06 12 2019

Świąteczna paczka dla Polaków na Kresach

06.12.2019, godz.: 17:29
Świąteczna paczka dla Polaków na Kresach
Fot. fundacjamosinga.zgora.eu

W Grodzisku Mazowieckim trwa świąteczna zbiórka darów dla naszych rodaków, którzy po 1945 r. znaleźli się poza granicami Polski.

Fundacja Charytatywna Pomoc Polakom na Kresach im. księdza doktora Mosinga regularnie pomaga Polakom na Kresach. Teraz prowadzi zbiórkę darów na świąteczne paczki dla kombatantów, Sybiraków i innych środowisk polskich na Kresach właśnie. Akcja wystartowała w Święto Niepodległości i potrwa do 15 grudnia. Dary można przekazywać do koordynatora akcji w Grodzisku Mazowieckim Iwony Stawickiej – tel. 602-752-234, mail: iwonastawicka@op.pl.

– Najważniejszym celem całego projektu jest pamięć o tych, którzy walczyli za wolność naszej Ojczyzny, a poprzez zbieg różnorodnych losów historycznych, poprzez przebywanie do 1956 roku w łagrach stalinowskich, pozostali po wojnie zza wschodnią granicą. Do dziś jednak dumnie pielęgnują pamięć o swoich dowódcach, poległych kolegach, uczą młode polskie pokolenia patriotyzmu, wzmacniają tożsamość polską, często sami żyjąc w bardzo skromnych warunkach socjalnych. Przywozimy także dary pamięci dla tych wszystkich Polaków, którzy pozostali poza granicami kraju, po wschodniej stronie granicy, cichych bohaterów walczących o polskość, o przetrwanie tradycji, kultury i pamięci – informują organizatorzy akcji.

Co powinna zawierać paczka dla Polaka na Kresach? Przede wszystkim artykuły pierwszej potrzeby. Organizatorzy opisują taką wzorcową paczkę. Powinny się w niej znaleźć: 2 kg proszku do prania, 1l płynu do płukania, 1l płynu do WC, 0,5 litra płynu do mycia szyb, 1l płynu do naczyń, 1l płynu do czyszczenia, 0,5l mleczka do czyszczenia, szampon do włosów, 2 dezodoranty, 3 mydła, 2 pasty do zębów, 2 pianki do golenia, 1 opakowanie maszynek do golenia, 2 szczoteczki do zębów, kremy i inne drobne kosmetyki (3 szt.), 3 opakowania gąbek, ścierek, szczotek itp., 2 kostki toaletowe i 2 kartki świąteczne.

Organizatorzy współpracują również ze szkołami, które również mogą przygotować paczkę. W takiej paczce oprócz wymienionych wcześniej produktów powinny się znaleźć co najmniej dwie kartki świąteczne od uczniów uczestniczących w zbiórce.

W związku z rozszerzeniem pomocy na całe rodziny w tym również dzieci, szkoły mogą również przekazywać dla uczniów na Ukrainie takie artykuły jak m.in. zeszyty, flamastry, papiery kolorowe, plasteliny, kredki, farby.

Organizatorzy proszą o pakowanie oddzielnie chemii, artykułów papierniczych, czy spożywczych oraz podpisanie co się w nich znajduje np. „artykuły chemiczne”.

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi
(-1579646264000)