Przy okazji omawiania grodziskich przedsięwzięć pod kątem tzw. zielono-niebieskiej infrastruktury na plan pierwszy, jako największa inwestycja, wysuwa się rewitalizacja pl. Wolności. Przywodzi też na myśl pytania co z odnową oblicza miejskiego deptaka. Okazuje się, że są szanse na pozyskanie dofinansowań w bieżącym roku.
Grodzisk dysponuje już dokumentacją projektową, na podstawie której przeprowadzona zostanie tzw. rewaloryzacja deptaka na ul. 11 Listopada. Docelowo inwestycja ma być podzielona na dwie lub trzy części. W pierwszym etapie nowe oblicze zyska odcinek deptaka od Spółdzielczej do ul. Zondka; w drugim zaś budowniczowie zabiorą się za przebudowę odcinka od Zondka do 1 Maja. W ramach inwestycji rewaloryzację przejdzie również teren wokół pomnika Józefa Chełmońskiego.
– Projekt nie przewiduje zmiany sposobu użytkowania terenu, jego przeznaczenia ani programu użytkowego; projektowane zmiany dotyczą jedynie rewaloryzacji tej publicznej przestrzeni, mającej na celu podniesienie jej prestiżu, funkcjonalności czy standardu użytkowego poprzez zastosowanie materiałów i elementów wyposażenia wnętrza urbanistycznego o wysokiej jakości. Wyższa jakość przestrzeni ma się przełożyć na wyższą jakość jej użytkowania dla mieszkańców oraz odwiedzających Grodzisk Mazowiecki turystów – czytamy w dokumentacji, na podstawie której prowadzone będą prace budowlane.
Projekt przewiduje rekompozycję układu komunikacyjnego ulicy i deptaka, w związku z czym przewidziano demontaż istniejących nawierzchni i małej architektury, zabezpieczone zostaną także drzewa w bezpośrednim sąsiedztwie prac – tak aby nie uszkodzić systemu korzeniowego.
Nowa nawierzchnia dla pieszych i rowerzystów zostanie wykonana z materiałów różnego typu. Będzie to bazaltowa i granitowa kostka brukowa, różnego typu i grubości płyty kamienne. Ze specjalnego kamienia wykonane będą także siedziska dla spacerowiczów. W ciągu ul. 11 Listopada wyróżnią się również przejścia dla pieszych oraz „pasy ruchu” dla rowerzystów. Jeden z nich znajdzie się w śladzie historycznego przebiegu torów kolejki EKD. Wzdłuż całego deptaka zorganizowane na nowo zostaną zieleńce z drzewami oraz zielenią niską.
Odprowadzenie wód opadowych zapewni odwodnienie liniowe za pomocą spadków do projektowanego systemu retencji wody deszczowej i istniejącej kanalizacji deszczowej. Co ważne w tych rozwiązaniach, miasto położy nacisk na odzysk deszczówki do ponownego nawodnienia ziemi i roślin. Planuje zastosować rozwiązania podobne do tych z placu Wolności, gdzie odzyskiwane jest nawet procent wód opadowych do ponownego nawodnienia gruntu i roślin.
Jednocześnie w przestrzeniach wokół drzew na deptaku wykonawca zastosuje nawierzchnię mieszaniny kruszyw mineralnych utwardzonych za pomocą żywicy epoksydowej. Jest odporna na uszkodzenia, a jednocześnie swobodnie przepuszcza wodę.
– Ze względu na planowaną według odrębnego opracowania przebudowę chodników ul. Obrońców Getta i ul. Żwirki i Wigury – przewidziano zastosować tam płyty specjalne z elementów betonowych – czytamy w opracowaniu projektowym.
Projekt zakłada aranżację niektórych zieleńców na terenie deptaka w formie kamiennych gazonów pełniących również funkcję siedzisk. Jeśli idzie o miejsca siedzące, to ciekawą ich aranżację zaprojektowano wokół pomnika Józefa Chełmońskiego. – Wokół pomnika przewidziano instalację kamiennych elementów zamykających przestrzeń najbliższego sąsiedztwa pomnika i tworzących przestrzeń dla aranżacji ‘trójwymiarowego obrazu’ czyli instalacji rzeźb kuropatw na mineralnej nawierzchni oraz zieleńca z drzewami iglastymi oraz nowymi nasadzeniami – czytamy w specyfikacji.
Wzdłuż deptaka zainstalowanych zostanie też 40 opraw oświetleniowych na 20 latarniach stylizowanych na latarnie gazowe; pojawi się 30 ławek z oparciami, dwadzieścia koszy na śmieci, 40 stojaków na rowery. Chodnik zostanie odgraniczony od części „jezdnej” metalowymi słupkami.
Pomnik Chełmońskiego ma być wieczorem i nocą oświetlony dwoma kierunkowymi lampami LED-owymi. Jako element ostrzegawczy przed przejściami dla pieszych na wysokości ulic 1 Maja, Zondka, Limanowskiego, w nawierzchni chodnika przewidziano zamontowanie linii świetlnych. Deptak ma być przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Założenia projektowe zapowiadają inwestycję z dużym rozmachem, a kiedy mieszkańcy mogą spodziewać się przygotowań do niej. To urzędnicy niezmiennie uzależniają od możliwości pozyskania dotacji z zewnątrz. Dziś wiemy odrobinę więcej niż jeszcze kilka miesięcy temu. – Są realne szanse, że w ramach nowej perspektywy unijnej i środków, które popłyną do Polski z UE pojawią się programy dotacyjne w ramach których będziemy mogli pozyskać duże pieniądze na rewitalizację deptaka, ale na szczegóły trzeba jeszcze poczekać – mówią nam grodziscy urzędnicy.
Trudno dziwić się poszukiwaniom Grodziska pieniędzy z zewnątrz, bowiem rewitalizacja kosztować będzie nawet kilkanaście milionów złotych.
Tymczasem gwoli przypomnienia naszym czytelnikom publikujemy wizualizacje deptaka po rewitalizacji.
Byłeś świadkiem wypadku lub nietypowego zdarzenia?
Chcesz zwrócić na coś uwagę naszych czytelników?
NAPISZ
i
n
f
o
@
g
r
o
d
z
i
s
k
n
e
w
s
.
p
l
ZADZWOŃ
7
9
4
5
5
9
3
5
1
Pięć zastępów straży pożarnej brało udział w akcji gaszenia ognia, który pojawił się w domu jednorodzinnym w Starych Budach. Strażacy przekazali konkretnie, iż płonął ganek przed wejściem do domu.
Warszawska Kolej Dojazdowa (WKD) ogłosiła zmiany w kursowaniu pociągów, które będą obowiązywać przez całe wakacje. Nowy, letni rozkład jazdy wejdzie w życie 1 lipca i potrwa do 31 sierpnia 2025. Pasażerowie powinni przygotować się na korekty w częstotliwości kursów, zarówno w dni powszednie, jak i w weekendy.
Przygotujcie się na wieczór pełen inteligentnego humoru, wzruszających piosenek i trwałych wspomnień! Centrum Kultury przy ulicy Spółdzielczej 9 stanie się sceną wyjątkowego wydarzenia: jubileuszu Andrzeja Poniedzielskiego.
Zakład energetyczny podał listę adresów w regionie, pod którymi odetnie prąd. Będzie to spowodowane konserwacją sieci elektroenergetycznej.
Mieszkańcy Milanówka mogą spodziewać się znaczącej poprawy jakości oświetlenia ulicznego. Trwa przetarg na wymianę dotychczasowych opraw sodowych na nowoczesne i energooszczędne oświetlenie LED, co przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa i komfortu w mieście.
Rozpoczęty przed południem Festiwal Planszowy Grodzisk cieszy się spodziewanym powodzeniem wśród entuzjastów planszówek, karcianek i zmagań strategicznych. Powietrze zelektryzowane jest od wysiłku szarych komórek graczy, ale właśnie o kreatywną zabawę w miłej atmosferze tu chodzi. Chcesz poczuć te fluidy przyjdź i zagraj!
Podkowa Leśna otrzymała w darze od prywatnych właścicieli wyjątkowy prezent. Choć podarowana działka jest niewielkich rozmiarów to znajdująca się na niej figurka jest dla miasta niezwykle cenne. To postać Jezusa Chrystusa na postumencie – obiekt znany jako kapliczka Lilpopów. Miasto już snuje plany konserwacji pomnika.
Sportowcy z całej Polski zjechali do Grodziska Mazowieckiego, aby wziąć udział w prestiżowych III Mistrzostwach Polski Para Karate WKF. Wydarzenie, zorganizowane przez Uczniowski Klub Sportowy BUDO Grodzisk Mazowiecki, było ważnym krokiem w promowaniu integracji i aktywności fizycznej wśród osób z niepełnosprawnościami.
Copyright © 2014-2025 () - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.