TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja

26

07 2021

Remont na cmentarzu przy Montwiłła za ponad 400 tys. zł?


Grodzisk News


Remont na cmentarzu przy Montwiłła za ponad 400 tys. zł? - Grodzisk News


Niedawno pisaliśmy, że grodziski cmentarz parafialny przy ul. Montwiłła przejdzie zmiany. Teraz wiemy, że w przetargu zgłosiła się firma, która chce podjąć się prac remontowych. Zaproponowała cenę 422 tys. zł


reklama Grodzisk Mazowiecki

Mowa o przedsiębiorstwie budowlanym P.T.H.U. Pacholczyk z Milanówka. Jeśli oferta zostanie wybrana, to nekropolia zyska nowe ścieżki z kostki brukowej, co pozwoli odwiedzającym cmentarz wygodniej się po nim poruszać i łatwiej docierać do nagrobków. W ramach zadania, które ujęto w przetargu, rozebrana zostanie część obecnych ścieżek, a pojawią się nowe.

REKLAMA
reklama Grodzisk Mazowiecki

Czas na wykonanie prac wyznaczono na 20 października tego roku.

Kilka słów o historii...
Cmentarz parafialny przy Montwiłła został założony w 1817 roku w związku z ówczesnym prawem, które zakazywało grzebania zmarłych wewnątrz miast ze względów sanitarnych. Cmentarz przeniesiono wówczas za rogatki miasta i zlokalizowano „w polach”, przy zbiegu dzisiejszych ulic J. Montwiłła i Radońskiej. Poświęcenia cmentarza dokonał proboszcz Klemens Szaniawski. Najstarsze pochówki datowane są od dnia 27 września 1819 roku. Według ustnego przekazu pierwszą osobą pochowaną na cmentarzu była mała dziewczynka. Początkowo nie oznaczano mogił, stosując wcześniejszy system przekopywania grobów i składania kości w kostnicy. Najstarszy zachowany nagrobek pochodzi z 1842 roku.
Dodaj komentarz

Odpowiadasz na

Więcej betonu! Niech woda nie ma gdzie wsiąkać i płynie ulicami na chwałę Bena.
wąsaty sympatyk peezelu


Regulamin

akceptuję regulamin komentarzy na GrodziskNews.pl


Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii użytkowników oraz tych, które nie są ich własnością. Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania treści naruszających „netykietę” lub treści niepożądanych.

Za treści i działania niepożądane w portalu GrodziskNews.pl uznaje się:
– pornografię
– wulgarne, ordynarne i chamskie wypowiedzi, również takie, które stanowią zaprzeczenie pojęcia dyskusji na dobrym poziomie oraz obrażają kluby, osoby czy instytucje
– treści o charakterze prowokacyjnym
– wklejanie linków innych stron w oderwaniu od kontekstu dyskusji.
– rażące i celowe łamanie zasad języka polskiego

Informacje i materiały nadsyłane przez czytelników do redakcji portalu GrodziskNews.pl mogą być wykorzystywane według uznania członków zespołu redakcyjnego na potrzeby pracy nad publikacją oraz w samym artykule; chyba że w korespondencji z osobą nadsyłającą zaznaczono inaczej.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.

Portal GrodziskNews.pl zastrzega sobie prawo do wprowadzania zmian w regulaminie.Treść komentarza
Podpis

reklama Grodzisk Mazowiecki


📰︎ NAJPOPULARNIEJSZE💬︎ NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANEodwiedź nasz profil na FB

Copyright © 2014-2021 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.