22 05 2020

Zgoda na organizację wesel, od poniedziałku otwarcie urzędów. Możliwy koniec z maseczkami?

22.05.2020, godz.: 14:25
Zgoda na organizację wesel, od poniedziałku otwarcie urzędów. Możliwy koniec z maseczkami?
fot. Błażej Poboży/MSWiA

Na dzisiejszej konferencji prasowej w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji szef resortu zdrowia Łukasz Szumowski i jego odpowiednik w MSWiA Mariusz Kamiński mówili o dalszym luzowaniu obostrzeń. Dotyczy to m.in. organizacji przyjęć weselnych i kolonii letnich, a także ponownego otwarcia urzędów dla obywateli.

– Utrzymanie reżimu sanitarnego jest niezwykle ważne, aby mieć kontrolę nad koronawirusem. Jeśli tej dyscypliny zabraknie, epidemia może się rozlać na nas wszystkich – mówi minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Szef resortu zdrowia wyjaśnia, że imprezy masowe ze względu na ryzyko transmisji wirusa, znajdują się na końcu listy odmrażania gospodarki i zdejmowania obostrzeń. – Jednym z głównych rozsadników epidemii są duże imprezy. Nie ma możliwości utrzymania dystansu w takiej sytuacji. Nie ma później możliwości także dochodzenia epidemicznego. Jak widzieliśmy ostatnio w Seulu, wystarczy 1 osoba, żeby zarazić 100 – dodaje. Jeśli chodzi o kolonie, wyjazdy wakacyjne dzieci, to w ciągu tygodnia lub dwóch będziemy obserwować sytuację epidemiczną i na tej podstawie opracowywać zasady sanitarne dotyczące takich wyjazdów – zaznaczył minister Szumowski.

Ministerstwo Zdrowia zarekomendowało również odmrażanie wesel w limicie do 50 osób, a teraz trwa opracowywanie wytycznych sanitarnych. Wkrótce może również nastąpić zmiana zasad korzystania z maseczek. Jak poinformował minister Szumowski, w ciągu 2 tygodni zapadną decyzje co do zakrywania ust i nosa.

Od 25 maja luzowanie obostrzeń obejmie również urzędy administracji publicznej, w tym samorządowej, które zobowiązane będą do przywrócenia bezpośredniej obsługi obywateli z zachowaniem odpowiednich rygorów sanitarnych.

Dopuszczalna liczba interesantów przebywających w tym samym czasie w jednym pomieszczeniu nie może być większa niż jedna osoba na jedno stanowisko obsługi (nie wliczając osób obsługujących interesantów). Powyższe zmiany są skorelowane z uchyleniem przepisów wstrzymujących bieg terminów administracyjnych, które zaczną biec ponownie od 25 maja 2020 r.

– Część urzędów podjęła już wcześniej decyzję o bezpośredniej obsłudze obywateli w tym trudnym czasie. Dziękuję tym samorządom, które pomimo epidemii starały się normalnie wykonywać wszystkie obowiązki. Jednym z priorytetów administracji w najbliższym czasie musi być rozwój e-usług. Wielu Polaków w ciągu tych trzech miesięcy skorzystało z elektronicznej możliwości kontaktu z urzędem – mówi wiceminister MSWiA Paweł Szefernaker.

Szef MSWiA Mariusz Kamiński, podpisał zmianę rozporządzenia w sprawie czasowego zawieszenia lub ograniczenia ruchu granicznego na określonych przejściach granicznych. Co z tego wynika?

„Zmiana rozporządzenia rozszerza katalog osób uprawnionych do wjazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej o:

  • kierowców wykonujących transport międzynarodowy, podróżujących tranzytem przez terytorium RP innymi środkami transportu niż pojazd, którym jest wykonywany transport drogowy (w celu odbioru odpoczynku lub po odebraniu odpoczynku);
  • uczniów i studentów pobierających naukę w Rzeczypospolitej Polskiej;
  • obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) lub Konfederacji Szwajcarskiej w celu przejazdu przez terytorium Rzeczypospolitej Polskiej do miejsca zamieszkania lub pobytu (trwającego nie dłużej niż 12 godzin liczonych od momentu przekroczenia granicy RP) oraz ich małżonków i dzieci.

Osoby te są zwolnione z odbywania kwarantanny na podstawie Rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii” – czytamy w komunikacie MSWiA.

Również dziś ministerstwo rozwoju poinformowało, iż przygotowuje się do 4. etapu odmrażania kolejnych sektorów polskiej gospodarki, który planowany jest na początek czerwca.

– MR prowadzi konsultacje ws. wytycznych dla branż, które czekają na odmrożenie, m.in. eventowej, ślubnej oraz z właścicielami parków rozrywki. Przygotowujemy je we współpracy z Głównym Inspektoratem Sanitarnym i Ministerstwem Zdrowia. Zakończyliśmy już rozmowy ws. wytycznych dotyczących funkcjonowania – po odmrożeniu – salonów piercingu i tatuażu oraz solariów. W przyszłym tygodniu rozpoczniemy opracowywanie wytycznych m.in. dla branży transportu okołolotniczego – poinformowano w komunikacie.

💬︎ 0

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.