reklama Grodzisk Mazowiecki
TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja

20

10 2020

Nowa metoda oszustów. Bądźcie ostrożni!


Grodzisk News

podziel się na Facebooku podziel się na Twitterze podziel się na Pinterest podziel się na WhatsApp

Nowa metoda oszustów. Bądźcie ostrożni! - Grodzisk News


W trudnych czasach koronawirusa oszuści próbują wykorzystać sytuację i wymyślają coraz to nowe metody kradzieży lub wyłudzenia pieniędzy. Ostatnio rozsyłają mailowo oszukańcze wiadomości o wezwaniu na policję w związku z epidemią. Pobranie i otwarcie załączników może spowodować kradzież danych i blokadę komputera, za którego odblokowanie oszuści żądają okupu.


Takie działanie oszustów to przykład phishingu. Polega on na wysyłaniu  na nasze adresy mejlowe linku, z przekierowaniem na fałszywą, bądź zainfekowaną stronę internetową. Najczęściej łudząco przypomina ona jakąś popularną i znaną nam domenę. Tam, niczego nieświadomi, wpisujemy swoje loginy i hasła, a te trafiają prosto do przestępców. Bardziej zaawansowana metoda to zawirusowanie naszego komputera i przejęcie zapisanych tam haseł, danych i loginów. Wówczas złodzieje mogą zablokować nasz komputer i żądać okupu. Oto przykład phishingowej wiadomości, czyli fałszywego wezwania na policję.

? Jeżeli stałeś się ofiarą oszustów skontaktuj się natychmiast ze swoim bankiem. Zmień hasła do wszystkich kont bankowych, poczty elektronicznej i innych portali. Pod żadnym pozorem nie wolno płacić oszustom za odblokowanie komputera! To rozzuchwala przestępców i kontynuują oni swoje ataki przeciwko innym. Nie ma też żadnej gwarancji, że po opłaceniu okupu odzyska się kontrolę nad komputerem. Skontaktuj się z najbliższą jednostką policji ? apeluje Biuro do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji` W przypadku zablokowania komputera pomocy można też szukać na stronie międzynarodowego projektu: nomoreransom.org, którego uczestnikiem jest również Biuro do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji.

💬︎   dodaj komentarz

Każdy kto chociaż raz widział /otrzymał urzędowe pismo powinien zorientować się, że to próba oszustwa lub żartu. Błędy w pisowni, język potoczny, dziwaczny. Policja nie zaprasza a jak już to wzywa, podając podstawę prawną.

Hbx
21-10-2020 07:55
📰︎ NAJPOPULARNIEJSZE💬︎ NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANEodwiedź nasz profil na FB

Copyright © 2014-2024 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.