reklama Grodzisk Mazowiecki
TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja
wyłączenia prądu
grille gazowe

21

02 2023

Dotacje dla samorządow na rewitalizacje parków, wymianę oświetlenia i inne


Grodzisk News

podziel się na Facebooku podziel się na Twitterze podziel się na Pinterest podziel się na WhatsApp

foto: PixabayDotacje dla samorządow na rewitalizacje parków, wymianę oświetlenia i inne - Grodzisk News


Parki, ogrody deszczowe, tężnie solankowe, zielone przystanki – już niebawem takie inwestycje mogą powstać na całym Mazowszu. Ruszyła druga edycja autorskiego programu wsparcia „Mazowsze dla klimatu 2023”. W puli dotacyjnej jest 15 mln zł. O kasę można się starać do 9 marca.


Celem programu jest podniesienie poziomu ochrony przed skutkami zmian klimatu. – Pierwsza edycja programu okazała się dużym sukcesem. Wsparliśmy ponad 130 projektów, przeznaczając na ten cel ponad 10 mln zł. Dlatego zdecydowaliśmy o jego kontynuacji. Samorządy coraz częściej stawiają na ekologiczne rozwiązania, a w ramach naszego programu mogą otrzymać dofinansowanie do szerokiego zakresu działań. Zachęcam więc do składania wniosków – zaznacza Janina Ewa Orzełowska, członkini zarządu województwa mazowieckiego.

REKLAMA
reklama Grodzisk Mazowiecki

Dofinansowane będą dwa rodzaje działań. Pierwszy to błękitno-zielona infrastruktura sprzyjająca różnorodności biologicznej. Chodzi m.in. o rewitalizację parków i terenów zielonych, zielone przystanki, dachy i fasady, nasadzenia zieleni wokół miejsc pamięci, tworzenie ogrodów deszczowych, tężni solankowych, niecek i rowów bioretencyjnych i infiltracyjnych. Na wsparcie mogą także liczyć naturalistyczne stawy retencyjne, nawierzchnie przepuszczalne jako element parków i innych terenów zielonych, roślinne wyspy filtracyjne czy retencjonowane wody deszczowe pochodzące z powierzchni dachów budynków użyteczności publicznej. Można także zgłaszać budowę zbiorników przyrynnowych, zbiorników podziemnych na wodę deszczową, systemów filtracyjnych i oczyszczających wodę deszczową, systemów pompujących i nawadniających tereny zielone wodą deszczową oraz ujęć do poboru zretencjonowanej wody deszczowej. 

Drugi rodzaj wsparcia dotyczy energooszczędnego oświetlenia zewnętrznego, czyli m.in. modernizacji oświetlenia zewnętrznego na bardziej energooszczędne w zakresie istniejącej sieci oświetleniowej czy budowa oświetlenia z własnym źródłem zasilania.

Wnioski mogą składać wszystkie gminy i powiaty z województwa mazowieckiego. Co ważne mogą aplikować o dotacje na oba rodzaje działań.

Wnioski można składać do 9 marca br. wyłącznie za pomocą Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej (ePUAP) na adres elektronicznej skrzynki podawczej urzędu marszałkowskiego: /umwm/skrytka lub /umwm/SkrytkaESP).

Więcej szczegółów na stronie urzędu marszałkowskiego.


ZOBACZ TEŻDodaj komentarz

Regulamin

akceptuję regulamin komentarzy na GrodziskNews.pl


Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii użytkowników oraz tych, które nie są ich własnością. Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania treści naruszających „netykietę” lub treści niepożądanych.

Za treści i działania niepożądane w portalu GrodziskNews.pl uznaje się:
– pornografię
– wulgarne, ordynarne i chamskie wypowiedzi, również takie, które stanowią zaprzeczenie pojęcia dyskusji na dobrym poziomie oraz obrażają kluby, osoby czy instytucje
– treści o charakterze prowokacyjnym
– wklejanie linków innych stron w oderwaniu od kontekstu dyskusji.
– rażące i celowe łamanie zasad języka polskiego

Informacje i materiały nadsyłane przez czytelników do redakcji portalu GrodziskNews.pl mogą być wykorzystywane według uznania członków zespołu redakcyjnego na potrzeby pracy nad publikacją oraz w samym artykule; chyba że w korespondencji z osobą nadsyłającą zaznaczono inaczej.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.

Portal GrodziskNews.pl zastrzega sobie prawo do wprowadzania zmian w regulaminie.Treść komentarza
Podpis📰︎ NAJPOPULARNIEJSZE💬︎ NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANEodwiedź nasz profil na FB

Copyright © 2014-2024 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.