25 08 2020

Strabag wybuduje obwodnicę Grodziska. W czwartek podpisanie umowy!

25.08.2020, godz.: 11:30
Strabag wybuduje obwodnicę Grodziska. W czwartek podpisanie umowy!
fot. GrodziskNews

Procedury odwoławcze zakończone. Strabag, czyli firma wybrana w przetargu jako budowniczy zachodniej obwodnicy Grodziska otrzyma to zadanie. My zaś wiemy już, że w czwartek nastąpi podpisanie umowy z wykonawcą.

Oznacza to szczęśliwe zakończenie przewlekle długiego rozdziału historii inwestycji tak ważnej dla Grodziska. To wprawdzie ten drugi – dotyczący samej budowy – będzie najważniejszy z punktu widzenia mieszkańców. Jednakże biurokratyczna batalia o uzyskanie odpowiednich zgód, wiele odwołań, decyzje admimnistracyjne – wydają się prawdziwym przełomem dla przedsięwzięcia.

Przypomnijmy. MZDW zabezpieczył na budowę 193 mln zł. Przy wyborze wykonawcy decydująca będzie cena, ponieważ każda z sześciu firm w owych dwóch kryteriach zaproponowała te same warunki – 60 miesięcy rękojmi i kierownika budowy z doświadczeniem przy trzech podobnych inwestycjach. Jak zatem kształtują się zaproponowane ceny? Najniższą zaoferowała firma Strabag z siedzibą w Pruszkowie – prawie 145,6 mln zł; warszawskie konsorcjum firm Polimex Mostostal i Polimex Infrastruktura wyceniło swe usługi na 148,7 mln zł; stołeczny Budimex SA zażyczył sobie prawie 157 milionów. Kolejne oferty pod względem wysokości ceny należą do konsorcjum firm Firm Faber Polska i SP Sine Midas Stroy z Warszawy – prawie 160,5 mln zł; Skanska SA zaproponowała cenę 166,2 mln zł, a firma Intop Warszawa wyceniła inwestycję na prawie 181 mln zł.

W czerwcu drogowcy wybrali ofertę Strabagu, ale podpisanie umowy wstrzymało odwołanie innego uczestnika przetargu. – Dziś już możemy powiedzieć, że wszystkie procedury zostały zamknięte. W czwartek zaś nastąpi podpisanie umowy przez MZDW i firmę Strabag umowy na budowę obwodnicy Grodziska. Bardzo się z tego cieszymy, tym bardziej, że wykonawca powinine zrealizować zadanie w około 18 miesięcy – mówi nam Grzegorz Benedykciński, burmistrz Grodziska. – Gmina w tym także swój udział, m.in. wykupiliśmy część gruntów pod inwestycję – dodaje.

Wykonawca przeprowadzi najpierw roboty przygotowawcze, ziemne i wykopowe, wybuduje systemy odwodnieniowe przygotuje cały korpus drogowy, wykona podbudowę nawierzchni, położy warstwę ścieralną, całość wykończy, ustawi oznakowanie i urządzenia bezpieczeństwa ruchu, wybuduje ciągi piesze i pieszo-rowerowe, tam gdzie przewiduje to projekt. W specyfikacji ujęto również budowę trzech ronda: w ciągu ul. Logistycznej w strefie przemysłowej, na przecięciu ul. Orlicz-Dreszera w Kozerach oraz na Radziejowickiej w Kałęczynie.

Obwodnica w ciągu drogi wojewódzkiej 579 będzie miała niespełna 7,5 kilometra i przebiegnie od autostradowego węzła Grodzisk Mazowiecki przez Natolin, Chlebnię, Chrzanów Duży, Wólkę Grodziską, Kozery, Kozerki i Kałęczyn. Za strefą przemysłową w Chlebni droga zacznie omijać Grodzisk Mazowiecki od zachodu.

💬︎ 8

Dodaj Komentarz

8 odpowiedzi na “Strabag wybuduje obwodnicę Grodziska. W czwartek podpisanie umowy!”

 1. Anonim pisze:

  Nareszcie !

 2. Apostel pisze:

  Ja bym tak się nie cieszył znając burmistrza zawsze istnieje ryzyko, że coś pójdzie nie tak jak on by tego chciał. :D

 3. ralfvip pisze:

  Wreszcie. Gratulacje!!! Kocham Grodzisk Mazowiecki!!! Wspaniałe miasto!!! Będzie jeszcze piękniejsze bez TIR’ów :).

  • tik tok pisze:

   Dupku pomyśl o tych co będą mieszkać koło tej drogi dojazdowej do magazynów bo to nie żadna obwodnica tylko droga dla inwestorów firm zachodnich wybudowana za kredyt na poczet durnych polaków co za każdym razem wybierają do rządzenia tym biednym i nieszczęśliwym krajem zaprzańców ,folksdojczów,szabesgojów.

   • ralfvip pisze:

    Nic na to nie poradzę. Rozwój, rozbudowa wymaga poświęceń. Akurat trafiło na Ciebie. Przykro mi. Pomyśl o mieszkańcach Grodziska jak codziennie muszą oglądać i słuchać przejeżdżające TIR’y przez miasto. 30 tys. mieszkańców nie może cierpieć z powodu kilkunastu niezadowolonych sąsiadów przyszłej obwodnicy.

 4. ewa pisze:

  to sie wyprowadz …..

 5. logitech pisze:

  gratuluje ewa wspolczucia. jak pod twoim oknem mimo znajomosci zrobią ci spalarnie odpadow, pamietaj ten odzew: i sie poprostu w ciszy wyprowadz.
  chrześcijanie wasza mać. na oczy ich nie widzieliście

  • JSC pisze:

   Ehhh… W Wiedniu jest spalarnia i jakoś na smród nie narzekają… a jeśli już to prędzej na ten z… plantacji prowadzonych przez miejscowych winiarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.