TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja
wyłączenia prądu
jacuzzi ogrodowe

14

03 2023

Spotkanie na zachętę przed Festiwalem Kultury Żydowskiej w Grodzisku


Grodzisk News

podziel się na Facebooku podziel się na Twitterze podziel się na Pinterest podziel się na WhatsApp

1 - Grodzisk News


W oczekiwaniu na IV Festiwal Kultury Żydowskiej w Grodzisku już w marcu odbędzie się spotkanie zapowiadające sierpniowe wydarzenie. Zaplanowano je na 18 marca w grodziskiej bibliotece (budynek Mediateki).


Wydana przez organizatorów festiwalu książka pod tytułem "Nasze miasteczko Grodzisk" to zapisana w 1936 roku w jidysz żydowska historia Grodziska Mazowieckiego, napisana przez Salomona Neuhausa. Książka opowiada o rozwoju miasta z perspektywy społeczności żydowskiej.

REKLAMA
reklama Grodzisk Mazowiecki

W ramach ubiegłorocznego Festiwalu Kultury Żydowskiej tekst został przetłumaczony z jidysz na język polski i angielski, dzięki czemu w końcu stał się ogólnodostępny. Teraz już, 18 marca osoby zainteresowane tematem spotkają się w Grodzisku z autorką polskiego przekładu dr Martyną Steckiewicz.

Początek o godz. 16.00.

Kilka słów o książce
Nasze miasteczko Grodzisk niemal od początku zawiera informacje dotyczące mieszkających w Grodzisku Żydów. Poznajemy nazwiska istotnych dla miasta osób, obserwujemy, w jakim tempie przybywa osiedlających się rodzin żydowskich. Dowiadujemy się, kto gdzie prowadził jaki sklep oraz jak naprawdę funkcjonowało samo miasto.

Ta zmiana sposobu widzenia sprawia, że przestają być oni dopiskiem do historii ujętym w osobnym rozdziale. Grodziscy Żydzi stanowili grupę aktywnych i przedsiębiorczych mieszkańców, którzy często - jak Salomon Neuhaus - byli dumni ze swojego miasta.


ZOBACZ TEŻ
💬︎   dodaj komentarz

Copyright © 2014-2024 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.