Przy okazji omawiania grodziskich przedsięwzięć pod kątem tzw. zielono-niebieskiej infrastruktury na plan pierwszy, jako największa inwestycja, wysuwa się rewitalizacja pl. Wolności. Przywodzi też na myśl pytania co z odnową oblicza miejskiego deptaka. Okazuje się, że są szanse na pozyskanie dofinansowań w bieżącym roku.
Grodzisk dysponuje już dokumentacją projektową, na podstawie której przeprowadzona zostanie tzw. rewaloryzacja deptaka na ul. 11 Listopada. Docelowo inwestycja ma być podzielona na dwie lub trzy części. W pierwszym etapie nowe oblicze zyska odcinek deptaka od Spółdzielczej do ul. Zondka; w drugim zaś budowniczowie zabiorą się za przebudowę odcinka od Zondka do 1 Maja. W ramach inwestycji rewaloryzację przejdzie również teren wokół pomnika Józefa Chełmońskiego.
– Projekt nie przewiduje zmiany sposobu użytkowania terenu, jego przeznaczenia ani programu użytkowego; projektowane zmiany dotyczą jedynie rewaloryzacji tej publicznej przestrzeni, mającej na celu podniesienie jej prestiżu, funkcjonalności czy standardu użytkowego poprzez zastosowanie materiałów i elementów wyposażenia wnętrza urbanistycznego o wysokiej jakości. Wyższa jakość przestrzeni ma się przełożyć na wyższą jakość jej użytkowania dla mieszkańców oraz odwiedzających Grodzisk Mazowiecki turystów – czytamy w dokumentacji, na podstawie której prowadzone będą prace budowlane.
Projekt przewiduje rekompozycję układu komunikacyjnego ulicy i deptaka, w związku z czym przewidziano demontaż istniejących nawierzchni i małej architektury, zabezpieczone zostaną także drzewa w bezpośrednim sąsiedztwie prac – tak aby nie uszkodzić systemu korzeniowego.
Nowa nawierzchnia dla pieszych i rowerzystów zostanie wykonana z materiałów różnego typu. Będzie to bazaltowa i granitowa kostka brukowa, różnego typu i grubości płyty kamienne. Ze specjalnego kamienia wykonane będą także siedziska dla spacerowiczów. W ciągu ul. 11 Listopada wyróżnią się również przejścia dla pieszych oraz „pasy ruchu” dla rowerzystów. Jeden z nich znajdzie się w śladzie historycznego przebiegu torów kolejki EKD. Wzdłuż całego deptaka zorganizowane na nowo zostaną zieleńce z drzewami oraz zielenią niską.
Odprowadzenie wód opadowych zapewni odwodnienie liniowe za pomocą spadków do projektowanego systemu retencji wody deszczowej i istniejącej kanalizacji deszczowej. Co ważne w tych rozwiązaniach, miasto położy nacisk na odzysk deszczówki do ponownego nawodnienia ziemi i roślin. Planuje zastosować rozwiązania podobne do tych z placu Wolności, gdzie odzyskiwane jest nawet procent wód opadowych do ponownego nawodnienia gruntu i roślin.
Jednocześnie w przestrzeniach wokół drzew na deptaku wykonawca zastosuje nawierzchnię mieszaniny kruszyw mineralnych utwardzonych za pomocą żywicy epoksydowej. Jest odporna na uszkodzenia, a jednocześnie swobodnie przepuszcza wodę.
– Ze względu na planowaną według odrębnego opracowania przebudowę chodników ul. Obrońców Getta i ul. Żwirki i Wigury – przewidziano zastosować tam płyty specjalne z elementów betonowych – czytamy w opracowaniu projektowym.
Projekt zakłada aranżację niektórych zieleńców na terenie deptaka w formie kamiennych gazonów pełniących również funkcję siedzisk. Jeśli idzie o miejsca siedzące, to ciekawą ich aranżację zaprojektowano wokół pomnika Józefa Chełmońskiego. – Wokół pomnika przewidziano instalację kamiennych elementów zamykających przestrzeń najbliższego sąsiedztwa pomnika i tworzących przestrzeń dla aranżacji ‘trójwymiarowego obrazu’ czyli instalacji rzeźb kuropatw na mineralnej nawierzchni oraz zieleńca z drzewami iglastymi oraz nowymi nasadzeniami – czytamy w specyfikacji.
