06 12 2018

Strajk podwykonawców kolejowych. Ruch pociągów był wstrzymany [AKTUALIZACJA]

06.12.2018, godz.: 11:20
Strajk podwykonawców kolejowych. Ruch pociągów był wstrzymany [AKTUALIZACJA]
fot. Piotr Antos

Czarny scenariusz dla naszego regionu dotyczący blokady ruchu pociągów ziścił się. Koleje Mazowieckie poinformowały o wstrzymaniu kursowania składów w na odcinku Grodzisk Mazowiecki – Pruszków. Nie wiadomo jak długo potrwa taki stan rzeczy.

Pociągi będą kursować na odcinku Warszawa – Pruszków oraz Grodzisk Mazowiecki – Skierniewice. – Na odcinku Pruszków – Grodzisk Mazowiecki wprowadzona została awaryjna zastępcza komunikacja autobusowa. Pociągi i autobusy będą kursować w odstępstwie od rozkładu jazdy pociągów. Opóźnienia mogą wynosić do 60 minut – podają Koleje Mazowieckie.

– Od godz. 11:15 wprowadzone zostało honorowanie wszystkich ważnych biletów Kolei Mazowieckich – KM w pociągach Warszawskiej Kolei Dojazdowej (WKD) na całej sieci ich kursowania. Ponadto do odwołania obowiązuje wzajemne honorowanie biletów KM – PKP Intercity (w pociągach kategorii TLK i IC), na całej sieci kursowania pociągów KM – dodaje.

Od godz. 11:10 do odwołania wprowadzono honorowanie biletów KM we WSZYSTKICH środkach transportu ZTM Warszawa (komunikacji naziemnej i podziemnej) na obszarze I i II strefy biletowej. Natomiast Od godz. 11:35 do odwołania na odcinku Warszawa Wschodnia – Skierniewice (w obu kierunkach) wprowadzono honorowanie ważnych biletów na pociągi IR (InterRegio przewoźnika POLREGIO) w pociągach oraz autobusach awaryjnej komunikacji zastępczej KM.

PLK wobec strajku

Polskie Linie Kolejowe potwierdziły w specjalnym komunikacie, że od wczoraj, 5 grudnia, w celu organizacji ruchu w sytuacji nadzwyczajnej, powołano specjalny zespół złożony z pracowników zarządcy infrastruktury i przewoźników, który nadzoruje i koordynuje przewozy na sieci kolejowej. Zapewniono dodatkowych pracowników – maszynistów posiadających znajomość szlaku na trasach zastępczych oraz osób do pełnienia roli pilotów dla drużyn pociągów skierowanych na zmienione trasy. Informacje o sytuacji na przejazdach otrzymuje Straż Ochrony Kolei oraz policja.

PLK odniosły się też do kwestii finansowych wobec protestujących podwykonawców. – PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. na bieżąco rozmawiają z wszystkimi podwykonawcami włoskiej firmy Astaldi i regulują wszystkie należne kwoty zgodnie z przepisami prawa: kodeksem cywilnym i prawem zamówień publicznych. PLK wypłaciła już ponad 74 mln zł, w tym ponad 66 mln zł dla 45 podwykonawców Astaldi pracujących na odcinku Dęblin – Lublin. Ostatnie wypłaty, ponad 4 mln zł przekazane były podwykonawcom w tym tygodniu. Wypłaty w różnym zakresie dotyczą podwykonawców robót budowlanych, dostawców, usługodawców – czytamy w oświadczeniu.

I dalej: – „PLK od października, po zejściu Astaldi z placu budowy, podjęły nadzwyczajne działania. Tak szybkich reakcji zamawiającego w podobnych sytuacjach jeszcze nie było Realizowany jest szybki, a zarazem zgodny z prawem sposób procedowania dokumentów, które przed dokonaniem wypłat muszą być zweryfikowane m.in. pod względem daty wystawienia.

Kwoty muszą być wypłacane zgodnie z przepisami prawa: kodeksem cywilnym i prawem zamówień publicznych. Zróżnicowanie sytuacji podwykonawców, zwłaszcza podwykonawców niezgłoszonych, powoduje, że proces dochodzenia do wypłat nie jest prosty. Dlatego zamawiający indywidualnie oraz na spotkaniach z wszystkimi podmiotami, które w różny sposób zawierały umowy z Astaldi, prowadzi bieżące kontakty. PLK nie wycofuje się z tych działań i konsekwentnie je realizuje, a merytoryczna współpraca jest najlepszym sposobem rozwiązania sytuacji, którą stworzyło Astaldi.

Na wszystkich spotkaniach PLK z podwykonawcami Astaldi były ze strony PLK osoby kompetentne. Z każdym z podwykonawców omówiono sytuacje i warunki płatności. Proces wypłat jest kontynuowany.

Astaldi postawiło zamawiającego, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. w niełatwej sytuacji. Firma wybrana zgodnie z obowiązującymi procedurami deklarowała pełne zaangażowanie
i odpowiedzialne wykonanie kontraktu. W realizacji, Astaldi nie zadbała należycie o swoich podwykonawców. Zawiodła też na ważnych społecznie kontraktach. PLK, mając na względzie trudną sytuację wielu podmiotów i solidarną odpowiedzialność, tak szybko jak to było możliwe podjęły działania, by zaangażowane w inwestycje firmy otrzymały należne, potwierdzone dokumentami, wynagrodzenie”.

AKTUALIZACJA, GODZ. 14.10.

O godzinie 14:00 przywrócony został ruch pociągów pomiędzy Warszawą a Grodziskiem Mazowieckim, Krakowem i Łodzią. Możliwe jest kursowanie pociągów przez miejscowość Parzniew. Duże zmiany w rozkładzie spowodowane zablokowaniem przejazdu kolejowo-drogowego będą odczuwalne do końca dnia. Na stacjach i przystankach podawane są bieżące informacje, w pociągach informacji udzielają drużyny konduktorskie.

AKTUALIZACJA, GODZ. 15.30

– Skutki ponad 200 minutowej przerwy w ruchu  i związane z nimi odwołania części kursów oraz opóźnienia sięgające 120 minut mogą występować do około godz. 20:00 – informują Koleje Mazowieckie. Wzajemne honorowanie biletów obowiązuje do końca dnia.

0

Dodaj Komentarz

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi