TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja
wyłączenia prądu
jacuzzi ogrodowe

05

09 2023

Nowy skwer w Brwinowie już otwarty. Jego patronem Stanisław Lilpop


Grodzisk News

podziel się na Facebooku podziel się na Twitterze podziel się na Pinterest podziel się na WhatsApp

Nowy skwer w Brwinowie już otwarty. Jego patronem Stanisław Lilpop - Grodzisk News


Po południowej stronie Brwinowa pojawił się nowy skwer, powstały z myślą nie tylko o dzieciach z pobliskiego przedszkola, lecz także dla mieszkańców i gości odwiedzających miasteczko. Po zakończeniu prac związanych z przebudową ul. Stanisława W. Lilpopa została na nim ustawiona rzeźba plenerowa przedstawiająca patrona ulicy.


Stanisław Wilhelm Lilpop, właściciel majątku Brwinów oraz terenów dzisiejszej Podkowy Leśnej pochodził z bogatej rodziny warszawskich przemysłowców. Pasjonował się myślistwem oraz fotografią i jako jeden z pierwszych Polaków wykonywał trójwymiarowe zdjęcia barwne na szkle, dokumentując życie towarzyskie na początku XX w., swoje podróże po Europie oraz wyprawę do Afryki. Parcelacje majątku i sprzedaż działek były znaczącym impulsem dla rozwoju Brwinowa. Dla córki Anny, wówczas już żony pisarza i poety Jarosława Iwaszkiewicza, Stanisław Wilhelm Lilpop wydzielił posiadłość nazwaną Stawiskiem. Obecnie znajduje się tam Muzeum im. Iwaszkiewiczów, którego dyrektor Agata Kościelna-Ratowska uczestniczyła w odsłonięciu rzeźb.

REKLAMA
reklama Grodzisk Mazowiecki

Ich autorem jest Karol Badyna, profesor ASP w Krakowie, którego realizacje pomnikowe oglądać można nie tylko w Polsce, lecz także m.in. w USA, Izraelu, Portugalii, Niemczech, we Włoszech, na Białorusi, w Estonii i Singapurze. – W Warszawie stoi pomnik Wojciecha Korfantego oraz ławeczka Jana Karskiego, a w Sulejówku – pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego z córkami. Rzeźba autorstwa Karola Badyny zdobi także brwinowskie rondo Ignacego Kozielewskiego, a pan Lilpop z psem to kolejna praca, która przez lata będzie zdobić przestrzeń miejską i przypominać o historii Brwinowa – cieszą się w brwinowskim urzędzie gminy.

– Mieszkańcy ulicy Lilpopa, wiedząc o naszych zwyczajach, postanowili jednak, że musimy symbolicznie przeciąć wstęgę, którą połączyli rzeźbę Stanisława Wilhelma Lilpopa z rzeźbą jego psa – relacjonuje burmistrz Arkadiusz Kosiński w mediach społecznościowych,

Mieszkańcy już mówią, że skwer przy przedszkolu będzie kolejną wizytówką Brwinowa.
Dodaj komentarz

Regulamin

akceptuję regulamin komentarzy na GrodziskNews.pl


Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii użytkowników oraz tych, które nie są ich własnością. Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania treści naruszających „netykietę” lub treści niepożądanych.

Za treści i działania niepożądane w portalu GrodziskNews.pl uznaje się:
– pornografię
– wulgarne, ordynarne i chamskie wypowiedzi, również takie, które stanowią zaprzeczenie pojęcia dyskusji na dobrym poziomie oraz obrażają kluby, osoby czy instytucje
– treści o charakterze prowokacyjnym
– wklejanie linków innych stron w oderwaniu od kontekstu dyskusji.
– rażące i celowe łamanie zasad języka polskiego

Informacje i materiały nadsyłane przez czytelników do redakcji portalu GrodziskNews.pl mogą być wykorzystywane według uznania członków zespołu redakcyjnego na potrzeby pracy nad publikacją oraz w samym artykule; chyba że w korespondencji z osobą nadsyłającą zaznaczono inaczej.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.

Portal GrodziskNews.pl zastrzega sobie prawo do wprowadzania zmian w regulaminie.Treść komentarza
Podpis📰︎ NAJPOPULARNIEJSZE💬︎ NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANEodwiedź nasz profil na FB

Copyright © 2014-2024 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.