26 01 2019

Nowe nazwy grodziskich rond

26.01.2019, godz.: 10:57
Nowe nazwy grodziskich rond
Fot. grodzisk.pl

Na ostatniej sesji rady miejskiej radni podjęli dwie uchwały dotyczące nadania nazwy dwóm rondom znajdującym się w ciągu ul. Okrężnej w Grodzisku.

Radni zdecydowali, że rondo u zbiegu Królewskiej, Okrężnej i Cegielnianej będzie nosiło nazwę Janusza Krupskiego, który w latach 70. był współtwórcą opozycji demokratycznej, prekursorem niezależnego ruchu wydawniczego i liderem skupionego wokół niego ruchu antykomunistycznego. W latach 1980 – 1981 był koordynatorem Komisji Historycznej przy Zarządzie Regionu NSZZ Solidarność w Gdańsku. Krupski był brutalnie represjonowany przez Służbę Bezpieczeństwa. W latach 2000–2006 był zastępcą prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, a w latach 2006–2010 był kierownikiem Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Zginął 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie polskiego samolotu Tu-154M w Smoleńsku.

Radni 17 głosami „za” i jednym wstrzymującym podjęli tę uchwałę, po czym głos zabrał syn Janusza Krupskiego, zastępca burmistrza Grodziska. – Chciałbym podziękować inicjatorom tego upamiętnienia, panu Wojciechowi Hardtowi, Januszowi Grudniewskiemu z Solidarności, panu Radosławowi Gawrońskiemu z Fundacji Wdzięczności Niepokornym Imienia Księdza Sylwestra Zycha, pani Janinie Soporek ze Związku Armii Krajowej i państwu radnym za podjęcie tej uchwały. Dziękuję bardzo – powiedział Tomasz Krupski.

Drugie rondo znajdujące się u zbiegu ulic Okrężnej i Siennej nazwano Rondem Kolejarzy EKD – żołnierzy Armii Krajowej. Dlaczego właśnie tak? Tereny zlokalizowane przy ul. Okrężnej miały szczególne znaczenie w działalności konspiracyjnej AK na terenie Grodziska, m.in. przy transporcie broni do Warszawy po przejęciu zrzutów w Chawłowie, Skułach, Ksiażenicach, Rozłogach. W służbach liniowych Ośrodka „Gąbka” – „Osa” działali: dowódca 1 kompanii por. Aleksander Ługowy ps. Niemojewski, dowódcy 2 kompanii – por. Jan Majewski ps. Zbigniew, kpt. Henryk Prym ps. Zbigniew II oraz por. Włodzimierz Dziak ps. Rybicki, dowódca kompanii por. Stanisław Jaroszewski ps. Szary (zginął na Pawiaku) oraz dowódca 4 kompanii por. Mieczysław Schabowicz ps. Zrąb, Stefan.

Tę uchwałę podjęto jednogłośnie.

💬︎ 1

Dodaj Komentarz

Jedna odpowiedź do “Nowe nazwy grodziskich rond”

  1. Gmina to kpina pisze:

    To na krolewskiej jak by go nie nazwali to bedzie i tak zawsze rondo kaluza albo rondo porazka. Ale proponuje nazwac rondem benia rondo ktore ma powstac na warszawska robitnicza wioslarska hhahha rondo benia bubla

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.