TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja
wyłączenia prądu
jacuzzi ogrodowe

02

08 2015

Kosztowne pomniki przyrody


Grodzisk News

podziel się na Facebooku podziel się na Twitterze podziel się na Pinterest podziel się na WhatsApp

1 - Grodzisk NewsREKLAMA
reklama Grodzisk Mazowiecki

Na terenie Podkowy Leśnej ustanowiono jako pomniki przyrody 429 drzew: brzozy brodawkowe, buki pospolite, lipy drobnolistne, sosny pospolite i dęby szypułkowy. W gronie tym znalazły się także trzy głazy narzutowe znajdujące się w ogrodzie przy kościele. Miast od 2009 roku przeprowadziło wiele ekspertyz dendrologicznych określających stan zdrowia pomnikowych drzew. Oceniono w ten sposób 300 okazów, co kosztowało gminny budżet prawie 50 tys. zł. Do przeprowadzania ekspertyzy wytypowano kolejne 40 drzew na postawie wcześniejszej ekspertyzy i w związku ze złym stanem zdrowia. Uszczupli to podkowiańską kasę o następne ponad 55 tys. zł.

? Są to drzewa, które wykazują się niską lub bardzo niską wytrzymałością pnia na złamanie lub budzą wyraźne objawy obniżonej stabilności w gruncie. Właściwie klasyfikują się do wycięcia. Wszystkie są na terenie miasta, w terenie zabudowanym i stanowią zagrożenie. W 2011r przeprowadzono kompleksowe prace pielęgnacyjne drzew ? pomników przyrody (koszt 174.495zł) ? wylicza na swoim blogu burmistrz Tusiński.

Przytoczone kwoty w istocie robią wrażenie. ? Piszę o tym celowo, przy przybliżyć Państwu skalę problemu i wielkość ponoszonych kosztów tylko z przeznaczeniem na pomniki przyrody (poza pozostałą zielenią). Prace związane z ochroną pomników przyrody są kontynuowane, obecnie trwa opracowywanie strategii zieleni na terenie obszaru Trójmiasta Ogrodów wraz z opracowaniem inwentaryzacji zasobów przyrodniczych i koncepcji nowych nasadzeń ? w ramach wspólnego projektu PTO (koszt całkowity 83.000zł) ? zaznacza podkowiański włodarz. ? Istnieje pilna potrzeba podjęcia decyzji co do kierunku polityki gospodarki drzewostanem, w tym pomnikami przyrody na terenie miasta ? dodaje.

Więcej informacji na temat podkowiańskich pomników przyrody można znaleźć w przygotowanej przez burmistrza prezentacji ? tutaj.

💬︎   dodaj komentarz
📰︎ NAJPOPULARNIEJSZE💬︎ NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANEodwiedź nasz profil na FB

Copyright © 2014-2024 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.