TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja

02

08 2015

Kosztowne pomniki przyrody


Grodzisk News


Kosztowne pomniki przyrody - Grodzisk Newsreklama Grodzisk Mazowiecki

REKLAMA
reklama Grodzisk Mazowiecki

Na terenie Podkowy Leśnej ustanowiono jako pomniki przyrody 429 drzew: brzozy brodawkowe, buki pospolite, lipy drobnolistne, sosny pospolite i dęby szypułkowy. W gronie tym znalazły się także trzy głazy narzutowe znajdujące się w ogrodzie przy kościele. Miast od 2009 roku przeprowadziło wiele ekspertyz dendrologicznych określających stan zdrowia pomnikowych drzew. Oceniono w ten sposób 300 okazów, co kosztowało gminny budżet prawie 50 tys. zł. Do przeprowadzania ekspertyzy wytypowano kolejne 40 drzew na postawie wcześniejszej ekspertyzy i w związku ze złym stanem zdrowia. Uszczupli to podkowiańską kasę o następne ponad 55 tys. zł.

? Są to drzewa, które wykazują się niską lub bardzo niską wytrzymałością pnia na złamanie lub budzą wyraźne objawy obniżonej stabilności w gruncie. Właściwie klasyfikują się do wycięcia. Wszystkie są na terenie miasta, w terenie zabudowanym i stanowią zagrożenie. W 2011r przeprowadzono kompleksowe prace pielęgnacyjne drzew ? pomników przyrody (koszt 174.495zł) ? wylicza na swoim blogu burmistrz Tusiński.

Przytoczone kwoty w istocie robią wrażenie. ? Piszę o tym celowo, przy przybliżyć Państwu skalę problemu i wielkość ponoszonych kosztów tylko z przeznaczeniem na pomniki przyrody (poza pozostałą zielenią). Prace związane z ochroną pomników przyrody są kontynuowane, obecnie trwa opracowywanie strategii zieleni na terenie obszaru Trójmiasta Ogrodów wraz z opracowaniem inwentaryzacji zasobów przyrodniczych i koncepcji nowych nasadzeń ? w ramach wspólnego projektu PTO (koszt całkowity 83.000zł) ? zaznacza podkowiański włodarz. ? Istnieje pilna potrzeba podjęcia decyzji co do kierunku polityki gospodarki drzewostanem, w tym pomnikami przyrody na terenie miasta ? dodaje.

Więcej informacji na temat podkowiańskich pomników przyrody można znaleźć w przygotowanej przez burmistrza prezentacji ? tutaj.

💬︎   dodaj komentarz
📰︎ NAJPOPULARNIEJSZE💬︎ NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANEodwiedź nasz profil na FB

Copyright © 2014-2021 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.