TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja
wyłączenia prądu
jacuzzi ogrodowe

01

09 2023

84. rocznica wybuchu II wojny światowej. Uroczystości w naszym regionie


Grodzisk News

podziel się na Facebooku podziel się na Twitterze podziel się na Pinterest podziel się na WhatsApp

84. rocznica wybuchu II wojny światowej. Uroczystości w naszym regionie - Grodzisk News


Po 1 września 1939 r. nic już nie było takie samo. Dziś obchodzimy 84. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Z tej okazji na terenie całego kraju zaplanowano stosowne uroczystości. Odbędą się one także w naszym regionie.


II wojna światowa to najkrwawszy i największy konflikt w historii świata. Według różnych szacunków zginęło w niej łącznie od 50 do blisko 80 mln ludzi. Polacy co roku obchodzą rocznicę początku tego tragicznego konfliktu. W powszechnej opinii historyków za początek drugiej wojny światowej uznaje się atak Niemieckiego pancernika „Schleswig-Holstein” na polską składnicę broni na Westerplatte o świcie 1 września. Choć jeszcze wczeniej rozpoczęła się ofensywa Wermachtu na mosty w Tczewie oraz nalot na Wieluń. Heroiczna obrona Westerplatte stała się jednak swoistym symbolem polskiej historii.

REKLAMA
reklama Grodzisk Mazowiecki

Dziś wczesnym rankiem właśnie na Westerplatte prezydent RP Andrzej Duda złożył kwiaty na Cmentarzu Żołnierzy Wojska Polskiego. – Tak hitlerowskie Niemcy zaczęły II wojnę światową, najstraszliwszą i najkrwawszą w dziejach. Wiemy, że jej początek i zarzewie nastąpiło kilka dni wcześniej, poprzez podpisanie zdradzieckiego paktu Ribbentrop-Mołotow. Kiedy dwa totalitaryzmy, sowiecki i niemiecki hitlerowski, uzgodniły ze sobą de facto podział naszej części Europy – przypomniał dziś prezydent.

Wydarzenia związane z obchodami 84. rocznicy wybuchu II wojny światowej odbędą się również w naszym regionie.

Grodzisk Mazowiecki
W Grodzisku rozpoczną się o godz. 17.00 od mszy świętej w intencji Ojczyzny w kościele św. Anny. Po nabożeństwie – o godz. 18.00 zaplanowano złożenie kwiatów na Mogile Obrońców Ojczyzny na cmentarzu parafialnym (wejście od ul. Radońskiej).

Po części oficjalnej będzie czas na koncert pieśni patriotycznych. Rozpocznie się w parku Skrabków o godz. 19.00 po tytułem „Był taki czas”. To swoisty przegląd piosenki żołnierskiej w wykonaniu Małej Orkiestry Nostalgicznej.

84. rocznica wybuchu II wojny światowej. Uroczystości w naszym regionie - Grodzisk News


Milanówek
W Milanówku organizatorzy przygotowali podobny scenariusz wydarzeń. 17:15 – Złożenie kwiatów i zapalenie zniczy na grobach żołnierzy poległych w kampanii wrześniowej 1939 r.na cmentarzu Parafialnm; o godz. 17.45 Zbiórka Pocztów Sztandarowych pod Kościołem św. Jadwigi Śląskiej. Kwadrans później – msza święta. Po mszy – złożenie kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów.

84. rocznica wybuchu II wojny światowej. Uroczystości w naszym regionie - Grodzisk News


Podkowa Leśna
W Podkowie Leśnej o godz. 18.00 Centrum Kultury i Inicjatyw Obywatelskich zaprasza na pokaz filmu dokumentalnego „Błyskawica” z 2015 r. w reżyserii Viktorii Marinov. Będzie to opowieść o pistolecie maszynowym Błyskawica, opracowanym przez inżynierów Wacława Zawrotnego i Seweryna Wielaniera, produkowanym w warunkach konspiracyjnych w Polsce podczas okupacji niemieckiej. Pokaz odbędzie się w CKiIO (ul. Świerkowa 1).

84. rocznica wybuchu II wojny światowej. Uroczystości w naszym regionie - Grodzisk News


ZOBACZ TEŻ
💬︎   dodaj komentarz
📰︎ NAJPOPULARNIEJSZE💬︎ NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANEodwiedź nasz profil na FB

Copyright © 2014-2024 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.