22 09 2019

Zatrucie tlenkiem węgla w Milanówku

22.09.2019, godz.: 10:32
Zatrucie tlenkiem węgla w Milanówku
Fot. strazpozarna.com.pl

W sobotę popołudniu straż pożarna i pogotowie zostały wezwane na ul. Kasprowicza w Milanówku. Mężczyzna zatruł się tlenkiem węgla.

Informację o zdarzeniu otrzymaliśmy od czytelnika. – Wczoraj w Milanówku na ul. Kasprowicza doszło do zatrucia tlenkiem węgla od pieca centralnego ogrzewania. Na miejscu jest straż pożarna z Grodziska oraz pogotowie. Prowadzono akcję ratunkową podtrutych mieszkańców domu jednorodzinnego – poinformował Henryk.

Strażacy potwierdzają. – Po godz. 16.00 otrzymaliśmy wezwanie z pogotowia ratunkowego, które już było na miejscu i poprosiło, abyśmy dokonali tam pomiarów. Rzeczywiście w pomieszczeniu kuchennym gdzie znajdował się piecyk gazowy stwierdziliśmy obecność tlenku węgla. W domu był 84-letni mężczyzna, który jak przyjechaliśmy był przytomny i pod opieką ratowników medycznych – mówi nam st. bryg. Krzysztof Tryniszewski, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Grodzisku Mazowieckim.

Niebawem rozpocznie się sezon grzewczy, co oznacza, że powoli powracają rokrocznie poruszane kwestie bezpiecznego korzystania z urządzeń do ogrzewania naszych mieszkań. Nie w pełni sprawne instalacje lub niewłaściwe z nich korzystanie mogą doprowadzić do tragedii. Każdego roku strażacy na terenie całego kraju notują tysiące zdarzeń związanych z tlenkiem węgla, wiele osób traci życie w wyniku zatrucia czadem. Tlenek węgla to bezwonny i bezbarwny śmiertelnie trujący gaz. Fakt że jest nieco lżejszy od powietrza powoduje, że łatwo się z nim miesza i rozprzestrzenia. Co zrobić, aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji?

Przede wszystkim powinniśmy wykonać przegląd instalacji grzewczej przed zimą. Nie tylko samego pieca, ale też przewodów wentylacyjnych, które mogą okazać się nieszczelne. Tlenek węgla powstaje w związku z niecałkowitym procesem spalania czyli przy braku odpowiedniej ilości tlenu. Pamiętajmy więc by nie zatykać, ani nie zaklejać niczym otworów wentylacyjnych. Strażacy apelują również do mieszkańców, aby zakupili czujniki natężenia CO w powietrzu, te nieskomplikowane urządzenia pozwolą w porę zareagować gdyby działo się coś złego.

A jakie są objawy zatrucia czadem? Mogą występować duszności, bóle i zawroty głowy, nudności, wymioty, oszołomienie, osłabienie, przyśpieszenie czynności serca i oddychania. W takiej sytuacji należy natychmiast przewietrzyć pomieszczenie, w którym się znajdujemy i zasięgnąć porady lekarskiej.

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi
blog
Współpracownik
Wieści z szopy - czyli co z tą koleją.
blog
Współpracownik
Piłka w grze - wieści z lokalnych boisk.
blog
Współpracownik
Śledź Nas - W podróży dookoła świata