16 10 2020

Sanepid aktualizuje zasady koronawirusowej kwarantanny

16.10.2020, godz.: 13:12
Sanepid aktualizuje zasady koronawirusowej kwarantanny
fot. GrodziskNews

Grodziski Sanepid opublikował informacje dotyczące kwarantanny w związku z koronawirusem. Zasady zostały zaktualizowane po wejściu w życie rozporządzenia ministra zdrowia z 9 października.

Kwarantanną będą obejmowane osoby zarażone koronawirusem wraz z pozostałymi domownikami. Okres odosobnienia ma wówczas potrwać dziesięć dni licząc od dnia następnego po ostatnim kontakcie z osobą zakażoną (jeżeli kontakt był np. 10 października to okres kwarantanny liczymy od 11);

Decyzję o kwarantannie pracownicy Sanepidu mogą przekazać ustnie, a na piśmie dotrze w późniejszym terminie na adres wskazany w rozmowie/wywiadzie epidemiologicznym z PSSE. Decyzja o kwaranntanie wydana na jedną osobę dotyczy wszystkich osób współzamieszkujących;

Dalej: osoba objęta kwarantanną (narażony lub otoczenie domowe) przekazuje pracodawcy informację o nałożeniu kwarantanny, tak jak w przypadku otrzymania zwolnienia L4. Pracodawca zgłasza kwarantannę do ZUS celem wypłacenia zasiłku chorobowego; ZUS ma możliwość weryfikacji nałożenia kwarantanny na osobę w systemie EWP (rejestr kwarantann).

Jako podstawę prawną Sanepid wskazuje Rozporządzenie Rady Ministrów z 9 października 2020r. w sprawie określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem epidemii

Sanepid zaznacza jednocześnie, aby nie dzwonić i nie mailować z prośbą o wydanie zaświadczenia o odbyciu kwarantanny.

Komunikat zamieszczono tutaj.

💬︎ 9

Dodaj Komentarz

9 odpowiedzi na “Sanepid aktualizuje zasady koronawirusowej kwarantanny”

 1. Olka pisze:

  Grodziski sanepid to niech lepiej zacznie publikować dobową liczbę nowych zachorowań !!!!!!!!

  • slawek pisze:

   A co Ci to da.
   Ludzie przestańcie pajacować, jakie testy jakie zachorowania. Zrobią 50.000 testów 10.000 pozytywnych. Jak by dzisiaj zrobili 10.000.000 testów było by pewnie 2.000.000 pozytywnych.

   Zachować podstawowe środki higieny, starać się zdrowo odżywiać, spacery – i będzie dobrze.
   A przede wszystkim nie dajmy się ponieść temu nurtowi serwowanemu nam przez tvp.

   • Olka pisze:

    Nie,no pewnie nic mi to nie da. Żyjmy w nieświadomości i zakłamanej rzeczywistości…. Pruszków,Żyrardów jakoś codziennie publikują dane a też chyba nie są im potrzebne prawda?!
    Człowieku znam takich,którzy spacerowali,dobrze się odżywiali,nie oglądali tvp i teraz chorują na covid i nie są w stanie bez zadyszki i zlania potem zejść ze schodów!!! Przez ludzi którzy się z tego śmieją,bagatelizują, mamy tyle zachorowań!

  • Hansik pisze:

   A co zrobisz z tą wiedzą? Żyj normalnie, nie panikuj, spokojnie. Zachowujmy środki ostrożności i tyle. Te cyferki to ilość pozytywnych testów nie mających nic wspólnego z rzeczywistą liczbą osób zakażonych. Nie karm się tym, bo więcej zdrowia Ci to zabierze niż ten cały koronawirus.

   • mieszkaniec pisze:

    Gosciu, taka filozofia to byla za PRL i nadal jest w rosji, chinach, na bialorusi. Zle informacje nie sa spokeczenstwu potrzebne, wladza sama zdecyduje co lud powinien wiedziec. Rozumiem ze grodziski samorzad to w duzym stopniu byli aktywisci PZPR i ciezko sie pozbyc pewnych nawykow, a ty jestes urzednikien trzesacym tylkiem o swoj stolek gdyby wladza sue zmienila i dlatego tak zaciekle ich bronisz. Przymknil sie w koncu, bo sie kompromitujesz. Albo wyprowadz na bialorus. W tym panstwie nie ma zgody na takie rzeczy a sprawa trafi di prawdxiwych mediow. Nie tylko w komentarze na tym portaliku urzedowym udajacym portal informacyjny

    • Hansik pisze:

     Nie jestem urzędnikiem i z urzędem nie mam nic wspólnego. Jestem człowiekiem myślącym, obserwującym rzeczywistość i wyciągającym wnioski. Widzę, że Ty i wielu innych mieszkańców niestety owczym pędem lecicie za informacjami podawanymi przez TVP, TVN i inne media o liczbie zakażeń i zgonów. Bezrefleksyjnie wierzysz w to co mówią i to Ty jesteś wygodniejszy dla władzy, a nie ja. Dlatego proszę – pomyśl.

 2. Olka pisze:

  A np.będę wiedziała czy za tydzień będę w czerwonej strefie. To chyba istotna informacja pod kątem codziennego funkcjonowania?!

  Środki ostrożności są szczególnie zachowywane np.w szkołach podstawowych…. Chcesz złapać covid idź do szkoły…

 3. Anonim pisze:

  Może by sanepid zaczął wysyłać na kwarantanny? 3 dni temu wynik pozytywny u znajomego z którym mieliśmy kontakt, wypełnił ankietę, on w izolacji a osoby z kontaktu dalej czekają na decyzję o kwarantannie. W poniedziałek rozejdziemy się do swoich prac bo nie będziemy marnować kolejnych dni urlopu.

  • Olka pisze:

   No i właśnie ‚Anonim’ przedstawił jak w praktyce działa nasz Sanepid…
   nie publikują liczby zachorowań, nie można się do nich dodzwonić,nie wysyłają na kwarantannę. To czym oni się zajmują?! Skandal

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.