reklama Grodzisk Mazowiecki
TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja
wyłączenia prądu
jacuzzi ogrodowe

11

11 2023

Tak nasz region uczci Święto Niepodległości


Grodzisk News

podziel się na Facebooku podziel się na Twitterze podziel się na Pinterest podziel się na WhatsApp

1 - Grodzisk News


Dziś przypada 105. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości po 123. latach niewoli pod zaborami. Spójrzmy zatem jak w naszym regionie upamiętniony zostanie ten dzień. A poszczególne gminy przygotowały sporo atrakcji.


Grodzisk Mazowiecki

REKLAMA
reklama Grodzisk Mazowiecki

105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości Grodzisk świętował będzie w sposób różnorodny. Nie zabraknie oczywiście oficjalnego upamiętnienia doniosłych wydarzeń z listopada 1918 roku, ale będzie też sporo aktywności dla mieszkańców w każdym wieku.

Wszystkie wydarzenia odbędą się w sobotę, 11 listopada. Na dzień dobry o godzinie 9.30 ruszy szachowy – Rodzinny Turniej Niepodległości, który zorganizuje klub Szachowa Dwójka. Rozgrywki odbędą się w holu hali w przy ul. Sportowej. W Mediatece natomiast grodziscy harcerze zaproszą mieszkańców do wspólnego tworzenia kotylionów w barwach narodowych. Początek o godz. 10.00.

Oficjalna część obchodów niepodległościowych rozpocznie się o godz. 11.30 od zbiórki pocztów sztandarowych przed pomnikiem Józefa Chełmońskiego. W południe wydarzenia przeniosą się na plac Króla Zygmunta Starego, gdzie uczestnicy obchodów odśpiewają Mazurka Dąbrowskiego.

Kilka minut później w kościele św. Anny odbędzie się msza w intencji Ojczyzny. Po nabożeństwie przed pomnikiem Wolności odbędzie się prezentacja sztandaru grodziskiej gminy.

O godz. 14.00 tzw. Korowód Wolności przejdzie sprzed centrum kultury do hali sportowej. O godz. 15.30 zaplanowano widowisko muzyczne pt. „Orzeł biały” przygotowane przez Roberta Dziekańskiego z udziałem uczniów grodziskich szkół.

Od 16.30 w hali widowiskowo-sportowej ruszą też warsztaty, stanowiska historyczne, sesja retro; będzie też potańcówka z zespołem Przemka Skałuby.

W bibliotece o godz. 17.00 wystartuje spotkanie z Katarzyną Drogą, autorką książki „Kobieta, którą pokochał Marszałek. Opowieść o Oli Piłsudskiej”. Długi dzień obchodów zwieńczy wieczornica pieśni patriotycznych, na którą zaprasza Hufiec ZHP do kościoła MBNP przy ul. Piaskowej. Początek o godz. 19.00.

Tak nasz region uczci Święto Niepodległości - Grodzisk NewsMilanówek
Program wydarzeń w mieście ogrodzie będzie jednak skromniejszy niż u sąsiada. 11 listopada jest z okazji święta dniem ustawowo wolnym od pracy, choć w nadchodzącym tygodniu i tak przypadnie w sobotę mieszkańcy będą więc mogli licznie wziąć udział w uroczystościach, które szykują poszczególne samorządy.

W Milanówku będzie zarówno część oficjalna, jak i artystyczna, ale z przewagą tej pierwszej. O godz. 10.45 nastąpi zbiórka pocztów sztandarowych przed kościołem św. Jadwigi Śląskiej. Kwadrans później rozpocznie się uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny.

Kwadrans przed południem zaplanowano przemarsz pocztów sztandarowych i wszystkich uczestników obchodów na plac im. Stefana Starzyńskiego, gdzie o godz. 12.00 wspólnie odśpiewany zostanie hymn państwowy.

Później uczestnicy obchodów złożą kwiaty przed Pomnikiem Bohaterów. O 12.30 rozpocznie się zaś koncert Milanowskiej Orkiestry Dętej im. Feliksa Dzierżanowskiego

Tak nasz region uczci Święto Niepodległości - Grodzisk NewsJaktorów
Sobotnie wydarzenia rozpoczną się w sobotnie przedpołudnie. Na godz. 10.00 zaplanowano mszę świętą w intencji Ojczyzny, a zostanie odprawiona w kościele parafialnym w Jaktorowie. Analogiczny charakter będzie miało nabożeństwo w kościele międzyborowskim – to odbędzie się o godz. 12.00.

Bezpośrednio po tej mszy zaplanowano tradycyjne spotkanie mieszkańców. przy Krzyżu Powstańców Styczniowych z 1863 r. na Wydmach Międzyborowskich.

Będzie też element mniej oficjalny, ale nie mniej patriotyczny. Harcerze z Hufca ZHP Jaktorów zorganizują ognisko i zaproszą mieszkańców do wspólnego świętowania obchodów wyjątkowego dnia. Początek ogniska o godz. 16.00 na boisku przy byłym gimnazjum w Jaktorowie. Początek o godz. 16.00.


ZOBACZ TEŻDodaj komentarz

Odpowiadasz naRegulamin

akceptuję regulamin komentarzy na GrodziskNews.pl


Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii użytkowników oraz tych, które nie są ich własnością. Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania treści naruszających „netykietę” lub treści niepożądanych.

Za treści i działania niepożądane w portalu GrodziskNews.pl uznaje się:
– pornografię
– wulgarne, ordynarne i chamskie wypowiedzi, również takie, które stanowią zaprzeczenie pojęcia dyskusji na dobrym poziomie oraz obrażają kluby, osoby czy instytucje
– treści o charakterze prowokacyjnym
– wklejanie linków innych stron w oderwaniu od kontekstu dyskusji.
– rażące i celowe łamanie zasad języka polskiego

Informacje i materiały nadsyłane przez czytelników do redakcji portalu GrodziskNews.pl mogą być wykorzystywane według uznania członków zespołu redakcyjnego na potrzeby pracy nad publikacją oraz w samym artykule; chyba że w korespondencji z osobą nadsyłającą zaznaczono inaczej.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.

Portal GrodziskNews.pl zastrzega sobie prawo do wprowadzania zmian w regulaminie.Treść komentarza
Podpis

Copyright © 2014-2024 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.