Prezesi się zmieniają, eksperci robią ekspertyzy, podpisywane są kolejne umowy i tak bez końca. Z resztą, od wielu miesięcy na niebie prawie nie latają samoloty. Kosmodrom byłby lepszy.

alx, 16-11-2020 11:47

reklama Grodzisk mazowiecki

Copyright ©aa 2014-2020 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.