reklama Grodzisk Mazowiecki
TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja

05

09 2023

Nowy skwer w Brwinowie już otwarty. Jego patronem Stanisław Lilpop


Grodzisk News

podziel się na Facebooku podziel się na Twitterze podziel się na Pinterest podziel się na WhatsApp

Nowy skwer w Brwinowie już otwarty. Jego patronem Stanisław Lilpop - Grodzisk News


Po południowej stronie Brwinowa pojawił się nowy skwer, powstały z myślą nie tylko o dzieciach z pobliskiego przedszkola, lecz także dla mieszkańców i gości odwiedzających miasteczko. Po zakończeniu prac związanych z przebudową ul. Stanisława W. Lilpopa została na nim ustawiona rzeźba plenerowa przedstawiająca patrona ulicy.


Stanisław Wilhelm Lilpop, właściciel majątku Brwinów oraz terenów dzisiejszej Podkowy Leśnej pochodził z bogatej rodziny warszawskich przemysłowców. Pasjonował się myślistwem oraz fotografią i jako jeden z pierwszych Polaków wykonywał trójwymiarowe zdjęcia barwne na szkle, dokumentując życie towarzyskie na początku XX w., swoje podróże po Europie oraz wyprawę do Afryki. Parcelacje majątku i sprzedaż działek były znaczącym impulsem dla rozwoju Brwinowa. Dla córki Anny, wówczas już żony pisarza i poety Jarosława Iwaszkiewicza, Stanisław Wilhelm Lilpop wydzielił posiadłość nazwaną Stawiskiem. Obecnie znajduje się tam Muzeum im. Iwaszkiewiczów, którego dyrektor Agata Kościelna-Ratowska uczestniczyła w odsłonięciu rzeźb.

REKLAMA
reklama Grodzisk Mazowiecki

Ich autorem jest Karol Badyna, profesor ASP w Krakowie, którego realizacje pomnikowe oglądać można nie tylko w Polsce, lecz także m.in. w USA, Izraelu, Portugalii, Niemczech, we Włoszech, na Białorusi, w Estonii i Singapurze. – W Warszawie stoi pomnik Wojciecha Korfantego oraz ławeczka Jana Karskiego, a w Sulejówku – pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego z córkami. Rzeźba autorstwa Karola Badyny zdobi także brwinowskie rondo Ignacego Kozielewskiego, a pan Lilpop z psem to kolejna praca, która przez lata będzie zdobić przestrzeń miejską i przypominać o historii Brwinowa – cieszą się w brwinowskim urzędzie gminy.

– Mieszkańcy ulicy Lilpopa, wiedząc o naszych zwyczajach, postanowili jednak, że musimy symbolicznie przeciąć wstęgę, którą połączyli rzeźbę Stanisława Wilhelma Lilpopa z rzeźbą jego psa – relacjonuje burmistrz Arkadiusz Kosiński w mediach społecznościowych,

Mieszkańcy już mówią, że skwer przy przedszkolu będzie kolejną wizytówką Brwinowa.

💬︎   dodaj komentarz
📰︎ NAJPOPULARNIEJSZE💬︎ NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANEodwiedź nasz profil na FB

Copyright © 2014-2024 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.