TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja
wyłączenia prądu
jacuzzi ogrodowe

29

05 2015

Zmiany w podkowiańskim systemie śmieciowym?


Grodzisk News

podziel się na Facebooku podziel się na Twitterze podziel się na Pinterest podziel się na WhatsApp

1 - Grodzisk News


Do końca czerwca powinien zostać rozstrzygnięty przetarg na zagospodarowanie i odbiór odpadów w Podkowie Leśnej. Prawdopodobnie mieszkańcy będą płacić za tę usługę więcej niż dotychczas.


REKLAMA
reklama Grodzisk Mazowiecki

Zmiany w stawce powinny nastąpić już wcześniej, ale tak się nie stało. ? Regionalna Izba Obrachunkowa 4 miesiące przed wyborami w dniu 28 lipca 2014r. powołując się m.in na wyrok WSA z 6.11.2013 nakazała Gminie Podkowa Leśna zweryfikowanie istniejącej stawki opłaty. Niestety ówczesna pani Burmistrz, ani Rada Miasta nie wykonała zaleceń i nie podniosła opłaty za śmieci mieszkańcom, narażając się na łamanie dyscypliny finansów publicznych, a miasto na bardzo wysokie straty z tego tytułu. Z wyliczeń wynika, że chcąc zbilansować stratę cena musiałaby wtedy wynosić 18zł na osobę ? pisze na swoim blogu burmistrz Podkowy Artur Tusiński.

Jednak mieszkańcy za odpady segregowane wciąż płacą 10 zł za osobę miesięcznie, a za niesegregowane 30 zł. Co z tego wynika? Że miasto otrzymywało zbyt mało pieniędzy za odbiór i zagospodarowanie odpadów od mieszkańców. Z tego tytułu wpłynęło 449 tys. zł, natomiast koszt utrzymania systemu to blisko 793 tys. zł.

Burmistrz proponuje zmiany. Umowa z nowym wykonawcą, który zostanie wyłoniony do końca czerwca, miałaby zostać podpisana nie na rok jak dotychczas, a na 1,5 roku, aby dostosować okres trwania usługi do roku budżetowego. Podkowiański włodarz twierdzi, że półroczna umowa byłaby zbyt kosztowna. Ponadto proponuje, aby wywóz odbywał się regularnie co dwa tygodnie, by wyeliminować dłuższe trzytygodniowe przerwy. Wśród innych pomysłów jest m.in. wprowadzenie ograniczenia odbioru ilości liści i traw, zorganizowanie Stacjonarnego Punktu Odbioru Odpadów w sąsiedniej gminie, czy wprowadzenie dodatkowej opłaty w wysokości 1 zł za jeden worek przeznaczony do odbioru liści i trawy (pakiet 10?20 worków gratis, pozostałe za dopłatą).

Po przeanalizowaniu wszystkich kosztów związanych z odbiorem odpadów wynika, iż cena od mieszkańca może wzrosnąć. ? Ale raczej nie więcej niż do poziomu 15 zł za osobę. Decyzję o wysokości opłat Rada Miasta podejmie po rozstrzygnięciu przetargu i dalszych analizach pracowników urzędu ? podkreśla burmistrz Tusiński.

💬︎   dodaj komentarz
📰︎ NAJPOPULARNIEJSZE💬︎ NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANEodwiedź nasz profil na FB

Copyright © 2014-2024 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.