25 02 2020

Grodziscy epidemiolodzy ostrzegają przed koronawirusem

25.02.2020, godz.: 17:05
Grodziscy epidemiolodzy ostrzegają przed koronawirusem
fot. Pixabay

Rosnąca liczba zakażeń koronawirusem w północnych Włoszech w ostatnich dniach skłoniła Powiatową Stację Stanitarno-Epidemiologiczną (PSSE) w Grodzisku Mazowieckim do wydania komunikatu ostrzegawczego i przypomnienia środków ostrożności.

Wzrost liczby zachorowań w Italii odnotowuje się szczególnie w Lombardii, Wenecji Euganejskiej, Piemoncie, Emilii Romanii oraz w Lacjum. Toteż komunikat PSSE skierowany jest do osób, które w ciągu ostatnich dwóch tygodni były na północy Włoch.

Komunikat głosi, że jeśli dana osoba była we Włoszech i zaobserwowała u siebie objawy, takie jak: gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem to bezzwłocznie, telefonicznie powinna powiadomić stację sanitarno-epidemiologiczną. Alternatywą jest zgłoszenie bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.

Jeśli po powrocie z Italii nie zaobserwowaliście u siebie objawów wspomnianych wyżej, kontrolujcie stan zdrowia pod kątem wystąpienia objawów grypy, mierzcie temperaturę.

Wreszcie – po trzecie – jeżeli mieliście kontakt z osobą chorą lub zarażoną koronawirusem, to również bez zwłoki powiadomocie o tym PSSE.

Powiatowi epidemiolodzy podkreślają, ze obecnie nie ma uzasadnienia dla „podejmowania nadmiernych działań typu kwarantannowanie osób powracających z regionów Północnych Włoch, odmawianie udziału w zajęciach szkolnych oraz zamykanie szkół”.

Koniecznie trzeba jednak przestrzegać podstawowych zasad higieny, m.in. często myć ręce wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości, np. podczas podróży, dezynfekować je środkiem na bazie alkoholu.

Pełna treść komunikatu tutaj.

0

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi
blog
Współpracownik
Wieści z szopy - czyli co z tą koleją.
blog
Współpracownik
Piłka w grze - wieści z lokalnych boisk.
blog
Współpracownik
Śledź Nas - W podróży dookoła świata