TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja

17

08 2021

Milion z UE na konserwację zabytkowego kościoła w Żyrardowie


Grodzisk News

podziel się na Facebooku podziel się na Twitterze podziel się na Pinterest podziel się na WhatsApp

foto: Mat. prasoweMilion z UE na konserwację zabytkowego kościoła w Żyrardowie - Grodzisk News


Fundusze Europejskie pomogą w odrestaurowaniu kościoła pw. Matki Bożej Pocieszenia w Żyrardowie. Dzięki decyzji zarządu województwa mazowieckiego na ten cel przeznaczono prawie 1 mln zł z UE.


reklama Grodzisk Mazowiecki

Dziś umowy o dofinansowanie podpisali marszałek Adam Struzik oraz przedstawiciele przedstawiciele parafii kościoła i władze miasta.

REKLAMA
reklama Grodzisk Mazowiecki

Odnowa zabytkowego kościoła w Żyrardowie
Kościół usytuowany jest na terenie XIX-wiecznej Osady Fabrycznej, uznanej w 2012 r. za szczególny zabytek – pomnik historii. Wiele budynków zlokalizowanych na terenie osady, w tym kościół, znajdują się w złym stanie technicznym i wymagają pilnego remontu. Na południowej wieży kościoła zachowało się jedynie 6 z 8 pinakli wyższych, a upadek jednego z frontowych pinakli uszkodził elementy wieńca płaskownika oraz dach. W ramach inwestycji wzmocnione zostaną pinakle kościoła. Konserwacji będą poddane luki murowane i fragmenty filarów narożnych wież murowanych. Wzmocnione zostaną też pęknięcia filarów głównych. Dzięki renowacji uda się zachować wygląd neogotyckiego kościoła, a także dostosować budynek do potrzeb osób niepełnosprawnych.

–Dotychczas budynek kościoła pełnił wyłącznie funkcję sakralną, jednak podjęte działania sprawią, że budynek zyska miano ośrodka kulturalnego dla mieszkańców Żyrardowa oraz turystów. W kościele odbywać się będą wydarzenia kulturalne, np. wystawy, warsztaty, koncerty muzyki organowej, chóralnej czy klasycznej oraz lekcje muzealne – informują urzędnicy.

–Planowana jest wystawa pt. „Ceglana skarbnica” poświęcona historii kościoła oraz samej parafii, warsztaty dla studentów z zakresu architektury, historii, sztuki, a także dołączenie do akcji „Noc Muzeów”. Ponadto dla wszystkich zainteresowanych udostępnione zostaną zdigitalizowane zasoby parafii. Digitalizacja w ramach projektu będzie kontynuacją działań już rozpoczętych już przez Żyrardów tutaj – dodają.

Milion z UE na konserwację zabytkowego kościoła w Żyrardowie - Grodzisk Newsfoto: Mat. prasowe


ZOBACZ TEŻDodaj komentarz

Regulamin

akceptuję regulamin komentarzy na GrodziskNews.pl


Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii użytkowników oraz tych, które nie są ich własnością. Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania treści naruszających „netykietę” lub treści niepożądanych.

Za treści i działania niepożądane w portalu GrodziskNews.pl uznaje się:
– pornografię
– wulgarne, ordynarne i chamskie wypowiedzi, również takie, które stanowią zaprzeczenie pojęcia dyskusji na dobrym poziomie oraz obrażają kluby, osoby czy instytucje
– treści o charakterze prowokacyjnym
– wklejanie linków innych stron w oderwaniu od kontekstu dyskusji.
– rażące i celowe łamanie zasad języka polskiego

Informacje i materiały nadsyłane przez czytelników do redakcji portalu GrodziskNews.pl mogą być wykorzystywane według uznania członków zespołu redakcyjnego na potrzeby pracy nad publikacją oraz w samym artykule; chyba że w korespondencji z osobą nadsyłającą zaznaczono inaczej.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.

Portal GrodziskNews.pl zastrzega sobie prawo do wprowadzania zmian w regulaminie.Treść komentarza
Podpis

Copyright © 2014-2021 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.