09 10 2019

Elektryczne autobusy na grodziskach trasach dopiero w przyszłym roku

09.10.2019, godz.: 14:57
Elektryczne autobusy na grodziskach trasach dopiero w przyszłym roku
fot. Wikipedia/Karol Szadkowski/CC BY-SA 4 0

Potwierdzają się przypuszczenia grodziskich włodarzy z początku roku sugerujące, że uruchomienie elektrycznych autobusów w 2019 może się nie udać. – Będziemy na to gotowi dopiero w 2020 roku – mówi nam burmistrz Grzegorz Benedykciński.

Przypomnijmy. Grodzisk w ramach partnerstwa samorządów otrzymał 10 mln zł dofinansowania na rozwój elektromobilności w gminie. Przedsięwzięcie obejmuje zakup dwóch nowoczesnych autobusów elektrycznych. Będą fabrycznie nowe, z niskimi podłogami. Będą one posiadać dwa systemy ładowania: wolny i szybki (za pomocą pantografu). Ponadto autobusy będą miały system dynamicznej informacji pasażerskiej oraz tzw. Inteligentne Systemy Transportowe (systemy centralnego sterownia sygnalizacją i ruchem dzięki czemu nadawany będzie priorytet dla ruchu transportu zbiorowego). Mają kursować za dnia natomiast nocą nastąpi główne ładowanie akumulatorów. Podróżowanie nimi będzie bezpłatne.

W ramach dofinansowania na terenie oczyszczalni miejskiej zostanie też urządzona zajezdnia autobusowa ze stacją ładowania, zostaną także urządzone dodatkowe perony (dwa przy ul. Warszawskiej i jeden przy ul. Na Laski). Ogólnie jednak elektryczne autobusy będą korzystały z istniejących przystanków. Na nich pojawią się specjalne oznaczenia mówiące o tym, że się przy nich zatrzymują.

Urzędnicy przyznawali jednak, że ze względu na rozmiary dofinansowania i konieczność zalatwienia wielu spraw formalnych, włącznie z oczekiwaniem na wyprodukowanie autobusów, pojazdy wyruszą na trasy dopiero w 2020 roku. I rzeczywiście, tak będzie.

– Mogę już potwierdzić, że autobusy będą u nas dopiero od przyszłego roku – skomentował krótko burmistrz Grzegorz Benedykciński.

0

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi
blog
Współpracownik
Wieści z szopy - czyli co z tą koleją.
blog
Współpracownik
Piłka w grze - wieści z lokalnych boisk.
blog
Współpracownik
Śledź Nas - W podróży dookoła świata