TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja
wyłączenia prądu
grille gazowe

10

09 2020

Tygodniowy Festiwal Kultury Żydowskiej w Grodzisku. Moc atrakcji


Grodzisk News

podziel się na Facebooku podziel się na Twitterze podziel się na Pinterest podziel się na WhatsApp

Tygodniowy Festiwal Kultury Żydowskiej w Grodzisku. Moc atrakcji - Grodzisk News



Pierwsza odsłona imprezy planowanej ze sporym rozmachem rozpocznie się 12 i potrwa do 18 września włącznie. Co w programie festiwalu? Oddajmy głos organizatorom.


Ten rok miał być inny. Historię i tradycje Żydów, w szczególności Żydów z Grodziska Mazowieckiego, mieliśmy poznawać w sierpniu. Epidemia SARS CoV-2 popsuła nieco plany I edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej w Grodzisku Mazowieckim odbędzie się dwutorowo we wrześniu ? stacjonarnie i w sieci. Od 12 do 18 września w Parku Miejskim, przestrzeniach Mediateki i Biblioteki Publicznej, w Poczekalni PKP na Dworcu Głównym, restauracji The Park oraz w Kinie Wolność znajdującym się w Willi Radogoszcz Stowarzyszenie Nowa Kultura i Edukacja oraz Wydawnictwo Taurus Edukacja i Kultura będą przywracać pamięć miasta. Przypomnimy, że Grodzisk Mazowiecki przed wojną zamieszkiwali Żydzi, że było tu wiele żydowskich budynków ? dziś nieistniejących.

Poznamy ich historię i tradycje, posłuchamy żydowskich utworów lub nawiązujących do muzyki klezmerskiej. W części koncertowej wystąpią Remek Hanaj i Paweł Nowicki (Nagrania terenowe snów) oraz Shofar ? koncert w Grodzisku Mazowieckim będzie ledwo trzecim występem na żywo po reaktywacji. Trio wystąpi z nowym materiałem, który ukaże się na płycie pod koniec tego roku. To w sobotę, a w niedzielę Paweł Szamburski w repertuarze Moshe Beregowskiego, kwartet MELECH grający kompozycje Mordechaja Gebirtiga i reprezentant Łodzi, zespół Jidyszkajt. Na zamknięcie festiwalu, 18 września, w restauracji The Park wystąpi DJ Fagot, czyli Grzegorz Fajngold, łódzki artysta, członek takich zespołów jak 19 wiosen, Już nie żyjesz, Demolka.

REKLAMA
reklama Grodzisk Mazowiecki

odziennie od poniedziałku do czwartku w Kinie Wolność odbywać się będą pokazy w ramach Klubu Filmowego Ambasady Izraela w Polsce. Przygotowaliśmy cztery produkcje:

Przyjeżdża orkiestra, Swat, Ruszanie pod górę i Moja kochana siostra. Tegoroczna, pierwsza edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej, odbywa się pod nazwą Dybuk z Grodziska, dlatego w piątkowy wieczór, na zakończenie festiwalu, w Kinie Wolność przypomnimy kultowy film Dybuk z 1937 roku.

Nie oszczędzamy miłośników książek i dla nich też przygotowaliśmy wydarzenia ? w sobotę, pierwszego dnia festiwalu (12.09) organizujemy spotkanie autorskie z Mikołajem Grynbergiem wokół jego najnowszej, wydanej przez Wydawnictwo Czarne książki, Poufne. We wtorek, 15 września, w Poczekalni PKP spotkamy się z przedstawicielami stowarzyszenia Odkrywamy Bliskie Historie z Grodziska Mazowieckiego, bo NGOs szykuje na koniec roku premierę książki Abyś mogła powiedzieć, dzienników pochodzącej z Grodziska Mazowieckiego Żydówki, Fajgi Burman. W środę natomiast premiera stworzonego specjalnie na zamówienie Festiwalu komiksową planszę o Marku Edelmanie w Grodzisku. Michał Rzecznik, scenarzysta, kulturoznawca, rysownik i twórca komiksów, wgłębił się w historię Marka Edelmana, który po upadku Powstania Warszawskiego ukrywał się w Grodzisku Mazowieckim.

Nie zapominamy o sztuce. 12 września w przestrzeni Poczekalni PKP zaprezentujemy wystawę ?MAREK EDELMAN. CZŁOWIEK? (ekspozycja będzie czynna do zakończenia festiwalu, czyli 18 września), a dwa dni później w Mediatece będzie można zobaczyć prace Georgii Nowak, polsko-żydowsko-australijskiej artystki. Wystawę ?ŚLADY / TRACES? otwieramy 14 września.

Dzieci i młodzież czekają atrakcje w ramach warsztatów z druku 3D (Dybuk w 3D) organizowanych w Bibliotece Publicznej (wtorek, 15 września) oraz zabaw manualnych prowadzonych przez Miriam Synger. Miriam przygotuje również jednoosobowy teatrzyk. W piątek natomiast stowarzyszenie HaKoach zaprosi na grę Elementarz HaKoach poświęconą kulturze żydowskiej.

Istotną rolę Festiwalu Kultury Żydowskiej pełnią kwestie społeczno-historyczne.

Przypomnimy mieszkańcom, dlaczego ulica Obrońców Getta nosi właśnie taką nazwę i jak wyglądała granica getta, którą ? podczas spaceru z mieszkańcami i osobami zainteresowanymi ? oznaczymy na chodnikach Grodziska Mazowieckiego (środa, 16.09). W czwartek w Mediatece odbędzie się panel ekspercki poświęcony przywracaniu pamięci miast, czyli co przedstawiciele urzędów miejskich robią, aby miasta nie zatraciły pamięci o swojej przeszłości. Wypowiedzą się Łukasz Nowacki (ekspert ds. historii w Grodzisku Mazowieckim), Adam Sitarek (Centrum Dialogu im. Marka Edelmana), Maria Nowakowska (Łódzki Detal, ekspertka ds. historii i architektury). Spotkanie poprowadzi Prezes Stowarzyszenia Nowa Kultura i Edukacja, Piotr Strzemieczny.

W ramach działań w sieci stowarzyszenie i wydawnictwo Taurus przygotowały filmy dokumentalne poświęcone Gminie Wyznaniowej Żydowskiej w Łodzi oraz cmentarzowi żydowskiemu w Grodzisku Mazowieckim, a także krótkie programy kulinarne skupiające się na barwnej kuchni izraelsko-żydowskiej.

Festiwal promują krótkie wizualizacje autorstwa Renaty Gąsiorowskiej (W domu ? HBO) z muzyką Joanny Szumacher: Synagoga (nie istnieje; mieściła się w obecnym układzie ulic Obrońców Getta i 17 Stycznia), Cmentarz (nadal istnieje; w okrojonej formie przy ul. Żydowskiej), Szkoła (budynek nadal istnieje, ale jest to obecnie dom mieszkalny; żydowska szkoła funkcjonująca do roku 1938, dziś przy ulicy Limanowskiego, między Konspiracji a Piłsudskiego). Miasto zostanie zaprezentowane w tygodniu poprzedzającym rozpoczęcie Festiwalu Kultury Żydowskiej w Grodzisku Mazowieckim.

Każda kolejna odsłona Festiwalu Kultury Żydowskiej w Grodzisku Mazowieckim będzie mieć swoją edycję tematyczną. Zaczynamy od dybuka, niespokojnej duszy błąkającej się na ziemi. Co się z nim wiąże? Dlaczego dybuk nie może odejść? Na to i wiele innych pytań odpowiemy między 12 a 18 września. Inauguracja w Parku Miejskim.

Wydarzenia stacjonarne będą relacjonowane na żywo i dostępne w sieci.

Koncerty: Paweł Szamburski (na żywo) | Remek Mazur-Hanaj, Shofar, MELECH plays Gebirtig, Jidyszkaj. Premiera: Minikomiks ?Marek Edelman w Grodzisku? Pokazy filmowe: Klub Filmowy (we współpracy z Ambasadą Izraela w Polsce) Filmy Franciszki i Stefana Themersonów (z prywatnych zbiorów Galerii Wymiany, kurator: Józef Robakowski) Dybuk Oznaczanie linii granic Getta żydowskiego w Grodzisku Mazowieckim. Organizatorem Festiwalu Kultury Żydowskiej w Grodzisku Mazowieckim jest Wydawnictwo Taurus Edukacja i Kultura oraz Stowarzyszenie Nowa Kultura i Edukacja.








Dodaj komentarz

Regulamin

akceptuję regulamin komentarzy na GrodziskNews.pl


Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii użytkowników oraz tych, które nie są ich własnością. Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania treści naruszających „netykietę” lub treści niepożądanych.

Za treści i działania niepożądane w portalu GrodziskNews.pl uznaje się:
– pornografię
– wulgarne, ordynarne i chamskie wypowiedzi, również takie, które stanowią zaprzeczenie pojęcia dyskusji na dobrym poziomie oraz obrażają kluby, osoby czy instytucje
– treści o charakterze prowokacyjnym
– wklejanie linków innych stron w oderwaniu od kontekstu dyskusji.
– rażące i celowe łamanie zasad języka polskiego

Informacje i materiały nadsyłane przez czytelników do redakcji portalu GrodziskNews.pl mogą być wykorzystywane według uznania członków zespołu redakcyjnego na potrzeby pracy nad publikacją oraz w samym artykule; chyba że w korespondencji z osobą nadsyłającą zaznaczono inaczej.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.

Portal GrodziskNews.pl zastrzega sobie prawo do wprowadzania zmian w regulaminie.



Treść komentarza
Podpis







📰︎ NAJPOPULARNIEJSZE



💬︎ NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE



odwiedź nasz profil na FB

Copyright © 2014-2024 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.