Wzdłuż deptaka zainstalowanych zostanie też 40 opraw oświetleniowych na 20 latarniach stylizowanych na latarnie gazowe; pojawi się 30 ławek z oparciami, dwadzieścia koszy na śmieci, 40 stojaków na rowery. Chodnik zostanie odgraniczony od części „jezdnej” metalowymi słupkami.
Pomnik Chełmońskiego ma być wieczorem i nocą oświetlony dwoma kierunkowymi lampami LED-owymi. Jako element ostrzegawczy przed przejściami dla pieszych na wysokości ulic 1 Maja, Zondka, Limanowskiego, w nawierzchni chodnika przewidziano zamontowanie linii świetlnych. Deptak ma być przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Założenia projektowe zapowiadają inwestycję z dużym rozmachem, a kiedy mieszkańcy mogą spodziewać się przygotowań do niej. To urzędnicy niezmiennie uzależniają od możliwości pozyskania dotacji z zewnątrz. Dziś wiemy odrobinę więcej niż jeszcze kilka miesięcy temu. – Są realne szanse, że w ramach nowej perspektywy unijnej i środków, które popłyną do Polski z UE pojawią się programy dotacyjne w ramach których będziemy mogli pozyskać duże pieniądze na rewitalizację deptaka, ale na szczegóły trzeba jeszcze poczekać – mówią nam grodziscy urzędnicy.
Trudno dziwić się poszukiwaniom Grodziska pieniędzy z zewnątrz, bowiem rewitalizacja kosztować będzie nawet kilkanaście milionów złotych.
Tymczasem gwoli przypomnienia naszym czytelnikom publikujemy wizualizacje deptaka po rewitalizacji.
Byłeś świadkiem wypadku lub nietypowego zdarzenia?
Chcesz zwrócić na coś uwagę naszych czytelników?
NAPISZ
i
n
f
o
@
g
r
o
d
z
i
s
k
n
e
w
s
.
p
l
ZADZWOŃ
7
9
4
5
5
9
3
5
1
W pobliżu stacji PKP w Żyrardowie doszło przed godziną 19.00 doszło tragicznego wypadku. Pociąg dalekobieżny śmiertelnie potrącił człowieka.
W Książenicach doszło do dramatycznego zdarzenia. Kierujący pojazdem mężczyzna zasłabł podczas jazdy ulicą Mazowiecką w kierunku Grodziska Mazowieckiego. Na miejscu trwa resuscytacja krążeniowo-oddechowa, a zdarzenie powoduje poważne utrudnienia w ruchu.
Od końca marca żabiowolska gmina pełni funkcję operatora w najnowszej odsłonie popularnego programu priorytetowego „Czyste powietrze”. To ważna zmiana, która przynosi mieszkańcom nowe możliwości i ułatwienia w staraniu się o dofinansowanie na termomodernizację i wymianę źródeł ciepła.
Siatkarze Sparty Grodzisk Mazowiecki zwierają szeregi przed najbliższym weekendem. Oto bowiem w dniach od 25 do 27 kwietnia rozegrają w Słupcy turniej półfinałowy w play-offach o awans do pierwszej ligi. Do zmagań finałowych awansują dwie najlepsze ekipy podczas tych zawodów.
Grodziscy policjanci podsumowali dla nas długi weekend świąteczny na drogach powiatu. Na szczęście obyło się bez wypadków, za to nie brakowało kierowców, którzy prowadzili swoje pojazdy w stanie nietrzeźwości.
Piłkarze grodziskiej Pogoni przegrali na wyjeździe z Olimpią Grudziądz 1:2 i tym samym nie wykorzystali okazji, aby oddalić się od rywali do bezpośredniego awansu.
Grodziski Zakład Wodociągów i Kanalizacji poinformował o zaplanowanym na jutro wyłączeniu wody na terenie gminy.
Wybór szkoły ponadpodstawowej to jedna z pierwszych ważnych decyzji podejmowanych przez młodego człowieka. Bywa to także stresujący moment dla rodziców, którzy zastanawiają się, która opcja będzie najlepsza dla ich dzieci. Liceum, technikum, a może szkoła branżowa? W dobie dynamicznych zmian na rynku pracy warto przyjrzeć się różnym możliwościom i zweryfikować głęboko zakorzenione stereotypy – także ten, że liceum to jedyna droga dla ambitnych. Ścieżka prowadząca przez szkołę techniczną, choć nie zawsze doceniana, jest bowiem często bardziej przyszłościowa niż kształcenie ogólne w liceum.
21 374
09-04-2025
21 374
09-04-2025
Copyright © 2014-2025 () - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.