24 04 2020

Benedykciński: Przekazywanie danych mieszkańców pozbawione podstaw prawnych

24.04.2020, godz.: 11:55
Benedykciński: Przekazywanie danych mieszkańców pozbawione podstaw prawnych
fot. Flickr/Adam Baker/CC BY 2.0

W czasie epidemii koronawirusa nie umilkła polityka. W Polsce żywo dyskutuje się o planach przeprowadzenia wyborów korespondencyjnych, a obywatele, w tym nasi mieszkańcy, mają duże obawy o przepływ i dostępność osób trzecich do wrażliwych danych.

Napisała o tym w komentarzu do redakcji jedna z czytelniczek. – Rozumiem, że na przykład temat otwarcia grodziskiego targowiska bardzo ludzi zajmuje, ale warto byłoby spytać naszego burmistrza, czy zamierza przekazać dane wyborców Poczcie Polskiej – czytamy.

Owe przemyślenia biorą się wprost z decyzji podejmowanych przez rządzących. Do niektórych samorządów zaczęły wpływać maile z prośbą o udostępnienie Poczcie Polskiej danych mieszkańców na potrzeby przeprowadzenia wyborów korespondencyjnych. Chodzi o tak wrażliwe informacje jak numer PESEL, adres, zamieszkania, nazwisko.

Treść wniosku od Poczty Polskiej opublikował na Twitterze wójt gminy Potęgowo Dawid Litwin i zaznaczył, że nie przekaże list wyborczych. Wcześniej na treść pisma od narodowego operatora pocztowego zareagował Związek Miast Polskich, który wskazuje że nie ma podstaw prawnych do przekazania takich danych.

Projekt ustawy Prawa i Sprawiedliwości ws. tzw. wyborów kopertowych jest obecnie w Senacie, a po wniesieniu poprawek wróci do Sejmu, gdzie może zostać zatwierdzony i przedłożony prezydentowi do podpisu. Do tego czasu de facto nie ma mocy prawnej.

Poczta Polska odpowiedziała w oświadczeniu, iż rozesłała pisma, by zgodnie z wytycznymi rzetelnie przygotować się do planowanych wyborów korespondencyjnych.

Wróćmy zatem do pytania mieszkanki, co zamierza zrobić Grodzisk. – Obecnie jest absolutnie wykluczone i pozbawione podstaw prawnych przekazywanie danych osobowych mieszkańców. Czekamy na dalszy rozwój sytuacji, którą cały czas będziemy konsultować z prawnikami – mówi nam Grzegorz Benedykciński.

12

Dodaj Komentarz

12 odpowiedzi na “Benedykciński: Przekazywanie danych mieszkańców pozbawione podstaw prawnych”

 1. Henryk pisze:

  Dziwi mnie postawa Burmistrza bo nie przeszkadza mu, że straż miejska upublicznia dane personalne interesantów urzędu gminy ….

 2. JSC pisze:

  A więc wojna
  ?

 3. Anonim pisze:

  Popieram decyzję naszego burmistrza. Zresztą jak mi wiadomo nie tylko ja. Wystarczy poczytać na grodziskich forach. BRAWO!!!

 4. Bezpartyjny pisze:

  Wszyskie samorządy które bojkotuj zarządzenia PAŃSTW Polskiego powinny natychmiast przejśc pod zarząd komisaryczny i taacy ludzie nigdy nie powinni pioastować staanowisk publicznuych Panie Burmiestrz jest Pan samorzadowcem czy tatalnym politykiem?

 5. Stf pisze:

  Wiadomo PSL

 6. Aka pisze:

  Nareszcie. Już myślałam, że się nie doczekam. Nie biorę udziału w zamachu stanu i nie zgadzam się na udostępnienie moich danych Poczcie Polskiej. Dziękuję, Panie Burmistrzu.

 7. Daga pisze:

  Zamach stanu???co wy piszecie? Lepiej udostępnić dane??to co może później parę kredytów albo jakieś wykroczenie na wasze nazwisko? Wy w ogóle wiecie co oznacza udostępnianie danych???

  • JSC pisze:

   (…)Zamach stanu???(…)
   Samorządy wypowiedziały, wg. mnie słusznie, rządowi posłuszeństwo, a zatem mamy anarchię… a taki stan jest grą wstępną przed wojną domową.

 8. zibi pisze:

  Brawo panie burmistrzu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi
blog
Współpracownik
Wieści z szopy - czyli co z tą koleją.
blog
Współpracownik
Piłka w grze - wieści z lokalnych boisk.
blog
Współpracownik
Śledź Nas - W podróży dookoła świata