reklama Grodzisk Mazowiecki
TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja
wyłączenia prądu
grille gazowe

17

09 2016

Piknik historyczny w Szwedzkich Górach już dziś. Darmowa komunikacja


Grodzisk News

podziel się na Facebooku podziel się na Twitterze podziel się na Pinterest podziel się na WhatsApp

Piknik historyczny w Szwedzkich Górach już dziś. Darmowa komunikacja - Grodzisk News



REKLAMA
reklama Grodzisk Mazowiecki

Wydarzenie w zrewitalizowanych Szwedzkich Górach, w których uruchomiono edukacyjną ścieżkę historyczną, odbędzie się już po raz drugi. Premierowa odsłona miała miejsce w ubiegłym roku cieszyła się na tyle dużym zainteresowaniem mieszkańców, że organizatorzy poszli za ciosem i na 17 września zaplanowali drugą edycję pikniku. Tematykę nieprzypadkowo skojarzyli z miejscem, bowiem to właśnie tutaj obozowały podczas wojen z królewską armią polską wojska szwedzkie.

Co konkretnie czeka nas podczas pikniku? Każdy będzie miał szansę przejść do historii, to znaczy zanurzyć się w barwną przeszłość naszego miasta i kraju, poznać jego dzieje, zapoznać się z ludźmi i czasami, w których żyli, przeżyć coś niezwykłego i niezapomnianego oraz pobawić się i odpocząć. Piknik rozpocznie korowód historyczny, który o godz. 13.00 zjawi się na łące przy ul. Ordona. Jak co roku uczniowie grodziskich szkół przejdą w barwnej paradzie ulicami miasta, ukazując wybraną epokę historyczną. Tym razem, z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski, będziemy mogli zobaczyć, co wyniknęło z historycznej decyzji o przyjęciu chrztu przez Mieszka I i jego dwór, jak wyglądał świat Słowian i bóstw słowiańskich, w które wierzyli nasi przodkowie, jacy święci chrześcijańscy byli popularni w epoce Piastów i jak ich przedstawiano, w końcu ? jak potoczyły się losy Polaków zjednoczonych jedną religią.

A to dopiero początek. ? Po tym historycznym wstępie nastąpi otwarcie II Rodzinnego Pikniku Rodzinnego, które będzie naprawdę huczne, bo gości przywita wystrzał z armaty. Od tej pory naszą ciekawość będą starali się zaspokoić liczni rzemieślnicy: tkaczki, koronczarki, barwierze, garncarze, kaflarze, pasamonik, mincerz i kowal, których ?interaktywne? warsztaty otoczą żołnierski obóz złożony z husarzy, muszkieterów, pikinierów, rajtarów, hajduków Kozaków, Tatarów i chłopów, czyli formacji zbrojnych typowych dla XVII wieku. Poza możliwością wejścia do obozu i zapoznania się z elementami uzbrojenia, stroju i wyposażenia żołnierzy, będziemy świadkami pokazów musztry, potyczek pieszych i konnych oraz kunsztu bojowego kawalerii, jazdy tatarskiej i polskiej husarii. Dla ukojenia emocji na placu boju wystąpi również grupa artystów z tańcami i śpiewem, przy którym to widowisku ręce same składać się będą do oklasków. O dreszcze emocji przyprawi zebranych alchemik, który w swojej mrocznej pracowni warzyć będzie tajemne mikstury, grozę zaś prawdziwą wywoła doktor Plaga, który chowa się przed morowym powietrzem za straszliwą maską z ptasim dziobem otaczając dymem kadzidła chorych i zdrowych. Inne dymy, wydobywające się znad rusztów i palenisk, wabić będą do jadła i napitku rodem ze staropolskiej kuchni, a utrudzeni znajdą wypoczynek w tatarskiej jurcie. Kto zaś dla ciała dalej wyzwań szukać będzie, odkryje historyczne gry i zabawy, strzelnicę, w której próbować sił można w sztuce łuczniczej, a także szkółkę szermierczą. Najmłodsi znajdą opiekę i nie lada zabawę w przygotowanych dla nich zakątku, uwalniając na czas jakiś opiekunów od trudnej a wielce chwalebnej roli wychowawców. Atrakcji i wrażeń nie zabraknie aż do zmierzchu, kiedy to z zapadającym mrokiem walczyć będzie Teatr Ognia Bohema występujący ze spektaklem ?Płonące skrzydła husarii? wieńczącym nasze spotkanie. Piknik zakończy się ok. godziny 21.00. Zapraszamy serdecznie, nie może was zabraknąć. Wstęp oraz korzystanie z wszystkich atrakcji podczas pikniku jest bezpłatne ? zachęcają organizatorzy.

Na zachętę obejrzyjcie również film promujący wydarzenie


Jak dotrzeć na piknik?
Impreza odbędzie się na łące u wylotu ul. J. Ordona w Grodzisku Jeśli wybierasz się na piknik samochodem, zostaw auto na parkingu przy kościele Przemienienia Pańskiego przy ul. Zajęczej lub przy ul. Łącznej ? wówczas będziesz miał do pokonania 100 m. piechotą. Jeśli zamierzasz skorzystać z komunikacji miejskiej ? wysiądź z autobusu linii nr 3 lub nr 4 na przystanku przy Szkole Podstawowej nr 4 (ul. Poniatowskiego) i kieruj się ul. Zielony Rynek, a następnie ul. Ordona. Jeśli jesteś rowerzystą ? możesz zostawić swój jednoślad na stacji rowerów miejskich na terenie szkoły albo dojechać na miejsce imprezy ul. Chlewińską, ul. Ordona lub od strony wsi Chlebnia (polna droga, ok. 300 m. od zjazdu z drogi 579).

Dla niezmotoryzowanych uruchomiona zostanie specjalna linia autobusowa, kursująca pomiędzy stacją PKP (przystanek przy kładce za torami po stronie dzielnicy Łąki, ul. Traugutta) a miejscem imprezy (przystanek przy szkole nr 4 przy ul. Poniatowskiego). Szczegóły na grafice poniżej.

piknik-gory-szwedzkie-komunikacja





💬︎   dodaj komentarz








📰︎ NAJPOPULARNIEJSZE



💬︎ NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE



odwiedź nasz profil na FB

Copyright © 2014-2024 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.