07 02 2019

Samorządy zintegrują systemy rowerowe w regionie?

07.02.2019, godz.: 13:33
Samorządy zintegrują systemy rowerowe w regionie?
fot. arturtusinski-podkowa.pl

W ramach partnerstwa gmin w programie Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych w naszym regionie realizowane są projekty i budowy dróg oraz ścieżek rowerowych. Być może jednak samorządy pójdą o krok dalej i stworzą wspólną sieć wypożyczania rowerów.

Propozycję taką włodarzom gmin sąsiednich: Pruszkowa, Żyrardowa, Brwinowa, Grodziska Mazowieckiego, Milanówka, Jaktorowa, Lesznowoli, Michałowic, Mszczonowa i Nadarzyna złożył Artur Tusiński, burmistrz Podkowy Leśnej.

– Zaproponowałem spotkanie w celu spróbowania zakreślenia ram współpracy w zakresie integracji systemów rowerów gminnych, miejskich. Chciałbym, abyśmy podzielili się doświadczeniami i omówili nowoczesne rozwiązania dla tych usług i systemów mających na celu niskoemisyjność zarówno w większych, jak i mniejszych miejscowościach – napisał burmistrz na swoim blogu.

W celu moich/naszych dążeń do jak najlepszego wykorzystania ścieżek rowerowych oraz poprawy mobilności miejskiej zostanie zaprezentowana przez firmę Orange i Roovee – IV generacja rowerów miejskich niewymagających zakupu i utrzymania stacji bazowych. Rowery IV generacji są dostosowane do pracy z bateriami akumulatorowymi. Kwestię rozwoju tego systemu determinują jedynie decyzje i działania władz gmin. Na dzień dzisiejszy nie istnieje w przestrzeni publicznej sieć mikroładowarek elektrycznych. Jak szybko zostaną one wprowadzone w miejską infrastrukturę rowerową zależeć będzie tylko od aktywności mieszkańców i przedsiębiorczości władz. Kierunki rozwoju oraz możliwości techniczne systemu zostaną przedstawione na przykładzie przyjętych rozwiązań przez Miasto Podkowa Leśna.  IV generacja rowerów w systemie wypożyczalni miejskiej w Podkowie Leśnej funkcjonuje od roku. Przyjęte rozwiązanie oraz możliwości dalszego rozwoju sprawiają, że prawdziwe technologie „Smart City” są bardziej namacalne. Dlatego warto wymienić się doświadczeniami i potrzebami i zastanowić się nad zintegrowaniem systemu – dodał włodarz.

Spotkanie ma się odbyć 15 lutego w gmachu urzędu miejskiego w Nadarzynie. – Mam nadzieję, że większość zaproszonych wójtów, burmistrzów, prezydentów będzie zainteresowana współpracą w tym zakresie – przyznał Tusiński.

1

Dodaj Komentarz

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi