TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja

14

03 2023

Spotkanie na zachętę przed Festiwalem Kultury Żydowskiej w Grodzisku


Grodzisk News

podziel się na Facebooku podziel się na Twitterze podziel się na Pinterest podziel się na WhatsApp

foto: grodziskSpotkanie na zachętę przed Festiwalem Kultury Żydowskiej w Grodzisku - Grodzisk News


W oczekiwaniu na IV Festiwal Kultury Żydowskiej w Grodzisku już w marcu odbędzie się spotkanie zapowiadające sierpniowe wydarzenie. Zaplanowano je na 18 marca w grodziskiej bibliotece (budynek Mediateki).


Wydana przez organizatorów festiwalu książka pod tytułem "Nasze miasteczko Grodzisk" to zapisana w 1936 roku w jidysz żydowska historia Grodziska Mazowieckiego, napisana przez Salomona Neuhausa. Książka opowiada o rozwoju miasta z perspektywy społeczności żydowskiej.

REKLAMA
reklama Grodzisk Mazowiecki

W ramach ubiegłorocznego Festiwalu Kultury Żydowskiej tekst został przetłumaczony z jidysz na język polski i angielski, dzięki czemu w końcu stał się ogólnodostępny. Teraz już, 18 marca osoby zainteresowane tematem spotkają się w Grodzisku z autorką polskiego przekładu dr Martyną Steckiewicz.

Początek o godz. 16.00.

Kilka słów o książce
Nasze miasteczko Grodzisk niemal od początku zawiera informacje dotyczące mieszkających w Grodzisku Żydów. Poznajemy nazwiska istotnych dla miasta osób, obserwujemy, w jakim tempie przybywa osiedlających się rodzin żydowskich. Dowiadujemy się, kto gdzie prowadził jaki sklep oraz jak naprawdę funkcjonowało samo miasto.

Ta zmiana sposobu widzenia sprawia, że przestają być oni dopiskiem do historii ujętym w osobnym rozdziale. Grodziscy Żydzi stanowili grupę aktywnych i przedsiębiorczych mieszkańców, którzy często - jak Salomon Neuhaus - byli dumni ze swojego miasta.


ZOBACZ TEŻDodaj komentarz

Odpowiadasz na

PSL jest koszerny
Nela


Regulamin

akceptuję regulamin komentarzy na GrodziskNews.pl


Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii użytkowników oraz tych, które nie są ich własnością. Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania treści naruszających „netykietę” lub treści niepożądanych.

Za treści i działania niepożądane w portalu GrodziskNews.pl uznaje się:
– pornografię
– wulgarne, ordynarne i chamskie wypowiedzi, również takie, które stanowią zaprzeczenie pojęcia dyskusji na dobrym poziomie oraz obrażają kluby, osoby czy instytucje
– treści o charakterze prowokacyjnym
– wklejanie linków innych stron w oderwaniu od kontekstu dyskusji.
– rażące i celowe łamanie zasad języka polskiego

Informacje i materiały nadsyłane przez czytelników do redakcji portalu GrodziskNews.pl mogą być wykorzystywane według uznania członków zespołu redakcyjnego na potrzeby pracy nad publikacją oraz w samym artykule; chyba że w korespondencji z osobą nadsyłającą zaznaczono inaczej.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.

Portal GrodziskNews.pl zastrzega sobie prawo do wprowadzania zmian w regulaminie.Treść komentarza
Podpis📰︎ NAJPOPULARNIEJSZE💬︎ NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANEodwiedź nasz profil na FB

Copyright © 2014-2023 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.