11 07 2018

Problemów przetargowych ciąg dalszy

11.07.2018, godz.: 09:44
Problemów przetargowych ciąg dalszy
Fot. Pixabay

Gminy wciąż mają problem ze znalezieniem wykonawców swoich inwestycji. Bardzo często brakuje chętnych lub ci, którzy zaoferują swoje usługi żądają znacznie więcej niż szacują samorządy.

O problemach ze znalezieniem wykonawców przez nasze gminy pisaliśmy wielokrotnie. W związku ze zbliżającymi się wyborami samorządowymi jest urodzaj inwestycji, a brakuje wykonawców, rąk do pracy, czy materiałów. Boom inwestycyjny spowodował, że firmy budowlane mogą przebierać w ofertach i albo stawiać kosmiczne ceny albo nie zainteresować się daną inwestycją, bo i tak mają pełne ręce roboty. W ubiegłym roku spodziewano się, że ta sytuacja w połowie 2018 r. będzie znacznie korzystniejsza dla samorządów. Tak się jednak nie stało.

Z problemami ze znalezieniem wykonawcy borykają się z nimi niemal wszystkie samorządy. Tylko w ostatnim czasie grodziski magistrat unieważnił ze względu na brak chętnych drugi już przetarg na przebudowę skrzyżowania ulic Chełmońskiego i Żyrardowskiej, a w przypadku przebudowy sześciu ulic w Łąkach urzędnicy zdecydowali się wybrać ofertę o blisko 800 tys. zł droższą niż planowano. Z kolei na modernizację trzech ulic (Marsa w Kozerkach oraz Wroniej i Kruczej w Mościskach) przeznaczono 600 tys. zł. Grodzisk musiał jednak dołożyć dodatkowe 400 tys. zł bo na 1 mln zł opiewała najniższa oferta. Wczoraj natomiast opisywaliśmy o przygotowaniach Grodziska do ogłoszenia kolejnego przetargu na budowę Centrum Aktywizacji i Integracji Społecznej w Grodzisku (więcej tutaj).

Problem ma również Podkowa. – Unieważniamy przetargi ze względu na bardzo wysokie koszty. I tak, przetarg na ulicę Dębową na odcinku Sosnowa – Bukowa ogłoszony w marcu tego roku z powodu zbyt wysokiej ceny został unieważniony. Zakładana przez nas maksymalna cena przebudowy tej ulicy nie powinna być wyższa niż 120.000 zł, a wpłynęły dwie oferty na kwotę: 215.250 zł i 251.619 zł. Niestety, mieszkańcy Dębowej pozostają dalej bez utwardzonej nawierzchni – poinformował na swoim blogu burmistrz Tusiński. Dodał również, że nie wybrano wykonawcy modernizacji ulic Modrzewiowej i Kościelnej. Szacowano, że inwestycja ta pochłonie 1,7 mln zł, a jedyna oferta, która wpłynęła do urzędu opiewała na kwotę 3 mln zł, co było nie do zaakceptowania przez samorząd. – Uporządkowanie tej części miasta ze względu na bezpieczeństwo dzieci i ruch, który generuje szkoła i kościół oraz chaos parkingowy jest priorytetem. Niestety, przetarg musi zostać powtórzony, też bez gwarancji, że ktoś do niego podejdzie z przyzwoitą ceną – podkreślił burmistrz Podkowy.

Wczoraj natomiast odbyło się otwarcie ofert na rewitalizację stawu w Parku Miejskim. W maju zdecydowano o zwiększeniu budżetu na ten cel do 1 mln zł. Wpłynęła jedna propozycja na prawie 1,6 mln zł… Przetarg nie zostanie rozstrzygnięty.

Dodaj Komentarz

  • aneta

    czy to nie dziwne ze ostatnio w Grodzisku wszystkie przetargi sa uniewazniane?? chyba firmy nie maja ochoty robic za co innego na fakturce a co innego do lapki…. ktoś sie za bardzo rozhulał ??

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi