TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja

26

02 2015

Duża inwestycja energetyki w czterech naszych gminach


Grodzisk News


Duża inwestycja energetyki w czterech naszych gminach - Grodzisk Newsreklama Grodzisk Mazowiecki

REKLAMA
reklama Grodzisk Mazowiecki

Dwutorowa napowietrzna linia 400 kilowoltów będzie się rozciągać od Kozienic aż do Ołtarzewa i stanie się istotnym elementem Krajowego Systemu Elektroenergetycznego. Według projektu wykonawcy inwestycji ma ona przebiegać także przez Grodzisk, Jaktorów, Żabią Wolę oraz Baranów. Zanim jednak budowa ruszy, musi przejść szereg uzgodnień i konsultacji z samorządami oraz mieszkańcami. ? Ostateczny przebieg zostanie wyznaczony w wyniku analizy wariantów, przeprowadzanej w trakcie oceny oddziaływania na środowisko i wprowadzenia korekt trasy wynikających m.in. z uwarunkowań społecznych, planistycznych lub technicznych ? czytamy na oficjalnej stronie tego przedsięwzięcia.

Zarówno włodarze gmin, jak i przedstawiciele inwestora podkreślają, że to dopiero początek długiej drogi. ? Odbyła się pierwsza konferencja wprowadzająca samorządy w szczegóły projektu. W najbliższym czasie planujemy spotkania informacyjno-konsultacyjne z mieszkańcami w sprawie przebiegu linii 400 kV. Została ona zaprojektowana tak, aby nie znajdować się zbyt blisko terenów zurbanizowanych ? podkreśla Izabela Sagan z Agencji Promocji Inwestycji. ? Założenie jest takie, aby linię oddać do użytkowania w 2019 roku ? dodaje.

Na dziś otwarte pozostaje pytanie, jak długo zajmie domykanie kwestii formalnych, w tym negocjacje kwot wynagrodzeń dla właścicieli gruntów, przez które linia będzie ostatecznie przebiegać.

A jak na inwestycję zapatrują się gminy z naszego regionu? Większość nie widzi w niej problemu, lecz szansę. ? Tego rodzaju inwestycja była uwzględniona w studium uwarunkowań i zagospodarowania przestrzennego, dlatego musieliśmy się z nią liczyć. Pojawiają się pewne głosy niezadowolenia, ale myślę, że w miarę poznawania szczegółów projektu mieszkańcy się do niego w zupełności przekonają. Dla gminy to także duża korzyść finansowa z tytułu podatku od budowli ? mówi Piotr Galiński, wiceburmistrz Grodziska.

? Rozumiemy, że taka infrastruktura po prostu musi powstawać. Jesteśmy wprawdzie na początku ustaleń z wykonawcą  inwestycji, ale proponowany przebieg linii nie powinien utrudniać życia naszym mieszkańcom, a dla gminy to podatkowy zarobek: nawet 100 tys. zł. z każdego kilometra w skali roku ? dodaje Zbigniew Guzewski, zastępca wójta Jaktorowa.

Na początku wdrażania inwestycji, dość sceptycznie są do niej nastawieni w Żabiej Woli. ? Wielu mieszkańców tej linii po prostu nie chce, ale tak naprawdę to dopiero początek. Być może kolejne spotkania zmienią ten punkt widzenia ? usłyszeliśmy w żabiowolskim urzędzie.

Jedno jest pewne: o postępach będziemy na bieżąco informować. Szczegóły inwestycji dostępne są tutaj.

💬︎   dodaj komentarz

Brakuje jeszcze bardzo istotnej informacji na temat puntu widzenia dużej części mieszkańców Gminy Żabia Wola. Powstał ruch społeczny, którego celem jest wpłynięcie na zmianę przebiegu linii, a nie oprotestowanie samej inwestycji. Mieszkańcy zdają sobie sprawę z konieczności powstania linii 400 kV, bo wpływa ona znacząco na poprawienie bezpieczeństwa energetycznego Warszawy. Nasze zastrzeżenia dotyczą przede wszystkim proponowanego przez inwestora przebiegu samej linii (zbyt blisko domostw, słupy w miejscu gniazdowania bociana czarnego, zniszczenie ekosystemu Doliny Wężyka, lista jest bardzo długa). Grupa na FB wspierająca inicjatywę liczy obecnie 200 osób.

Marcin Sztandarski
11-03-2015 11:27

Skąd się bierze taka arogancja urzędnika państwowego i dlaczego dopuszcza się kłamstwa. Byłem kilka tat temu na zebraniu w Grodzisku na którym burmistrz zapewniał że linia zostanie wykreślona ze studium. Osobiście nie czytałem tego dokumentu ale jeszcze klika tygodni temu rozmawiałem z urzędnikiem z planowania przestrzennego który twierdził że linia ze studium została wykreślona.
Nie zamydlajcie ludziom oczu. Chodzi tylko i wyłącznie o kasę dla gminy, a nieruchomości w okolicy stracą wartość to już nikogo nie obchodzi. Kasa misiu, kasa...

gg
12-03-2015 15:58

prosze o podanie linka, chętnie polubię!

Sylwia Kubina-Mykytyn
19-03-2015 15:35

pokaż wszystkie komentarze (5)📰︎ NAJPOPULARNIEJSZE💬︎ NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANEodwiedź nasz profil na FB

Copyright © 2014-2021 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.