W nocy z soboty na niedzielę nastąpi zmiana czasu z zimowego na letni. Oznacza to zarazem, że będziemy spać o godzinę krócej.
Zmiany czasu mają spowodować efektywniejsze wykorzystanie światła dziennego. Przesunięcie zegarków o godzinę ma lepiej dopasowywać czas aktywności człowieka do godzin, w których jest najwięcej światła słonecznego. Jako pierwsi zmianę czasu wprowadzili Niemcy w czasie I wojny światowej. 30 kwietnia 1916 r. zegarki przesunięto o godzinę do przodu, a 1 października tego samego roku o godzinę do tyłu. Niedługo potem pomysł przyjął się w Wielkiej Brytanii.
Współcześnie podział na czas zimowy i letni stosuje się w 70 krajach na całym świecie. W 2014 roku na stały czas zimowy przeszła Rosja. W Polsce po raz pierwszy zmianę czasu wprowadzono w okresie międzywojennym, następnie w latach 1946-1949 i 1957-1964. Od 1977 roku zmiany te obowiązują nieprzerwanie. Do 1995 roku przejście z czasu letniego na zimowy odbywało się w ostatnią niedzielę września, natomiast na czas letni przechodzono podobnie - w ostatnią niedzielę marca.
Niewykluczone, że w następnych latach kraje Unii Europejskiej zrezygnują ze zmiany czasu. Za takim rozwiązaniem opowiedziało się 84 proc. respondentów biorących udział w konsultacjach w 2018 roku.
Tymczasem w nocy z 25 na 26 marca przestawimy zegarki z godziny 2.00 na 3.00.
Byłeś świadkiem wypadku lub nietypowego zdarzenia?
Chcesz zwrócić na coś uwagę naszych czytelników?
NAPISZ
i
n
f
o
@
g
r
o
d
z
i
s
k
n
e
w
s
.
p
l
ZADZWOŃ
7
9
4
5
5
9
3
5
1
Pięć zastępów straży pożarnej brało udział w akcji gaszenia ognia, który pojawił się w domu jednorodzinnym w Starych Budach. Strażacy przekazali konkretnie, iż płonął ganek przed wejściem do domu.
Warszawska Kolej Dojazdowa (WKD) ogłosiła zmiany w kursowaniu pociągów, które będą obowiązywać przez całe wakacje. Nowy, letni rozkład jazdy wejdzie w życie 1 lipca i potrwa do 31 sierpnia 2025. Pasażerowie powinni przygotować się na korekty w częstotliwości kursów, zarówno w dni powszednie, jak i w weekendy.
Przygotujcie się na wieczór pełen inteligentnego humoru, wzruszających piosenek i trwałych wspomnień! Centrum Kultury przy ulicy Spółdzielczej 9 stanie się sceną wyjątkowego wydarzenia: jubileuszu Andrzeja Poniedzielskiego.
Zakład energetyczny podał listę adresów w regionie, pod którymi odetnie prąd. Będzie to spowodowane konserwacją sieci elektroenergetycznej.
Mieszkańcy Milanówka mogą spodziewać się znaczącej poprawy jakości oświetlenia ulicznego. Trwa przetarg na wymianę dotychczasowych opraw sodowych na nowoczesne i energooszczędne oświetlenie LED, co przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa i komfortu w mieście.
Rozpoczęty przed południem Festiwal Planszowy Grodzisk cieszy się spodziewanym powodzeniem wśród entuzjastów planszówek, karcianek i zmagań strategicznych. Powietrze zelektryzowane jest od wysiłku szarych komórek graczy, ale właśnie o kreatywną zabawę w miłej atmosferze tu chodzi. Chcesz poczuć te fluidy przyjdź i zagraj!
Podkowa Leśna otrzymała w darze od prywatnych właścicieli wyjątkowy prezent. Choć podarowana działka jest niewielkich rozmiarów to znajdująca się na niej figurka jest dla miasta niezwykle cenne. To postać Jezusa Chrystusa na postumencie – obiekt znany jako kapliczka Lilpopów. Miasto już snuje plany konserwacji pomnika.
Sportowcy z całej Polski zjechali do Grodziska Mazowieckiego, aby wziąć udział w prestiżowych III Mistrzostwach Polski Para Karate WKF. Wydarzenie, zorganizowane przez Uczniowski Klub Sportowy BUDO Grodzisk Mazowiecki, było ważnym krokiem w promowaniu integracji i aktywności fizycznej wśród osób z niepełnosprawnościami.
Copyright © 2014-2025 () - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.