15
06 2023
Adam Fabisiewicz Grodzisk News
15.06.2023, godz. 12:27
Samorząd województwa oraz mazowiecka policja przypominają o zasadach bezpiecznego wypoczynku nad wodą. Od 2009 roku w ramach wspólnej akcji przy szczególnie niebezpiecznych akwenach są umieszczane tablice ostrzegawcze, tzw. „czarne punkty wodne”. Na liście są też miejsca z naszego regionu – tak jak w ubiegłym roku.
Ważną zmianą w oznaczaniu czarnych punktów wodnych było zaangażowanie w identyfikację tych miejsc ratowników wodnych. To oni bowiem najlepiej znają miejsca, gdzie najczęściej dochodzi do tragicznych zdarzeń nad wodą. Dzięki takiej współpracy zaktualizowany został wykaz czarnych punktów wodnych na 2023 r.
Na liście, podobnie jak przed rokiem znalazł się Zalew Żyrardowski. O ile zalew jest dogodnym miejscem do wypoczynku i rekreacji, dobrze sprawdza się jako zbiornik po którym można pływać rowerem wodnym, kajakiem lub łódką, o tyle jest miejscem niebezpiecznym do kąpieli wpław. Stąd oznaczenie akwenu jako czarnego punktu wodnego. Na liście znajdziemy też między innymi żwirownię w Sokołowie, zbiornik wodny w Mosznie pod Brwinowem, a także glinianki w Błoniu.
–Porównując liczba utonięć i sytuacji niebezpiecznych w naszym kraju do krajów tzw. Europy Zachodniej wyraźnie widać, że w Polsce jest ich zdecydowanie więcej statystycznie. Głównymi powodami są m.in.: pływanie w miejscach niestrzeżonych przez ratowników wodnych, skakanie do wody nieznanej, wchodzenie do wody pod wpływem alkoholu i innych substancji psychoaktywnych. Innymi przyczynami są przecenianie własnych umiejętności pływackich i niedostateczna wydolność organizmu, pływanie po obfitym posiłku czy gwałtowne wskakiwanie do wody po intensywnym opalaniu – mówi Piotr Lisocki, wiceprezes ds. marketingowych Rejonowego Płockiego WOPR.
Poniżej zamieszczamy mapę wszystkich czarnych punktów na Mazowszu w 2023, w tym pięć nowych zaznaczeń (na czerwono).
Copyright © 2014-2024 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.