11 01 2019

Aby podczas finału WOŚP było bezpiecznie

11.01.2019, godz.: 18:55
Aby podczas finału WOŚP było bezpiecznie
Fot. policja.waw.pl

Już w niedzielę 27. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy na ulice miast w całej Polsce wyszło grubo ponad 100 tysięcy wolontariuszy kwestujących na rzecz WOŚP. To czas wyjątkowej mobilizacji także dla policjantów strzegących bezpieczeństwa.

O to, aby obyło się bez przykrych incydentów zadba kilka tysięcy funkcjonariuszy, w tym także policjanci z grodziskiej komendy. Zwrócą szczególną uwagę na to, czy zbiórki są prowadzone przez osoby do tego uprawnione, przypilnują bezpieczeństwa kwestujących dzieci.

Policjanci mocno zabezpieczać będą także wszystkie imprezy towarzyszące finałowi i jak co roku zaangażują się w asystę konwojów z zebranymi pieniędzmi.

Dla wolontariuszy mają też kilka wskazówek, które pozwolą uniknąć nieprzyjemnych czy niebezpiecznych sytuacji. Należy więc pamiętać aby:
– stronić od miejsc mało uczęszczanych przez ludzi, takich jak podwórka, bramy, parki i skwery (zwłaszcza po zapadnięciu zmierzchu);
– nie chodzić samotnie, najlepiej zbierać datki w towarzystwie innych osób;
– w razie napadu nie starać się za wszelką cenę ratować zawartości skarbonki, pamiętając, że życie i zdrowie jest wartością nadrzędną;
– jeżeli już do niego dojdzie, postarajmy się zapamiętać jak najwięcej szczegółów mogących później pomóc zidentyfikować sprawcę;
– jak najszybciej powiadomić Policję o popełnionym przestępstwie; jeśli napastnik ucieka – alarmować otoczenie krzykiem;
– w wypadku podejrzenia zaistnienia niebezpieczeństwa – nie wahać się, natychmiast powiadamiać policji, np. dzwoniąc pod numer 997 lub 112.

Darczyńcom policja przekazuje też kilka istotnych wskazówek, o których powinni pamiętać, by uniknąć niepożądanych sytuacji:
– każdy z wolontariuszy będzie wyposażony w identyfikator ze zdjęciem, numerem ankiety, adresem wolontariusza. Identyfikator musi być wypisany czytelnie. Zdjęcie musi być wyraźne, a wizerunek osoby na zdjęciu powinien odpowiadać wyglądowi wolontariusza;
– dodatkowo identyfikator musi mieć „serduszkowe” logo Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy;
– każdy wolontariusz musi nosić swój identyfikator na widocznym miejscu;
– Skarbonka wolontariusza musi być oklejona banderolami Fundacji WOŚP. Na górze przy otworze do wrzucania pieniędzy powinien znajdować się wyraźnie napisany ten sam numer kwestującego, który widnieje na identyfikatorze.

Dodaj Komentarz

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi