TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja

09

09 2015

Pierwszy test dla budżetu obywatelskiego


Grodzisk News


Pierwszy test dla budżetu obywatelskiego - Grodzisk News


Do końca września mieszkańcy Podkowy Leśnej mogą składać w magistracie wnioski propozycjami inwestycji przewidzianych do realizacji w 2016 roku. To swego rodzaju przygrywka przed wprowadzeniem właściwego budżetu partycypacyjnego w mieście ogrodzie.


reklama Grodzisk Mazowiecki

REKLAMA
reklama Grodzisk Mazowiecki

Budżet partycypacyjny, czy inaczej mówiąc obywatelski, to mechanizm w którym każda mieszkanka i każdy mieszkaniec miasta decyduje o tym, w jaki sposób wydawać część budżetu miejskiego lub gminnego. Ostatnio coraz więcej samorządów decyduje się na podobne rozwiązanie. Jego wprowadzenie nie jest prawnie skomplikowane i zależy głównie od chęci lokalnych władz.

Przymiarki do wprowadzenia takiego rozwiązania rozpoczęła jeszcze w poprzedniej kadencji burmistrz Małgorzata Spętpień-Przygoda, która chciała, aby ten system w pełni funkcjonował od 2016 r. Jednak nowo wybrany burmistrz Artur Tusiński oraz jego gabinet uznali że przygotowanie właściwie i jak najsprawniej działającego budżetu obywatelskiego wymaga przeprowadzenia licznych zmian proceduralnych, w tym kwestii dotyczących prawa miejscowego. ? Będziemy te sprawy regulować odpowiednimi uchwałami. Model budżetu obywatelskiego w moim przekonaniu powinien obejmować jak najwięcej jednostkowych mieszkańców. To nie jest element, o którym powinny decydować organizacje społeczne, lecz każdy Podkowianin z osobna ? zaznaczał Tusiński w rozmowie z nami niedługo po elekcji. ? Chcemy zrobić to dobrze i przede wszystkim na miarę potrzeb naszej gminy. Myślę, że 2015 i 2016 rok powinniśmy poświęcić na wypracowanie właściwych rozwiązań dla budżetu obywatelskiego. Tak, aby od początku 2017 roku funkcjonował jak należy ? wyjaśniał.

Wydaje się więc, że nabór inwestycyjnych propozycji od mieszkańców, które mogą znaleźć się w podkowiańskim budżecie na 2016 r. są właśnie testem dla mechanizmów przyszłego budżetu obywatelskiego.

Magistrat zaznaczył jednocześnie, że złożenie wniosku nie gwarantuje automatycznego uwzględnienia zadania w projekcie przyszłorocznego. Podkowianie mogą kierować swoje propozycje najpóźniej do 30 września, przy czym liczy się data wpłynięcia wniosku do urzędu.

💬︎   dodaj komentarz
📰︎ NAJPOPULARNIEJSZE💬︎ NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANEodwiedź nasz profil na FB

Copyright © 2014-2021 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.