TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja
wyłączenia prądu
jacuzzi ogrodowe

09

09 2015

Pierwszy test dla budżetu obywatelskiego


Grodzisk News

podziel się na Facebooku podziel się na Twitterze podziel się na Pinterest podziel się na WhatsApp

1 - Grodzisk News


Do końca września mieszkańcy Podkowy Leśnej mogą składać w magistracie wnioski propozycjami inwestycji przewidzianych do realizacji w 2016 roku. To swego rodzaju przygrywka przed wprowadzeniem właściwego budżetu partycypacyjnego w mieście ogrodzie.


REKLAMA
reklama Grodzisk Mazowiecki

Budżet partycypacyjny, czy inaczej mówiąc obywatelski, to mechanizm w którym każda mieszkanka i każdy mieszkaniec miasta decyduje o tym, w jaki sposób wydawać część budżetu miejskiego lub gminnego. Ostatnio coraz więcej samorządów decyduje się na podobne rozwiązanie. Jego wprowadzenie nie jest prawnie skomplikowane i zależy głównie od chęci lokalnych władz.

Przymiarki do wprowadzenia takiego rozwiązania rozpoczęła jeszcze w poprzedniej kadencji burmistrz Małgorzata Spętpień-Przygoda, która chciała, aby ten system w pełni funkcjonował od 2016 r. Jednak nowo wybrany burmistrz Artur Tusiński oraz jego gabinet uznali że przygotowanie właściwie i jak najsprawniej działającego budżetu obywatelskiego wymaga przeprowadzenia licznych zmian proceduralnych, w tym kwestii dotyczących prawa miejscowego. ? Będziemy te sprawy regulować odpowiednimi uchwałami. Model budżetu obywatelskiego w moim przekonaniu powinien obejmować jak najwięcej jednostkowych mieszkańców. To nie jest element, o którym powinny decydować organizacje społeczne, lecz każdy Podkowianin z osobna ? zaznaczał Tusiński w rozmowie z nami niedługo po elekcji. ? Chcemy zrobić to dobrze i przede wszystkim na miarę potrzeb naszej gminy. Myślę, że 2015 i 2016 rok powinniśmy poświęcić na wypracowanie właściwych rozwiązań dla budżetu obywatelskiego. Tak, aby od początku 2017 roku funkcjonował jak należy ? wyjaśniał.

Wydaje się więc, że nabór inwestycyjnych propozycji od mieszkańców, które mogą znaleźć się w podkowiańskim budżecie na 2016 r. są właśnie testem dla mechanizmów przyszłego budżetu obywatelskiego.

Magistrat zaznaczył jednocześnie, że złożenie wniosku nie gwarantuje automatycznego uwzględnienia zadania w projekcie przyszłorocznego. Podkowianie mogą kierować swoje propozycje najpóźniej do 30 września, przy czym liczy się data wpłynięcia wniosku do urzędu.

💬︎   dodaj komentarz
📰︎ NAJPOPULARNIEJSZE💬︎ NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANEodwiedź nasz profil na FB

Copyright © 2014-2024 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.