07 04 2018

CPK: Baranów ma uwagi do projektu ustawy

07.04.2018, godz.: 13:18
CPK: Baranów ma uwagi do projektu ustawy
Fot. Pixabay

Rząd opublikował projekt specustawy dotyczącej budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. Gmina Baranów ma do niej kilka uwag.

Dokument przygotowany przez Rząd ma 94 strony i dotyka wielu aspektów m.in. pozyskiwania praw do nieruchomości niezbędnych do realizacji inwestycji, czy odszkodowań za wywłaszczenie oraz za ograniczenia w korzystaniu z nieruchomości. Władze Baranowa mają jednak pewne uwagi do owego projektu.

Jedną z nich jest okres zamrożenia terenu na przeprowadzenie badań, a następnie umieszczenia w planie rezerwacji obszaru inwestycji. Czas sześciu lat, zdaniem gminy jest zdecydowanie za długi i niekorzystny ekonomicznie. Ograniczenie przez ten czas wykonywania prawa własności bez konkretnie określonej rekompensaty dla gminy spowoduje istotnie perturbacje w wykonywaniu jej zadań, a co za tym idzie – będą mniejsze przychody dla gminy.

Gminni włodarze zwracają uwagę na fakt, iż Baranów jest gminą rolniczą, a w projekcie ustawy nie wskazano rozwiązań dla rolników w wieku przedemerytalnym, dla których przenosiny w nowe miejsce i rozpoczęcie nowej działalności rolniczej może być zbyt dużym wyzwaniem. Dlatego też gmina sugeruje, że w takim przypadku należałoby zapewnić im wcześniejszą emeryturę.

Kolejną uwagą jest sprawa odszkodowań za przejęte grunty pod CPK. W projekcie nie jest sprecyzowana wycena ziemi, gdy wartość gruntu jest determinowana przez różne czynniki warunkujące wartość nieruchomości (grunt rolny czy grunt pod działalność), a także nie jest sprecyzowana sprawa nieruchomości zamiennych i kosztów przeniesienia gospodarstwa rolnego i urządzenia go w nowym miejscu.

Ponadto gmina podkreśla, że projekt ustawy ws. CPK nie zawiera rozwiązań finansowych za korzystanie z majątku gminy (dróg, instalacji wodociągowej itd.), a także nie przewiduje rekompensat dla gminy z tytułu utraty dochodów podatkowych w okresie przejściowym (udziału gminy w PIT w związku z odpływem mieszkańców, czy niższych podatków od nieruchomości i rolnych z terenów zajętych pod inwestycję).

Projekt ustawy można pobrać tutaj.

Dodaj Komentarz

  • Bohdan Knor

    …jednym słowem mieszkańcy Baranowa mówiąc kolokwialnie ZBARANIELI czytając plany rządu w sprawach dotyczących ICH przyszłości.I nie dziwie się.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  • miodek

    Specustawa, speckomisja = rusycyzmy i brak wykształcenia

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi