TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja
wyłączenia prądu
jacuzzi ogrodowe

10

04 2015

Podkowa obchodzi swoje 90-lecie


Grodzisk News

podziel się na Facebooku podziel się na Twitterze podziel się na Pinterest podziel się na WhatsApp

1 - Grodzisk News


W tym roku Podkowa Leśna obchodzi 90-lecie istnienia. Z tej okazji władze miasta-ogrodu przygotowały wiele wydarzeń kulturalnych.


REKLAMA
reklama Grodzisk Mazowiecki

Za początek miasta uznaje się 9 kwietnia 1925 r. To właśnie wtedy powstaje spółka pod nazwą ?Miasto-Ogród Podkowa Leśna, Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością? w skład której wchodzą: Stanisław Lilpop jako właściciel gruntów, konsorcjum ?Siła i Światło? oraz Bank Związku Spółek Zarobkowych. Spółka ta kupiła od Stanisława Lilpopa majątek pod nazwą hipoteczną ?Podkowa Leśna? o powierzchni 522 mórg wraz z lasem, zadrzewieniem i budynkami na tym obszarze.

W kwietniu 2015 r. wypada więc 90-lecie istnienia Podkowy. Miasto jednak rozpoczęło świętowanie już wcześniej ? 28 marca koncertem Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca Mazowsze, który wykonał ?Requiem? W.A. Mozarta. Kolejne uroczystości odbyły się 9 kwietnia kiedy to złożono kwiaty przez władze samorządowe pod pomnikiem Matki Boskiej przy kamieniu węgielnym Miasta na skwerze ks. Kolasińskiego.

Jednak to nie koniec. Jeszcze dziś na stacji Warszawskiej Kolei Dojazdowej Podkowa Leśna Główna o godz. 18.00 rozpoczęła się projekcja filmu ?Pożegnania? w reżyserii Wojciecha Jerzego Hasa o parze zakochanych, którzy wyjeżdżają razem do Podkowy Leśnej. Jutro na godz. 11.00 zaplanowano ?Przywitania/Pożegnania?, czyli filmową grę miejską. Start Willa Renata ul. 11 Listopada 1/3. Rejestracja pod adresem mailowym michal.burszta@ckiopodkowa.pl, tel.: (22) 729 13 84. Tego samego dnia o godz. 15.00 w Pałacyku Kasyno przy ul. Lilpopa 18 odbędzie się koncert Mai Olenderek zatytułowany ?Pamiętasz była jesień?. Godzinę później, również w ?Kasynie?, nastąpi otwarcie wystawy z Muzeum Kinematografii w Łodzi poświęconej twórczości podkowianina, profesora Jerzego Wójcika. Od godz. 18.00 w Centrum Kultury i Inicjatyw Obywatelskich przy ul. Świerkowej 1 będzie można podziwiać obrazy Leszka Jampolskiego, natomiast o godz. 19.00 również w CKiIO rozpocznie się koncert Kapeli ze wsi Warszawa.

W niedzielę (12 kwietnia) atrakcji również nie zabraknie. O godz. 16.00 w centrum kultury przy Świerkowej 1 odbędzie się pokaz filmów w reżyserii Michała Bogusławskiego o wybitnych podkowianach, natomiast o 18.00 Muzeum Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku zaprasza na recytację wierszy Iwaszkiewicza poświęconych Podkowie Leśnej. Czytał będzie Andrzej Ferenc, natomiast o oprawę muzyczną zadbają Bartłomiej Kominek (fortepian) oraz Kwartet Camerata: Włodzimierz Promiński, Andrzej Kordykiewicz, Piotr Reichert, Roman Hoffmann. Na godz. 19.00 również w Stawisku zaplanowano prelekcję Małgorzaty Zawadzkiej ?Początki Podkowy Leśnej w obiektywie Lilpopów i Iwaszkiewiczów?, a także otwarcie wystawy ?Zanim ogród stał się miastem. Dawna Podkowa w obiektywie Lilpopów i Iwaszkiewiczów?.

💬︎   dodaj komentarz
📰︎ NAJPOPULARNIEJSZE💬︎ NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANEodwiedź nasz profil na FB

Copyright © 2014-2024 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.