reklama Grodzisk Mazowiecki
TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja
wyłączenia prądu
grille gazowe

22

07 2018

Grodzisk świętuje 496. urodziny


Grodzisk News

podziel się na Facebooku podziel się na Twitterze podziel się na Pinterest podziel się na WhatsApp

Grodzisk świętuje 496. urodziny - Grodzisk News


Dziś, 22 lipca przypada 496. rocznica nadania Grodziskowi Mazowieckiemu praw miejskich. Pierwsze wzmianki o nim daruje się natomiast na XI?XIII wiek.


REKLAMA
reklama Grodzisk Mazowiecki

Już tysiąc lat temu na terenie miasta istniało słowiańskie grodzisko, od którego najprawdopodobniej pochodzi jego dzisiejsza nazwa. W roku 1355 Szlachcic Tomasz Grodziski ufundował kościół w istniejącej wówczas wsi, tu pojawiają się także pierwsze pisemne wzmianki o Grodzisku.

22 lipca 1522 roku następuje przełomowe wydarzenie dla historii Grodziska. Prawa miejskie nadaje mu Król Zygmunt I Starego dzięki staraniom dwóch braci Okuniów - ówczesnych właścicieli miasta.  Sto lat później, w 1623 r. miasto przeszło w ręce rodziny Mokronoskich. Okres trwający do połowy XVIII w. to najtrudniejszy czas w historii Grodziska, który wielokrotnie niszczony był przez wojny, epidemie i klęski głodu.

14 czerwca 1845 roku to kolejna ważna data w dziejach miasta. Tego dnia nastąpiło Otwarcie pierwszego odcinka Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej. Szybkie połączenie Grodziska z Warszawą przyczyniło się do dynamicznego rozwoju miasta. Stało się ono celem wycieczek i miejscem rekreacji mieszkańców stolicy. Kilkadziesiąt lat później w mieście uruchomiono pierwszą fabrykę. Od tej chwili  miasto stopniowo zdobywało pozycję jednego z najprężniejszych ośrodków przemysłowych południowo-zachodniego Mazowsza. Kolejne kartki z historii dotyczą otwarcia Zakładu Wodoleczniczego w Jordanowicach, czy zamieszkania w Grodzisku wielkiego malarza Józefa Chełmońskiego.

W wieku XX Grodzisk zyskał dodatkowe połączenie z Warszawą drugą linią kolejową (Elektryczna Kolej Dojazdowa - obecnie WKD). Do największych Grodziskich przedsiębiorstw należały wówczas, Zakłady "Słoń" produkujące materiały ścierne oraz Zakłady Chemiczne "Grodzisk" - obecna "Polfa". Przetrwał także 5-letni trudny czas wojny i okupacji, w wyniku której miasto straciło około pięciu tysięcy mieszkańców.

W 1990 r. Grodzisk dołączył do grona demokratycznych samorządów, co umożliwiło szybki i wszechstronny rozwój miasta. Na początky lat 90. zaczeło działać centrum, które w 2008 rpoku zyskało nową siedzibie. Kilka lat wcześniej powstał także basen ?Wodnik 2000?.

Z okazji tej wyjątkowej rocznicy życzenia mieszkańcom złożył burmistrz Grzegorz Benedykciński. ? Z okazji święta naszego miasta, w imieniu własnym, pracowników Urzędu Miejskiego i wszystkich jednostek organizacyjnych pragnę złożyć Wam najserdeczniejsze życzenia dobrego, spokojnego i przyjemnego życia w naszej Gminie.
Oby żyło nam się wszystkim bezpiecznie, zdrowo i coraz wygodniej. By Grodzisk Mazowiecki był dla nas miejscem prawdziwie rodzinnym, a przede wszystkim naszym własnym, gdzie każdy mieszkaniec czuje się u siebie i wie, że jest szczególnie ważny.
Życzę tez wszelkiej pomyślności w życiu prywatnym i zawodowym ? czytamy we wpisie na Facebooku urzędu miasta.





💬︎   dodaj komentarz








📰︎ NAJPOPULARNIEJSZE



💬︎ NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE



odwiedź nasz profil na FB

Copyright © 2014-2024 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.