23 01 2019

Teatr Letni pójdzie do rozbiórki?

23.01.2019, godz.: 15:12
Teatr Letni pójdzie do rozbiórki?
fot. GrodziskNews

Milanówek chce wyburzyć wysłużony budynek Teatru Letniego, w którym przez lata mieściła się siedziba centrum kultury. Wojewódzki konserwator zabytków nie wyraził na to zgody, lecz resort kultury, do którego się odwołano, nakazał ponownie rozpatrzyć sprawę. 

Mowa o budynku wybudowanym w 1908 roku z przeznaczeniem dla tzw. Towarzystwa Letniczego i służącego do spotkań i integracji mieszkańców, zajęć kulturalnych oraz oświatowych, przedstawień teatralnych.

Ponadstuletnia egzystencja obiektu sprawiła jednak, że dziś jest w bardzo złym stanie technicznym: liczne spękania ścian, ugięcia konstrukcji dachu, osłabiona konstrukcja kratownicy i o ogólne wyeksploatowanie skłania Milanówek do rozbiórki obiektu.

Wojewódzki konserwator zabytków nie wyraził zgody na wykonanie prac rozbiórkowych, kierując się między innymi opinią Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Podkreśla się w niej długoletnie zakorzenienie obiektu w historii miasta ogrodu.

Magistrat odwołał się od tej decyzji do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, podkreślają m.in. fakt, że obiekt nie został indywidualnie wpisany do rejestru zabytków, a więc w myśl przepisu nie stanowi nienaruszalnego zabytku.

Resort nakazał więc ponowne zbadanie sprawy przez konserwatora. To może jednak potrwać co najmniej kilka tygodni. Nie wydaje się zatem możeliwe przeprowadzenie prac rozbiórkowych w lutym, jak pierwotnie planował milanowski magistrat.

0

Dodaj Komentarz

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi