23 02 2018

Nadciągają spore mrozy. Pamiętajmy o bezdomnych i potrzebujących

23.02.2018, godz.: 16:57
Nadciągają spore mrozy. Pamiętajmy o bezdomnych i potrzebujących
Fot. grodzisk.pl

Na najbliższe dni synoptycy zapowiadają większe mrozy. Taki stan rzeczy jest szczególnie niebezpieczny dla   osób bezdomnych i potrzebujących pomocy. Policjanci i strażnicy miejscy apelują, aby zwracać na to uwagę. Nasza reakcja może bowiem uratować komuś życie.

Choć tegoroczna zima jest bardzo łagodna i temperatury rzadko spadały poniżej zera, to na najbliższe dni synoptycy zapowiadają ochłodzenie. Przed nami jeszcze tylko jednak noc z lżejszym mrozem. Od nocy z soboty na niedzielę temperatura będzie spadać poniżej minus 10 stopni, co jest bardzo niebezpieczne dla osób bezdomnych.

Służby patrolowe policji i straży miejskiej prowadzą w okresie zimowym wzmożone działania, aby zapobiegać zamarznięciom i wyziębieniom. Strażnicy w trakcie prowadzonych kontroli sprawdzają w jakich warunkach żyją osoby bezdomne i jakiej pomocy potrzebują. Funkcjonariusze przekazują bezdomnym informacje o możliwości skorzystania z pomocy noclegowni, schronisk i jadłodajni, a także w miarę możliwości dostarczają ciepły posiłek.

Jednak oprócz tych działań niezwykle ważne są informacje od mieszkańców. Policja współpracuje z przedstawicielami pomocy społecznej, noclegowniami oraz ośrodkami działającymi na rzecz pomocy bezdomnym. W minionych latach bywało i tak, że bezdomni znajdowali nocleg w komendach policji, gdzie mogły bezpiecznie spędzić noc.

Jeden telefon może ocalić ludzkie życie. Widząc osobę śpiącą na przystanku komunikacji miejskiej, parkowej ławce lub w altanie śmietnikowej – sięgnij po telefon i wybierz numer 112, 997 lub 986.

Na wychłodzenie organizmu narażone są również osoby starsze samotne lub takie, które z różnych przyczyn nie mogą poradzić sobie z codziennymi czynnościami, jak chociażby z napaleniem w piecu, aby ogrzać mieszkanie. – Jeśli znamy kogoś starszego, żyjącego samotnie nie wstydźmy się sprawdzić i zapytać czy potrzebuje naszej pomocy. Należy pamiętać, że są ośrodki i placówki, w których taka osoba otrzyma opiekę i będzie bezpieczna. Funkcjonariusze informują ośrodki pomocy społecznej o osobach, które z racji swojego wieku, samotności, niezaradności, bądź trudnej sytuacji materialnej mogą stać się potencjalnymi ofiarami na skutek wychłodzenia organizmu. O trudnej sytuacji sąsiada czy znajomego można również powiadomić Ośrodek Pomocy Społecznej – podkreślają policjanci.

Dodaj Komentarz

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi