31 01 2019

Przetarg na trzeci pas A2 w toku, ten na likwidację bramek unieważniony

31.01.2019, godz.: 13:09
Przetarg na trzeci pas A2 w toku, ten na likwidację bramek unieważniony
fot. gddkia.gov.pl

Mazowiecki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad otworzył oferty w przetargu na budowę trzeciego pasa autostrady A2 między Warszawą a Łodzią. Chętne do udziału w przedsięwzięciu są trzy firmy. Unieważniono natomiast przetarg na likwidację bramek w Brwinowie.

O planach dobudowania dodatkowe pasa autostrady informował jeszcze w grudniu szef resortu infrastruktury. Zaznaczył również, że będą prowadzone jeszcze analizy eksperckie i to one dadzą odpowiedź ile tych pasów faktycznie powinno być, bo może się okazać, że po trzy pasy w każdą stronę to za mało i być może będzie konieczna większa rozbudowa.

Według wstępnych założeń inwestycja ma wyglądać tak, że na odcinku od węzła Łódź Północ do węzła Pruszków dobudowany zostanie trzeci pas ruchu, a od Pruszkowa do Konotopy – czwarty Dobudowa ma być realizowana po wewnętrznych stronach obu jezdni z wykorzystaniem szerokiego pasa oddzielającego obecnie jezdnie, stanowiącego właśnie rezerwę pod rozbudowę.

Zadanie wydaje się nieco bliższe wykonanie bowiem GDDKiA otworzyła oferty na inwestycję. – Trzy firmy złożyły oferty na wykonanie analizy technicznej niezbędnej do uzyskania decyzji środowiskowej, a także opracowania Programu Funkcjonalno – Użytkowego dla przedsięwzięcia polegającego na dobudowaniu trzeciego pasa ruchu na autostradzie A2 na odcinku od węzła Łódź Północ do granicy z województwem mazowieckim – poinformowała rządowa agenda.

Drogowcy dodają, że jest to wstępny etap, a kolejnym – po uzyskaniu decyzji środowiskowej – będzie ogłoszenie przetargu systemie projektuj i buduj, a w rezultacie realizacja przedsięwzięcia.

Wykonawca obecnego etapu ma być znany do 20 marca. GDDKiA jest gotowa zapłacić za to blisko 3,27 mln zł

Likwidacja bramek zbyt droga
Na tej samej grudniowej konferencji prasowej minister zapowiadał likwidację kłopotliwych bramek w Brwinowie, na których regularnie dochodzi do kolizji. Drogowcy unieważnili jednak pierwszy przetarg, bowiem najniższa oferta opiewała na 4,8 mln zł, czyli trzykrotnie więcej niż kwota szykowana na inwestycję przez GDDKiA.

Wciąż jest jednak szansa na pozytywne rozstrzygnięcie, bowiem 28 stycznia ogłoszono kolejne postępowanie, a oferty zostaną otwarte 14 lutego. Jeśli tym razem uda się wyłonić wykonawcę, to zaprojektuje on i zrealizuje inwestycje do 30 czerwca tego roku.

💬︎ 1

Dodaj Komentarz

Jedna odpowiedź do “Przetarg na trzeci pas A2 w toku, ten na likwidację bramek unieważniony”

  1. Kierowca autokaru pisze:

    Polski tok myslenia dobudowac 3 pas a zostawic gardlo gdzie przy 2 pasach co dzien jest dzwon….. i ograniczenie predkosci na autostradzie do 40kmh hahha brawo lepsza polska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.