09 11 2018

Podwyższone stężenia zanieczyszczeń w powietrzu

09.11.2018, godz.: 10:03
Podwyższone stężenia zanieczyszczeń w powietrzu
Fot. Pixabay

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego wydało ostrzeżenie o występującym dziś podwyższonym stężeniu zanieczyszczeń powietrza (PM 10 i PM 2,5) na całym Mazowszu. Dzisiejszego poranka powietrze w Polsce jest najgorsze w Europie.

Ostrzeżenie I stopnia
Ostrzenie ma pierwszy stopień w trzystopniowej skali. – W trakcie występowania podwyższonych stężeń należy ograniczyć czas spędzany na powietrzu. Osoby szczególnie wrażliwe na zanieczyszczenia powietrza, m.in.: dzieci i młodzież poniżej 25. roku życia, kobiety w ciąży, osoby starsze i w podeszłym wieku oraz osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu oddechowego powinny podjąć środki ostrożności – przypominają specjaliści.

Należy unikać długotrwałego przebywania na otwartej przestrzeni dla uniknięcia długotrwałego narażenia na podwyższone stężenia zanieczyszczeń, ograniczyć duży wysiłek fizyczny na otwartej przestrzeni np. uprawianie sportu, czynności zawodowe zwiększające narażenie na działanie zanieczyszczeń, osoby chore powinny zaopatrzyć się we właściwe medykamenty i stosować się do zaleceń lekarzy, należałoby też zaniechać palenia papierosów.

Warto również ograniczyć ruch samochodowy i korzystać z komunikacji miejskiej.

Najgorzej w Europie
Według Europejskiego Indeksu Jakości Powietrza w piątkowy poranek powietrze w naszym kraju jest najgorsze w całej Europie. Powietrze złej jakości odnotowano w Zabrzu (195.69 µg/m3), Krakowie (140.75 µg/m3) i Małogoszczu (147 µg/m3). Jako niezdrowe sklasyfikowano powietrze w Warszawie (111 µg/m3), Ostródzie (122.91 µg/m3) czy Gliwicach(136 µg/m3).

Dodaj Komentarz

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi