TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja

02

05 2022

Dziś Dzień Flagi. Co świętujemy?


Grodzisk News

podziel się na Facebooku podziel się na Twitterze podziel się na Pinterest podziel się na WhatsApp

foto: PixabayDziś Dzień Flagi. Co świętujemy? - Grodzisk News


Święto przypadające 2 maja ustanowiono w 2004 roku. Tego samego dnia obchodzony jest Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Choć nie jest dniem wolnym od pracy, to ze względu na wyjątkowe usytuowanie w kalendarzu wielu Polaków bierze urlopy by wydłużyć sobie weekend.


Na ogół 2 maja też organizowane są obchody: różnego rodzaju akcje i manifestacje patriotyczne. Tak na przykład w Bytomiu w 2009 roku ponad 500 osób utworzyło biało-czerwoną flagę z przygotowanych wcześniej i równocześnie uniesionych parasolek. Była to prawdopodobnie największa utworzona flaga w Polsce z okazji Dnia Flagi.

REKLAMA
reklama Grodzisk Mazowiecki

Jak wiadomo, w tym roku fizyczne obchody będą niemożliwe z powodu epidemii, ale można wziąć w różnych wydarzeniach proponowanych online. Szczegóły tutaj.

Jako ciekawostkę dodajmy, że 2 maja w 1945 r. polscy żołnierze zdobywający stolicę hitlerowskich Niemiec umieścili biało-czerwoną flagę na berlińskiej Kolumnie Zwycięstwa Siegessäule oraz na Reichstagu. Z kolei w okresie PRL-u, 2 maja polskie flagi zdejmowano po obchodach święta pracy, by nie wisiało w Swięto Konstytucji 3 Maja, zniesione przez władze komunistyczne.

💬︎   dodaj komentarz
📰︎ NAJPOPULARNIEJSZE💬︎ NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANEodwiedź nasz profil na FB

Copyright © 2014-2022 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.