reklama Grodzisk Mazowiecki
TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja

27

04 2016

Gminy zdecydowały. Wolą całkowite zamknięcie linii kolejowej


Grodzisk News

podziel się na Facebooku podziel się na Twitterze podziel się na Pinterest podziel się na WhatsApp

Gminy zdecydowały. Wolą całkowite zamknięcie linii kolejowej - Grodzisk News


PKP Polskie Linie Kolejowe poinformowały, że prawie wszystkie samorządy, przez które przechodzi linia 447, poparły wariant 15-miesięcznego zamknięcia torów podmiejskich między Warszawą Włochy a Grodziskiem. Kolejarze są coraz bliżej wyboru optymalnej koncepcji przebudowy.


REKLAMA
reklama Grodzisk Mazowiecki

Planowana na początek przyszłego roku modernizacja podmiejskiej linii kolejowej na odcinku Warszawa Włochy ? Grodzisk Mazowiecki spowoduje duże utrudnienia dla pasażerów. Proponowane są dwie opcje prowadzenia prac. Pierwsza to częściowe zamknięcie linii przy czasie modernizacji ok. 33 miesięcy. W tym przypadku pociągi na odcinku między Warszawą Włochy a Pruszkowem jeździłyby jednym torem, z kolei na trasie Pruszków ? Grodzisk Mazowiecki zamknięto by oba tory i uruchomiono by komunikację zastępczą. Druga możliwość to całkowite zamknięcie linii z wykorzystaniem zastępczej komunikacji autobusowej. Jednak tutaj czas utrudnień byłby zdecydowanie krótszy, bo około 22 miesięcy.

W konsultacjach społecznych większość mieszkańców zainteresowanych gmin opowiedziała się za bardziej drastycznym, ale krótszym wariantem utrudnień. Cztery z pięciu bezpośrednio zainteresowanych samorządów ? Grodzisk, Milanówek, Brwinów i Pruszków ? uznały całkowite zamknięcie za optymalne rozwiązanie, z tego grona wyłamał się jedynie Piastów, który twierdził, że całkowite wyłączenie szlaku z ruchu nie daje żadnej gwarancji dotrzymania przez kolejarzy najkrótszego możliwego terminu.

Przeważający głos gmin leżących na trasie remontu linii podmiejskiej okazał się jednak dla kolejarzy decydujący. ? Dzisiaj zakładamy, że model 4-15-2 jest realny, czyli 4 miesiące na prace przygotowawcze, 15 miesięcy prac przy zamkniętych torach i 2 miesiące na prace końcowe. Skróciliśmy roboty z pierwotnie zakładanych 22 miesięcy do 21. Jednocześnie chcemy, aby wykonawcy jeszcze na etapie prowadzonego przetargu przeanalizowali swoje możliwości, aby skrócić czas zamknięć torowych z 15 do 12 miesięcy. Takie rozwiązanie umożliwiłoby przeprowadzenie modernizacji w półtora roku, a nie jak na początku zakładano, prawie dwóch ? powiedział Andrzej Pawłowski, wiceprezes PKP PLK.

Obecnie kolejarze analizują także różne opcje jak najsprawniejszego skonfigurowania komunikacji zastępczej mającej obsługiwać pasażerów podczas zamknięcia. ? Analizujemy możliwości przewoźników autobusowych. PLK rozważają możliwości skierowania części pociągów aglomeracyjnych na linię dalekobieżną, tak aby utrzymać połączenia między Grodziskiem Mazowieckim a Warszawą korzystając z sąsiadującej linii. Niemniej jednak na ostateczne decyzje trzeba będzie poczekać przynajmniej do drugiej połowy roku ? mówi nam Karol Jakubowski z biura prasowego PKP PLK.

Polskie Linie Kolejowe planują rozpoczęcie prac przy modernizacji linii 447 w pierwszym kwartale przyszłego roku.

💬︎   dodaj komentarz

I bardzo dobre. Zrobić porządnie w kilkanaście miesięcy a nie się szczypać przez trzy lata.

Lomax
27-04-2016 11:03

W przyszłym roku na WKD

Żarłok
27-04-2016 11:07

Ciekawe cz chociaż głosowali ci którzy naprawdę dojeżdżają codziennie koleją....

gość
27-04-2016 13:28

pokaż wszystkie komentarze (9)📰︎ NAJPOPULARNIEJSZE💬︎ NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANEodwiedź nasz profil na FB

Copyright © 2014-2022 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.