TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja

14

12 2021

Nowe oblicze placu Zygmunta Starego na 500-lecie Grodziska? Jest przetarg na przebudowę


Grodzisk News

podziel się na Facebooku podziel się na Twitterze podziel się na Pinterest podziel się na WhatsApp

foto: Urząd Gminy Grodzisk Maz.Nowe oblicze placu Zygmunta Starego na 500-lecie Grodziska? Jest przetarg na przebudowę - Grodzisk News


Grodzisk ogłosił oczekiwany przetarg na przebudowę placu Zygmunta Starego w Grodzisku. W ramach oddzielnych postępowań wybudowane zostaną parking przy placu oraz brama wjazdowa na miejsca postojowe.


W specyfikacji zamówienia czytamy, że inwestycja obejmie przebudowę placu Króla Zygmunta Starego, parkingów, i małej architektury wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną przy ul. Żyrardowskiej/Sienkiewicza/placu Króla Zygmunta Starego w Grodzisku Mazowieckim.

REKLAMA
reklama Grodzisk Mazowiecki

„W ramach zamierzenia budowlanego planowana jest: przebudowa nawierzchni Placu, chodników i przylegających parkingów, remont schodów wejściowych do budynków, realizacja małej architektury (ławek, śmietników, stojaków rowerowych, donic kwiatowych, słupków ochronnych), wycinka, pielęgnacja i nasadzenia zieleni w formie: drzew, trawników, traw wysokich i krzewów oraz realizacja niezbędnej infrastruktury: budowa i przebudowa instalacji kanalizacji deszczowej, instalacji oświetlenia, instalacji elektroenergetycznej, budowa instalacji teletechnicznej, przyłącza wody do podlewania zieleni, likwidacja istniejących instalacji kanalizacji deszczowej i elektroenergetycznych” – czytamy

Zakres inwestycji koresponduje z koncepcją, którą magistrat przedstawił w czerwcu. Plac Zygmunta Starego ma zostać zmodernizowany, całkowicie zostanie wymieniona nawierzchnia przed kościołem św. Anny. – Cały plac przed świątynią zostanie wykonany z nawierzchni szlachetnej (kostki granitowej), podobnie parkingi. Tam miejsca postojowe zostaną wyznaczone poprzez zastosowanie innego koloru kostki granitowej – zaznaczyła Marcinkowska.

Co ważne, zostaną zachowane wszystkie drzewa, które są w dobrym stanie. – Pozostaną wszystkie drzewa z wyjątkiem dwóch, które są w złym stanie zdrowotnym i trzeba będzie je wymienić, plus zostaną dosadzone nowe – poinformowała Katarzyna Marcinkowska.

Wjazd zostanie zlokalizowany w tym samym miejscu co obecnie, będzie podjazd pod bramę kościoła. Jedyną zmianą w organizacji ruchu w tym miejscu byłoby wyłączenie z parkowania chodnika znajdującego się przy lokalach usługowych (przy Domu Rzemiosła, kwiaciarni i punkcie druku itd.) poprzez np. barierki.

Tuż przy wjeździe na plac pojawi się makieta z żeliwa, która pokaże historyczny wygląd tego placu, a pod nią ma się znaleźć „kapsuła czasu”, która ma zostać wykorzystana na 500-lecie miasta. Część placu przed kościołem będzie strefą zieleni (wypoczynkową), która stworzy nieco cienia, pojawią się latarnie i ławki, a część będzie otwarta z możliwością ustawienia straganów (np. pod zorganizowanie tam odpustu).

Parking, który powstał po wyburzonych kamienicach, a który obecnie jest wyłożony tłuczniem również zostanie wyłożony kostką z wydzielonymi miejscami postojowymi.

Po drugiej stronie ulicy Żyrardowskiej (plac z parkingiem przy m.in. banku ING) zatoka autobusowa zostanie lekko przesunięta w stronę ul. Bałtyckiej, kiosk zostanie zlikwidowany, ale będzie tam miejsce na punkt handlowy. Na istniejącym parkingu zostanie wymieniona nawierzchnia na szlachetniejszą, podobnie ciągi piesze.

Z kolei trójkątny plac po zachodniej stronie ulicy Plac Zygmunta Starego (przy banku i firmie ubezpieczeniowej) gdzie obecnie jest spory pas zieleni zostanie mocno zmodyfikowany. – Ograniczymy tam teren zieleni, a w zamian stworzymy miejsca dla kawiarni, chcielibyśmy żeby ten teren zaczął żyć. Jest plan żeby wyremontować te kamienice i na dole pojawiły się lokale usługowe i chcielibyśmy wynajmujących zaprosić, aby stworzyli ogródki kawiarniane. Będą one osłonięte od drogi wojewódzkiej poprzez zieleń ozdobną – podkreśliła Katarzyna Marcinkowska

Szacunkowy koszt tej inwestycji to około 3-4 mln zł. Kiedy mieszkańcy mogą spodziewać się realizacji inwestycji?. W ramach oddzielnych przetarg zrealizowane zostaną budowy parkingu oraz bramy wjazdowej na niego.

Termin realizacji wynaczono na 15 lipca przyszłego roku. Tak by nowe oblicze placu zaprezentować na 500-lecie Grodziska.


ZOBACZ TEŻDodaj komentarz

Odpowiadasz na

Tak! Zalejmy wszystko betonem, wyłożymy kostka, płyta czy innym szajsem! A w razie większych opadów będziemy jak zawsze brodzić w wodzie, ale za to w jakim stylu!
Mieszkanka GM


Regulamin

akceptuję regulamin komentarzy na GrodziskNews.pl


Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii użytkowników oraz tych, które nie są ich własnością. Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania treści naruszających „netykietę” lub treści niepożądanych.

Za treści i działania niepożądane w portalu GrodziskNews.pl uznaje się:
– pornografię
– wulgarne, ordynarne i chamskie wypowiedzi, również takie, które stanowią zaprzeczenie pojęcia dyskusji na dobrym poziomie oraz obrażają kluby, osoby czy instytucje
– treści o charakterze prowokacyjnym
– wklejanie linków innych stron w oderwaniu od kontekstu dyskusji.
– rażące i celowe łamanie zasad języka polskiego

Informacje i materiały nadsyłane przez czytelników do redakcji portalu GrodziskNews.pl mogą być wykorzystywane według uznania członków zespołu redakcyjnego na potrzeby pracy nad publikacją oraz w samym artykule; chyba że w korespondencji z osobą nadsyłającą zaznaczono inaczej.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.

Portal GrodziskNews.pl zastrzega sobie prawo do wprowadzania zmian w regulaminie.Treść komentarza
Podpis📰︎ NAJPOPULARNIEJSZE💬︎ NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANEodwiedź nasz profil na FB

Copyright © 2014-2022 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.