reklama Grodzisk Mazowiecki
TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja

03

02 2023

Podkowa rozbudowuje fotowoltaikę. „Powinniśmy wyprodukować 250 MWh rocznie”


Grodzisk News

podziel się na Facebooku podziel się na Twitterze podziel się na Pinterest podziel się na WhatsApp

foto: arturtusinski-podkowa.plPodkowa rozbudowuje fotowoltaikę. „Powinniśmy wyprodukować 250 MWh rocznie” - Grodzisk News


Na kilku budynkach w Podkowie Leśnej miasto przystąpiło do montażu paneli fotowoltaicznych. Dwie takie instalacje działają już tutaj na budynku biblioteki od 2018 r. oraz na dachu niedawno wybudowanego przedszkola – od 2022 r. Teraz przystąpiono do wykonania ośmiu kolejnych instalacji.


Panele fotowoltaiczne korzystają z odnawialnej energii słonecznej i zamieniają ją na prąd elektryczny. Zdolność danej instalacji do wytworzenia prądu o określonej mocy w kilowatogodzinach (kWh) mierzona jest za pomocą jednostki o nazwie kilo watt peak (kWp), która nie doczekała się jak dotąd spolszczonego odpowiednika. Być może stanie się to już wkrótce wraz ze wzrostem liczby konstrukcji fotowoltaicznych w naszym kraju.

REKLAMA
reklama Grodzisk Mazowiecki

Podkowa Leśna zdecydowanie chce iść w kierunku rozwijania tego źródła energii. Stąd realizacje instalacji fotowoltaicznych na kilku budynkach w mieście. Trzy są montowane obecnie na gmachu Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Warszawy, ul. Jana Pawła II 20. Jak informuje burmistrz Artur Tusiński, będą miały moc kolejno: 35,1 kWp, 41,4 kWp oraz 36 kWp.

W drugie połowie lutego fotowoltaika pojawi się na dachu budynku TKKF przy ul. Głogów 11 (moc: 42,3 kWp), w podobnym czasie uświadczymy ją na przychodni Basis przy ul. Błońskiej 46 (18 kWp)

W toku są już też montaże konstrukcji solarnych na dachach budynków: podkowiańskiego magistratu, księgarni Weranda oraz delikatesów przy ul. Jana Pawła II.

Łączna moc ze wszystkich instalacji wyniesie ponad 201 kWp. – Dzięki wszystkim działającym instalacjom fotowoltaicznym wyprodukować powinniśmy ok. 250 MWh energii rocznie. Ok 30% wyprodukowanej energii będziemy w stanie zużyć na bieżące własne potrzeby. To znaczy, że zredukujemy konieczność zakupu na energii w skali miasta o kolejne 10-15% – mówi Artur Tusiński, burmistrz Podkowy.

–Resztę wyeksportujemy do sieci PGE, aby poprawić efektywność instalacji, czeka nas trochę pracy, po kilku inwestycjach w modernizację i budowę własnych odcinków instalacji energii elektrycznej, magazynów energii – % oddanej energii do sieci PGE znacząco spadnie, tak jak nasze rachunki – dodaje włodarz.

Podkowa instaluje fotowoltaikę kosztem 1,27 mln zł, z tego 1,2 mln stanowi dotacja.


ZOBACZ TEŻDodaj komentarz

Regulamin

akceptuję regulamin komentarzy na GrodziskNews.pl


Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii użytkowników oraz tych, które nie są ich własnością. Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania treści naruszających „netykietę” lub treści niepożądanych.

Za treści i działania niepożądane w portalu GrodziskNews.pl uznaje się:
– pornografię
– wulgarne, ordynarne i chamskie wypowiedzi, również takie, które stanowią zaprzeczenie pojęcia dyskusji na dobrym poziomie oraz obrażają kluby, osoby czy instytucje
– treści o charakterze prowokacyjnym
– wklejanie linków innych stron w oderwaniu od kontekstu dyskusji.
– rażące i celowe łamanie zasad języka polskiego

Informacje i materiały nadsyłane przez czytelników do redakcji portalu GrodziskNews.pl mogą być wykorzystywane według uznania członków zespołu redakcyjnego na potrzeby pracy nad publikacją oraz w samym artykule; chyba że w korespondencji z osobą nadsyłającą zaznaczono inaczej.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.

Portal GrodziskNews.pl zastrzega sobie prawo do wprowadzania zmian w regulaminie.Treść komentarza
Podpis📰︎ NAJPOPULARNIEJSZE💬︎ NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANEodwiedź nasz profil na FB

Copyright © 2014-2023 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.